گروه طراحان آرمکده

بریف طراحی لوگو چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

آنچه در این مقاله می خوانید
بریف طراحی لوگو چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

تهیه بریف طراحی لوگو (Logo Design Brief) یکی از اقدامات مهم پیش از شروع فرآیند طراحی لوگو است که طراح را در مسیر فکری درستی برای طراحی یک لوگوی درخشان و ماندگار قرار می‌دهد. بریف طراحی لوگو در واقع نوعی سند مدیریت پروژه است که مشخصات جزئی و کلی آن را تعیین می‌کند. زمانی که می‌خواهید برای کسب و کار و یا وب سایت خود یک لوگوی جدید طراحی کنید باید آیتم‌های زیادی را مد نظر داشته باشید و تهیه بریف برای طراحی لوگو به شما کمک می‌کند تا این موارد را به صورت دقیق گردآوری و تنظیم کنید. لوگو به عنوان هویت بصری برند و نماد رسمی کسب و کار شما در نظر گرفته می‌شود و به همین جهت باید به صورت اصولی و دقیق طراحی شود تا تصویر ذهنی مثبتی را در مخاطبان هدف ایجاد کند. طراحی لوگو دارای مراحل مختلفی است که تهیه بریف یکی از مهم‌ترین و البته تاثیرگذارترین مرحله آن در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا بریف به کار طراحان جهت می‌دهد و فرآیند طراحی لوگو را برای آنان تسهیل می‌سازد. در ادامه این مطلب مفهوم دقیق بریف طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با روش تهیه بریف آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بریف طراحی لوگو چیست؟

بریف طراحی لوگو اساسا خلاصه‌ و فهرستی از مشخصات و جزئیاتی است که می‌خواهید در طراحی لوگوی کسب و کارتان لحاظ شوند. بریف در واقع نوعی سند است که تمامی اطلاعات مورد نیاز جهت طراحی یک لوگوی جذاب و به یاد ماندنی را در اختیار طراح قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل حوزه فعالیت برند، سبک طراحی موردنظر، مدت زمان انجام پروژه، میزان بودجه و غیره است که پیش از شروع فرآیند طراحی لوگو باید در اختیار طراح قرار داده شوند. تهیه دقیق و صحیح بریف طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا وجود هرگونه اطلاعات غلط و مغایر با اهداف و خط مشی کسب و کار شما منجر به طراحی لوگویی نامطلوب و نامناسب خواهد شد.

بریف طراحی لوگو اصولا توسط صاحب کسب و کار تهیه شده و در اختیار طراح و یا تیم طراحی لوگو قرار داده می‌شود. البته طراح نیز می‌تواند در تهیه فرم بریف طراحی لوگو مشارکت داشته باشد و برخی آیتم‌های مورد نیاز برای طراحی حرفه‌ای‌تر لوگو را به آن اضافه نماید. اما در نهایت آنچه که اهمیت دارد این است که بریف به صورت دقیق و کامل نوشته شود تا طراح بتواند بر اساس اطلاعات درج شده در آن طراحی لوگو را آغاز کند. بریف در واقع دستورالعمل و نقطه آغاز فرآیند طراحی لوگو است که طراح با در دست داشتن آن می‌تواند دقیقا همان لوگویی که در ذهن دارید را برای شما طراحی کند.

بریف طراحی لوگو چیست؟

اهمیت تهیه فرم بریف طراحی لوگو

تهیه و تنظیم یک فرم بریف جامع و کامل به طراحان کمک می‌کند تا بر اهداف اصلی پروژه تمرکز کنند و در نهایت نیز یک لوگوی عالی و بی نقص برای برند و یا کسب و کار شما طراحی نمایند. اهمیت تهیه فرم بریف طراحی لوگو این است که دستورالعمل‌های خاص و کاربردی را به تیم طراحی ارائه می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا پیش از شروع فرآیند طراحی دریابند که شما دقیقا چه می‌خواهید. با تهیه بریف می‌توانید تمامی انتظارات و آیتم‌های موردنظر خود را به صورت کامل به تیم طراحی منتقل کنید و آنها نیز با رعایت اصول و قواعد مربوط به طراحی می‌توانند تمامی خواسته‌های شما را به صورت اصولی در لوگو اجرا کنند. شما پیشینه و اهداف برند خود را به خوبی می‌شناسید و طراح نیز با قوانین طراحی آشنایی دارد؛ بدین ترتیب با نوشتن بریف می‌توانید ایده‌های خود را با یکدیگر تبادل کرده و پس از بررسی دقیق تمامی جوانب آن پروژه را آغاز نمایید. بنابراین با تهیه و تنظیم یک فرم بریف ساده می‌توانید تعامل بهتر و موثرتری با طراح خود برقرار کنید و از ایجاد چالش‌های احتمالی در کار جلوگیری نمایید.

بریف طراحی لوگو در واقع پایه و اساس پروژه را تشکیل می‌دهد و بدون تهیه آن نمی‌توانید لوگویی خلاقانه و مرتبط با کسب و کار خود داشته باشید. تهیه یک بریف جامع و کامل به شما کمک می‌کند تا از بروز هرگونه مشکل در طول پروژه پیشگیری کرده و از همه مهم‌تر آنکه در زمان و هزینه خود نیز صرفه جویی خواهید کرد. برخی از مهم‌ترین مواردی که باید در بریف طراحی لوگو خود به آنها اشاره کنید شامل:

نام برند شما چیست؟

آیا کسب و کار شما شعار یا نماد خاصی دارد؟

چه محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهید؟

مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟

چه چیزی شما را از دیگران متمایز می‌سازد؟

پیشینه و داستان کسب و کار شما چیست؟

رقبای شما چه کسانی هستند؟

کسب و کار شما در پنج سال آینده به چه جایگاهی می‌رسد؟

مخاطبان هدف چه انتظاری از شما دارند و خواهان چه چیزی هستند؟

این سوالات از جمله پرسش‌های مهمی هستند که می‌توانید از آنها در تهیه بریف طراحی لوگو خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید لوگویی درخشان و ماندگاری برای کسب و کار خود داشته باشید باید بریف خود را به صورت دقیق و بدون هیچگونه ابهامی تنظیم نمایید.

بریف طراحی لوگو

چه مواردی باید در بریف طراحی لوگو نوشته شوند؟

برای آنکه بتوانید فرم بریف طراحی لوگو خود را به صورت حرفه‌ای و کارآمد تولید کنید باید سعی کنید تمامی اطلاعات موردنیاز طراح و همچنین انتظارات خود به عنوان صاحب پروژه را به صورت واضح و مختصر در بریف ذکر نمایید. به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که هرچه اطلاعات و جزئیات بیشتری را در بریف خود در اختیار طراح قرار دهید، شانس شما برای دریافت یک لوگوی جذاب و خاص بیشتر خواهد شد؛ زیرا در این صورت تیم طراحی دقیقا می‌داند که شما چه می‌خواهید و چه آیتم‌هایی را مد نظر دارید.

تهیه یک بریف دقیق و کامل شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به نتیجه برسید و زمان و هزینه کمتری را برای طراحی لوگو صرف کنید. تدوین بریف طراحی لوگو با توجه به نوع پروژه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد اما به طور کلی یک نمونه بریف طراحی لوگو شامل اطلاعات و آیتم‌های زیر است:

شرح و معرفی کامل شرکت

تهیه شرح حال کاملی از شرکت و حوزه فعالیتی آن به طراح کمک می‌کند تا به شناخت و درک درستی از شرکت، مشتریان، بازار رقابتی و نیازهای طراحی آن برسد. سوالاتی که در این بخش مطرح می‌شوند شامل:

شرکت شما چه محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهد؟

پیشینه و تاریخچه پیدایش شرکت شما چیست؟

از طریق کسب و کار خود می‌خواهید چه پیامی را به مخاطب انتقال دهید؟

شعار اختصاصی کسب و کار شما چیست؟

شرح کلی پروژه

در این بخش باید تمامی انتظاراتی که از تیم طراحی خود دارید را به صورت کامل توضیح دهید و از طراح نیز بخواهید که برنامه خود را برای شما شرح دهد. تعیین بازه زمانی جهت تحویل مراحل مختلف پروژه نیز آیتم‌ مهم دیگر این بخش است که باید به صورت دقیق نوشته شود. برای این بخش می‌توانید یک جدول زمانی طراحی کنید و آیتم‌های مورد نظر خود را به همراه تاریخ دقیق تحویل آنها توسط طراح ثبت کنید تا همه چیز به صورت منظم و بر اساس برنامه پیش رود. سوالاتی که در این بخش مطرح می‌شوند شامل:

تهیه بریف طراحی لوگو

هدف شما از طراحی لوگوی جدید یا طراحی مجدد لوگوی فعلی چیست؟

آیا پروژه شما محدودیت خاصی دارد؟

چه آیتم‌هایی را برای طراحی در نظر دارید؟

بخش‌های مختلف لوگو باید در چه تاریخی آماده شوند؟

اطلاعاتی درباره مخاطبان هدف

یک طراح پیش از شروع کار باید بداند که مخاطبان هدف کسب و کار مربوطه چه کسانی هستند تا بتواند مسیر درستی را برای طراحی لوگوی خود انتخاب کند؛ زیرا سلیقه گروه‌های سنی اقشار مختلف جامعه یکدیگر تفاوت دارد. ممکن است آنچه که برای متولدین دهه 70 جالب و جذاب به نظر برسد برای متولدین دهه 50 هیچ معنا و مفهومی نداشته باشد. از این رو ارائه اطلاعات مربوط به سن، جنسیت، عادات، نیازها و سلیقه مخاطبان هدف، کمک زیادی به طراح خواهد کرد. سوالاتی که در این بخش مطرح می‌شوند شامل:

مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟

ویژگی‌های جمعیت شناختی آنها چیست؟ (سن، جنسیت، محل و سبک زندگی و...)

نیازها و خواسته‌های مخاطبان هدف شما چیست؟

اهداف شما

تعیین اهداف پروژه یکی دیگر از موارد مهمی است که در بریف طراحی لوگو خود باید به طور جامع و کامل به آن بپردازید. در این بخش باید به اهداف اصلی، مشکلاتی که باید برطرف شوند و همینطور نتیجه مطلوب خود به صورت دقیق اشاره کرده و آنها را برای طراح شفاف سازی کنید. تمامی پروژه‌های موفق باید دارای اهداف SMART باشند و این بدان معناست که اهداف شما باید مشخص (Specific)، قابل اندازه گیری (Measurable)، دست یافتنی (Achievable)، منطقی (Reasonable) و دارای مدت زمان مشخص (Time-bound) باشند. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید اهداف پروژه و فعالیت خود را بر اساس این روش و منطق مشخص کنید. سوالاتی که در این بخش مطرح می‌شوند شامل:

با انجام این پروژه می‌خواهید به چه هدفی دست پیدا کنید؟

در چه بازه زمانی می‌خواهید به نتایج مطلوب خود دست پیدا کنید؟

نتیجه را چگونه ارزیابی و اندازه گیری خواهید کرد؟

اطلاعات رقبا

در هنگام تهیه بریف طراحی لوگو به این موضوع توجه داشته باشید که اطلاعات موجود در آن نباید تنها مختص به حوزه فعالیت برند و یا اهداف کسب و کارتان باشد. ارائه اطلاعات کلی درباره رقبای اصلی و قدر نیز یکی از بخش‌های مهم بریف محسوب می‌شود که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. بخشی از بریف شما باید به گردآوری و ارائه اطلاعات کامل از رقبا اختصاص داده شود زیرا طراح شما احتمالا اطلاعات کافی درباره کسب و کارتان ندارد و با دسترسی به این اطلاعات می‌تواند با ترندها و اتفاقاتی که در بازار رقابتی رخ می‌دهد، آشنایی نسبی پیدا کند. از طرفی دیگر نیز طراح با تحلیل رفتار و استراتژی‌های رقبا می‌تواند به ایده‌های نوآورانه‌ای که تا به حال توسط رقبا اجرا نشده‌اند، دست پیدا کرده و با یک طراحی خاص و جذاب شما را از آنها متمایز سازد. سوالاتی که در این بخش مطرح می‌شوند شامل:

رقبای اصلی شما چه کسانی هستند؟

لوگوی رقبا چه مشخصه‌هایی دارد و چگونه طراحی شده است؟

اگر شرکتی به تازگی لوگوی خود را به روزرسانی کرده است، چه مسیری را برای انجام این کار طی کرده است؟

کدامیک از اقدامات و روش‌های طراحی لوگوی رقبا مورد تایید شما است و کدامیک از آنها به نظر شما ضعیف و ناکارآمد هستند؟

مراحل تهیه بریف طراحی لوگو

شرح جزئیات پروژه

پس از آشنایی کامل تیم طراحی با حوزه فعالیت کسب و کار، اهداف و همچنین رقبا حال باید جزئیات پروژه را با آنان در میان بگذارید و تمامی انتظارات خود از لوگو را با جزئیات کامل در بریف طراحی لوگو شرح دهید. البته بهتر است این بخش از بریف را با مشارکت و مشورت طراح بنویسید زیرا در این صورت ایده‌های بهتر و خلاقانه‌تری برای طراحی لوگو توسط طراح مطرح می‌شود و بسیار راحت‌تر می‌توانید جزئیات و ویژگی‌های اصلی لوگوی خود را مشخص نمایید. برای تهیه و تنظیم این بخش باید درباره موارد زیر با طراح خود مشورت کنید:

سبک لوگو: تعیین سبک طراحی و ساختار کلی لوگو یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید پیش از طراحی لوگو مورد بررسی قرار گیرد. برخی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو شامل سبک مدرن، کلاسیک، مینیمال، فضای منفی، تایپوگرافی و غیره است که باید بر اساس نیاز و حوزه کسب و کار شما انتخاب شود.

رنگ لوگو: توجه به اصول روانشنانسی رنگ‌ها بخش مهمی در طراحی گرافیک و لوگو در نظر گرفته می‌شود. در فرآیند برندسازی، رنگ لوگو به صورت تصادفی انتخاب نمی‌شود و پیش از انتخاب رنگ دلخواه خود باید با مفهوم و پیام روانشناسی رنگ مورد نظر آشنایی کامل داشته باشید زیرا رنگ‌ها تاثیرات روانشناختی خاصی بر افراد دارند و به همین جهت باید به دقت انتخاب شوند.

فونت لوگو: تایپوگرافی و انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از آیتم‌های مهم در تهیه بریف طراحی لوگو است که معمولا کمتر به آن توجه می‌شود. در این بخش طراح با توجه به اطلاعاتی که درباره کسب و کار شما بدست آورده است، چندین فونت‌ مختلف را به شما پیشنهاد می‌دهد اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که فونت منتخب شما باید خوانا باشد و با سایر المان‌های لوگو نیز همخوانی و تناسب داشته باشد.

تعیین زمان تحویل و بودجه پروژه

آخرین بخشی که در بریف طراحی لوگو خود باید به آن اشاره کنید نیز تعیین زمان تحویل پروژه و میزان بودجه شما برای طراحی لوگو است. این بخش نیز باید با مشارکت طراح و به صورت توافقی تهیه و تنظیم شود.

با نوشتن این موارد می‌توانید یک بریف کامل برای طراحی لوگوی اختصاصی خود تنظیم کنید و در زمان مقرر نیز لوگوی خود را از طراح تحویل بگیرید. با تهیه و تنظیم فرم بریف طراحی لوگو همه چیز طبق برنامه و به صورت اصولی و حرفه‌ای پیش می‌رود. بنابراین اگر برند شخصی و با وب سایت اختصاصی خود را دارید، حتما پیش از طراحی لوگو با یک تیم طراح مشورت کرده و بریف کاملی را در اختیار آنان قرار دهید.

برای دیدن نمونه لوگوهای آرمکده روی لینک کلیک نمایید.

منبع:

www.logomaker.com/blog/2019/11/05/logo-design-brief

maze.co/blog/design-brief

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر