آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچه لوگو نوتلا (Nutella)

  تاریخچه لوگو نوتلا (Nutella)

  نوتلا (Nutella) به عنوان یکی از محبوب‌ترین برندهای شکلات سازی دنیا شناخته می‌شود که در سال 1964 میلادی به بازار عرضه شد. لوگو نوتلا نیز لوگویی ساده اما در عین حال جذاب و منحصر به فرد است که از ابتدای شروع فعالیت این برند تا به امروز سه مرتبه تغییر پیدا کرده است. این شکلات فندقی و خوش طعم، محصول یک برند ایتالیایی است که به واسطه تولید این شکلات بی نظیر به یکی از ارزشمندترین برندهای دنیا تبدیل شد و توانست محصولات خود را به کشورهای مختلف جهان از جمله ایران صادر کند. لوگوی نوتلا به روش لوگوتایپ طراحی شده و استفاده از دو رنگ مشکی و قرمز در کنار نیز انتخاب هوشمندانه‌ای است که این لوگو را به نمادی ماندگار در ذهن مخاطبان تبدیل کرده است. شاید لوگو نوتلا لوگویی ساده به نظر برسد اما راز موفقیت این لوگو همین «سادگی در طراحی» است که آن را به نمادی به یادماندنی تبدیل کرده است. در ادامه این مطلب مرور مختصری بر تاریخچه پیدایش برند نوتلا و تغییرات لوگو نوتلا در گذر زمان خواهیم داشت و شما را با جزئیات طراحی این لوگوی درخشان بیشتر آشنا خواهیم کرد. بنابراین اگر شما نیز از طرفداران شکلات فندقی بی نظیر نوتلا هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.

  مروری بر داستان شکل گیری برند نوتلا

  پیش از بررسی لوگو نوتلا ابتدا بهتر است مروری مختصر بر داستان شکل گیری برند نوتلا داشته باشیم. پس از پایان جنگ جهانی دوم و به دلیل قیمت بسیار بالای کاکائو، یک قناد ایتالیایی به نام پیترو فررو (Pietro Ferrero) در سال 1946 تصمیم گرفت تا برای تولید شیرینی و شکلات، فندق را جایگزین کاکائو کند؛ زیرا در محل زندگی او یعنی شهر آلبا درخت‌های فندق بسیاری وجود داشت و به همین دلیل تهیه فندق بسیار ساده و البته کم هزینه‌تر بود. فررو با ترکیب فندق، شکر و درصد کمی کاکائو یک خمیر خوش طعم آماده کرد و نام آن را گیندوجات (Giandujot) گذاشت. گیدونجات نوعی شکلات سفت بود که شکل ظاهری و حتی ترکیبات آن با شکلات نوتلای امروزی تفاوت داشت. این شکلات در ورقه‌های آلومینیومی و در قنادی فررو به فروش می‌رسید و با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم مواجه شد.

  چندین سال بعد یعنی در سال 1951 پیترو فررو تصمیم گرفت تا تغییراتی را در ترکیب این شکلات پرطرفدار ایجاد کند. گیدونجات در ترکیب جدید به شکلاتی نرم‌تر به نام سوپرکرما (SuperCrema) تبدیل شد که مانند نوتلا امروزی به راحتی بر روی نان مالیده می‌شد. این محصول نیز مورد استقبال مردم قرار گرفت و فروش بالایی داشت؛ زیرا در آن زمان تنها قشر مرفه جامعه قادر به خرید شکلات بودند. اما با رونمایی از سوپرکرما و قیمت مناسب‌تر آن نسبت به شکلات تقریبا تمامی اقشار قادر به خریداری آن بودند و به همین دلیل خیلی سریع به محبوبیت رسید. تولید شکلات سوپرکرما در واقع سرِآغاز تاسیس برند نوتلا بود که ترکیبات آن کمی بعد توسط مایکل فررو پسر ارشد پیتر فررو کمی تغییر پیدا کرد و در سال 1964 منجر به تولید محصولی جدید به نام شکلات صبحانه نوتلا و شکل گیری این برند شد.

  برند ایتالیایی نوتلا در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین برندهای شکلات سازی در دنیا شناخته می‌شود که سالانه به طور متوسط حدود ۳۶۵ میلیون کیلوگرم نوتلا در سراسر جهان به‌ فروش می‌رسد. جالب است بدانید که بیش از یک چهارم فندق‌های دنیا برای تولید شکلات نوتلا مورد استفاده قرار می‌گیرند. کلمه Nutella نیز از ترکیب دو بخش Nut و ella گرفته شده است که کلمه Nut به فندق اشاره دارد و ella نیز نوعی پسوند غذایی است که در انتهای اکثر محصولات غذایی ایتالیایی همچون کاراملا یا موزارلا قرار می‌گیرد. محبوبیت این شکلات در دنیا به قدری است که تاریخ 5 فوریه (16 بهمن) را به عنوان روز جهانی نوتلا نامگذاری کرده‌اند.

  لوگو نوتلا

  بررسی لوگو نوتلا در گذر زمان

  همانطور که اشاره کردیم، لوگو نوتلا در طول سالیان فعالیت این برند ایتالیایی سه مرتبه تغییر پیدا کرده است تا در نهایت به لوگوی موفق و امروزی خود دست یافت. در این بخش جزئیات طراحی سه لوگو نوتلا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگوی نوتلا

  لوگو نوتلا 1964 – 1951

  اولین لوگو نوتلا در سال 1951 و همزمان با تولید دومین محصول آن یعنی شکلات سوپرکرما طراحی شد. البته در آن زمان هنوز برند نوتلا و خط تولید آن گسترش پیدا نکرده بود و فعالیت پیترو فررو تنها به قنادی کوچک او محدود بود. این شکلات در یک شیشه و به همراه برچسب کرم رنگ به فروش می‌رسید که پس از مدتی توانست نبض بازار تولید شکلات را به دست بگیرد و به محصولی پرطرفدار و پرفروش تبدیل شد. لوگو شکلات سوپرکرما با استفاده از نام آن یعنی Supercrema و به رنگ نارنجی و با رنگ پس زمینه کرمی طراحی شد. کلمه گیدونجات که در واقع مدل سفت‌تر این شکلات بود و دستورالعمل سوپرکرما از آن الهام گرفته شده بود نیز در ابعاد کوچک‌تر و با رنگی ملایم‌تر در بالای آن نوشته شد.

  این نشان را نمی‌توانیم به عنوان لوگو نوتلا در نظر بگیریم زیرا در زمان تولید این محصول، برند نوتلا و این شکلات صبحانه با فرمولاسیون امروزی هنوز به طور رسمی رونمایی نشده بودند. اما این برچسب ساده در آن زمان نماد رسمی شکلات سوپرکرما بود که بر روی تمامی شیشه‌های آن به عنوان نشان این محصول چسبانده می‌شد.

  لوگو Nutella

  لوگو نوتلا 1970 – 1964

  در سال 1964 پیتر فررو تولید سوپرکرما را متوقف ساخت و از محصول جدید خود با نام «Nutella» رونمایی و آن را به سراسر اروپا صادر کرد. لوگو نوتلا هیچ شباهتی به لوگو پیشین این برند نداشت و با تولید محصول جدید نیز به طور کامل تغییر پیدا کرد و توسط یک تیم حرفه‌ای طراحی شد. این لوگو در عین سادگی در مقایسه با لوگو قبلی بسیار ساده‌تر اما به یادماندنی‌تر بود و بر اساس اصول جدیدتر و مدرن‌تر طراحی لوگو خلق شده بود. تیم طراحی لوگو نوتلا روش تایپوگرافی را برای طراحی این لوگوی جذاب انتخاب کردند و از بکار بردن نمادها و نشان‌های اضافی در آن نیز اجتناب کردند تا در نهایت بتوانند به طرحی مینیمال و خاص دست پیدا کنند.

  همانطور که می‌بینید این لوگو با حروف انگلیسی کوچک طراحی شده که حرف اول آن یعنی n با رنگ مشکی و سایر حروف نیز با رنگ قرمز نوشته شده است. فونت لوگو نوتلا نیز فونتی خوانا و ساده است و شاید علت اصلی ماندگاری این لوگو در ذهن مخاطبان نیز همین خوانایی و سادگی سبک نوشتار کلمه nutella در لوگوی آن است. البته بخش عمده‌ای از علت ماندگاری و جذابیت این برند نیز به ترکیب رنگی آن بازمی‌گردد که موجب تمایز این لوگو با لوگوهای مشابه آن زمان شد.

  لوگو نوتلا 1970 تا به امروز

  لوگو نوتلا در سال 1970 کمی تغییر پیدا کرد اما این تغییرات به قدری نامحسوس بودند که طیف گسترده‌ای از مخاطبان اصلا متوجه آنها نشدند. اما با کمی دقت در دو لوگو نوتلا می‌توانید تغییرات آن را مشاهده کرده و ظرافت لوگوی فعلی را نسبت به لوگوی اولیه درک کنید. به عنوان مثال نسخه کنونی لوگو نوتلا کمی بولدتر و پررنگ‌تر از لوگو قبلی آن است؛ این پررنگ بودن حروف به نوعی یادآور غلظت مطلوب شکلات نوتلا و طعم شیرین و دلپذیر آن است. از آنجایی که کلمه nutella در این لوگو به عنوان نشان و نماد تجاری این برند در نظر گرفته می‌شود با پررنگ‌تر شدن رنگ‌ها، وضوح بیشتری پیدا کرده و از فواصل دور نیز همچنان قابل تشخیص و جذاب است.

  رنگ قرمز بکار رفته در این نسخه از لوگو نوتلا نسبت به لوگوی قبلی کمی روشن‌تر است که موجب بهتر دیده شدن نام تجاری و جلب توجه بیشتر مخاطبان می‌شود. علاوه بر این با کمی دقت در دو لوگو نوتلا متوجه می‌شود که حرف t در مقایسه با دو حرف l کمی کوچک‌تر بوده و قسمت بالایی آن نیز به صورت مورب است. این تضاد در اندازه حروف، لوگو نوتلا را به لوگویی پویا تبدیل کرده است که به راحتی توجه مخاطبان را جلب کرده و موجب ماندگاری این نشان تجاری در ذهن آنان می‌گردد.


  طراحی لوگو قرمز را حتما مطالعه کنید.


  لوگو نهایی نوتلا در مقایسه با لوگوی پیشین در جزئیات دارای تغییراتی است که به صورت نامحسوس موجب جذابیت بیشتر لوگو شده‌اند اما در عین حال تغییری در شکل ظاهری کلی لوگو ایجاد نکرده‌اند. انجام چنین تغییرات اندک اما موثر در لوگو نیز اقدامی هوشمندانه است؛ زیرا طراحی یک لوگوی جدید معمولا برای برندها چالش‌های فراوانی را به همراه دارد؛ به ویژه اگر لوگوی پیشین آنها لوگویی موفق بوده و مخاطبان نیز با آن ارتباط عاطفی عمیقی برقرار کرده باشند. لوگو نوتلا نیز در طول چندین سال به لوگویی محبوب از یک شکلات پرطرفدار و خوش طعم تبدیل شده بود که تغییر کلی آن می‌توانست چالش‌های بسیاری را برای آن به وجود آورد.

  برند نوتلا

  جزئیات طراحی لوگو Nutella

  حال که با سه لوگو نوتلا از ابتدای فعالیت این برند تا به امروز آشنا شدید، در این بخش المان‌ها و جزئیات طراحی لوگوی نهایی نوتلا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  سبک طراحی لوگو نوتلا

  لوگو نوتلا به سبک «لوگوتایپ» طراحی شده است که به عنوان یکی از روش‌های رایج و پرطرفدار طراحی لوگو شناخته می‌شود. بسیاری از برندهای مطرح دیگر دنیا همچون کوکاکولا، گوگل و یا سونی نیز به سبک لوگوتایپ طراحی شده‌اند. در روش لوگوتایپ، نام برند به عنوان نماد و عنصر اصلی لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن لوگو نوشتاری نیز گفته می‌شود. در لوگو نوتلا از نام این شکلات فندقی یعنی nutella به عنوان نماد بصری اصلی لوگو استفاده شده است. این سبک از طراحی موجب ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان شده و به سرعت نام تجاری را با هویت برند ارتباط می‌دهد. بنابراین انتخاب این سبک از طراحی برای خلق لوگوی نوتلا انتخاب هوشمندانه‌ای بود که توانست خیلی سریع نام این برند را در دنیا مطرح سازد و افراد را نسبت به امتحان کردن این شکلات بی نظیر ترغیب نماید. اما تنها انتخاب این سبک برای طراحی لوگو نوتلا عامل موفقیت لوگوی آن نبود بلکه ترکیب رنگی مناسب و فونت جذاب نیز نقش حائز اهمییتی را در موفقیت این نماد بصری ایفا کرده‌اند.

  رنگ لوگو نوتلا

  استفاده از دو رنگ مشکی و قرمز در لوگو نوتلا نیز انتخاب هوشمندانه دیگری است که میزان تاثیرگذاری و قدرت جلب توجه مخاطبان به لوگو را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. لوگوی نوتلا در واقع یکی از موفق‌ترین لوگوهای قرمز در دنیا است؛ زیرا قرمز به عنوان یکی از رنگ‌های اصلی و گرم شناخته می‌شود که بیش از هر رنگ دیگری می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب نماید. این رنگ نمادی از عشق، محبت، دوستی و انرژی است که احساسات مثبتی را نسبت به یک لوگو در بینندگان به وجود می‌آورد.

  زمانی که مخاطبان احساس خوب و مثبتی به لوگوی یک برند داشته باشند، حتما برای یک بار هم که شده محصولات و خدمات آن را استفاده خواهند کرد. لوگوی درخشان نوتلا نیز نقش مهمی را در فرآیند رشد فروش این برند ایفا می‌کند. رنگ مشکی نیز به عنوان رنگ مکمل در این لوگو مورد استفاده قرار گرفته و به آن روح بخشیده است. شاید طراحی تماما قرمز لوگو نوتلا نمی‌توانست به اندازه ترکیب آن با رنگ مشکی، جذاب و گیرا باشد. به طور کلی ترکیب سه رنگ سفید، قرمز و مشکی در کنار یکدیگر به عنوان کلاسیک‌ترین و سنتی‌ترین ترکیب سه رنگ در دنیای طراحی لوگو شناخته می‌شوند که در لوگو نوتلا نیز به چشم می‌خورند.

  بررسی لوگو نوتلا

  فونت لوگو نوتلا

  فونت لوگو نوتلا نیز فونتی ساده و خوانا است که مخاطبان به راحتی قادر به خواندن و به خاطر سپردن آن هستند. فونت بکار رفته برای طراحی لوگو Nutella بسیار شبیه به فونت Neue Singular H Black است؛ اما همانطور که اشاره کردیم قسمت بالایی حرف t در آن به صورت مورب نوشته شده است که این سبک نیز نوعی نوآوری و استراتژی طراحی در جهت افزایش جذابیت بصری لوگو محسوب می‌شود. با این حال لوگو نوتلا به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های لوگوتایپ طراحی شده در دنیا شناخته می‌شود که چندین دهه به عنوان نماد اصلی برند نوتلا مورد استفاده قرار گرفته است.

  لوگو نوتلا

  جمع بندی

  ما در این مطلب داستان شکل گیری برند نوتلا و لوگو نوتلا را به همراه جزئیات طراحی آن مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید برند ایتالیایی نوتلا به صورت رسمی در سال 1964 خوش طعم‌ترین شکلات فندقی دنیا را روانه بازار کرد و خیلی سریع توانست آن را به کشورهای اروپایی نیز صادر کند. این برند از ابتدای فعالیت خود تا به امروز سه لوگو برای خود طراحی کرد که هر سه لوگو نوتلا به روش لوگوتایپ طراحی شده‌اند. لوگوی نوتلا یکی از شناخته شده‌ترین لوگوهای دنیا است که از ترکیب دو رنگ قرمز و مشکی طراحی شده و فونت آن نیز بسیار خوانا و ساده است. همین سادگی در طراحی و انتخاب ترکیب رنگی مناسب، لوگو Nutella را به نمادی ماندگار از این برند تبدیل کرده‌اند.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  نیگران
  1402/08/12 02:45

  بنظرم بخاطر کلمه نیگا بوده😂😂🍬nigga

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو