گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو برای بورس

آنچه در این مقاله می خوانید

حتما شما هم بارها در روز نام بورس را می‌شنوید و دیده‌اید که چطور این بازار، در زندگی مردم وارد شده و روزبه‌روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. بورس جایی است که سهام‌داران و معامله‌گران می‌توانند اوراق بهادار را خرید و فروش کنند و عده‌ای نیز با سرمایه‌گذاری در آن سرمایه‌ی خود را چندین برابر می‌کنند یا اگر بی‌تجربه باشند، ضرر می‌دهند. از آنجا که وارد شدن به حوزه‌ی بورس و اوراق بهادار نیازمند دانش و تخصص کافی است، افراد باید در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده باشند. شرکت‌ها و تالارهای مختلفی برای ارائه‌ی دوره‌های آموزشی بورس و ارزهای دیجیتالی تاسیس شده‌اند تا بتوانند افراد را به روش درست و اصولی، جذب این بازار پرتلاطم کنند. یک شرکت بورسی باید بتواند به بهترین شکل خود را به مشتریان معرفی کند. با در نظر گرفتن این نکته که جلوه‌های بصری، قدرت تاثیرگذاری بیشتری برای معرفی یک برند یا کسب‌وکار دارند، لوگوی شرکت‌های بورسی هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید مفهوم کاملی از کسب‌وکار را به مخاطب انتقال دهد. طراحی لوگو برای بورس به‌سادگی طراحی لوگو برای سایر کسب‌وکارها نیست و باید شخص یک دیدگاه علمی و درست از ماهیت بورس داشته باشد تا بتواند مفاهیم آن را در طرح خود بگنجاند. در این مقاله قصد داریم درباره‌ی مفاهیم بورس و ملزومات طراحی لوگو برای بورس با هم صحبت کنیم.

لوگو بورس

اولین لوگو بورسی از کجا آمد؟

بد نیست قبل از پرداختن به تاریخچه‌ی اولین لوگو بورسی، ببینیم خود کلمه‌ی بورس کجا متولد شده است. واژه بورس برای اولین‌بار در میان تاجران شهر بوروژ بلژیک به‌کار برده شد. در واقع بورس یک اشراف‌زاده‌ی بلژیکی بود که تاجران در مقابل خانه‌اش، به خرید و فروش کالاهای خود می‌پرداختند. کم‌کم حراجی‌ها، مقابل خانه‌ی آقای بورس، بزرگ و بزرگ‌تر شدند تا اینکه از آن به بعد هر جایی که حراج کالا انجام می‌گرفت را بورس می‌نامیدند. اولین لوگو بورسی را شرکت مسکووی طراحی کرد. شرکتی که در سال 1553 در مسکو تاسیس شد و محلی برای تجارت بازرگانان روسی و انگلیسی بود. این لوگو متشکل از یک کشتی دو گل و یک شیر بود که همگی در یک طرح سپرگونه قرار گرفته بودند.

طراحی لوگو بورس

کشتی روی لوگو در واقع نماد کشتی ریچارد چنسلر بود که از میان سه کشتی بریتانیانی به سلامت به سواحل روسیه رسید. در آن زمان طراحی لوگو برای بورس به‌اندازه‌ی امروز مفهوم‌گرا نبود و بیشتر از نمادهای پیروزی برای نمایش اقتدار شرکت‌ها استفاده می‌شد.

لوگو برای بورس

لوگو بورسی خوب چه شکلی است؟

برای طراحی لوگو برای بورس قبل ‌از هر چیز، شما باید قواعد کلی طراحی لوگو را در نظر داشته باشید. یک لوگوی خوب باید پنج ویژگی زیر را در خود گنجانده باشد:

 • سادگی؛
 • ارتباط معنایی؛
 • ماندگاری در ذهن؛
 • همیشگی بودن؛
 • تطبیق پذیری برای کاربردهای مختلف.

ارتباط معنایی یا همان مربوط بودن، مهم‌ترین بخش کار طراح است. اگر بخواهید کار طراحی لوگو برای بورس انجام دهید باید قبل از آن با مفاهیم این حوزه کاملا آشنایی داشته باشید و بتوانید به بهترین شکل، این مفاهیم را در لوگوی خود به نمایش بگذارید. بورس یک بازار سازمان‌یافته است که معاملات را در چارچوبی تعیین شده و توسط افرادی مجاز انجام می‌دهد. به‌طور کلی کارهایی که در بورس انجام می‌شود نیز می‌توانند به‌عنوان مفاهیمی استفاده شوند که در طراحی لوگو برای بورس نقش دارند؛ مثلا:

 • فشارسنجی اقتصاد: وضعیت بورس نشان‌دهنده‌ی وضعیت اقتصادی کشور است.
 • ارزیابی ارزش اوراق بهادار: ارزیابی سهام براساس میزان تولید و تقاضای آن.
 • تضمین امنیت تراکنش‌ها: کلیه‌ی معاملات در یک چارچوب امن انجام می‌شود.
 • ایجاد زمینه‌های رشد اقتصادی: عدم سرمایه‌گذاری دائمی می‌تواند منجر به رشد اقتصادی شود.

در طراحی لوگو بورسی شما باید بتوانید مفاهیمی نظیر رشد اقتصادی، امنیت و چارچوب‌های بورس، نقش آن بر اقتصاد و ارزش اوراق را در قالب یک طرح نشان دهید؛ اگرچه گنجاندن تمامی مفاهیم به‌صورت یکجا کار چندان راحتی نخواهد بود و خلاقیت زیادی می‌طلبد تا ویژگی‌های اصلی لوگو، فدای مفهوم‌گرایی نشود.

طراحی لوگو برای بورس

چرا باید برای شرکت‌های بورسی لوگو طراحی کنیم؟

لوگو اولین تصویر هر کسب‌وکاری است و توجه به آن بسیار اهمیت دارد. طراحی لوگو برای بورس هم از این قاعده مستثنی نیست و باید نسبت به طراحی یک لوگو بورسی مناسب حساسیت داشته باشید. یک لوگو بورسی حرفه‌ای علاوه بر زیبایی، نوع کسب‌وکار و اهداف شرکت را به‌خوبی به نمایش می‌گذارد و می‌توانید آن را در هر کجایی استفاده کنید. هر چقدر طراحی لوگوی شرکت بورسی تخصصی‌تر باشد، وجهه‌ی بهتری به شرکت خواهد داد و باعث جلب نظر مشتریان می‌شود. لوگو چهره‌ی شرکت شماست و باید نوع کسب‌وکارتان را به‌خوبی توضیح دهد. از طرف دیگر لوگوی شرکت شما با مشتریان ارتباط برقرار خواهد کرد، پس توجه داشته باشید که‌ طراحی لوگو برای بورس نیاز به تخصص دارد و باید خاص باشد. این نکته را هم در نظر بگیرید که لوگو در تصمیم‌گیری مشتریانتان نقش خواهد داشت و یکی از چیزهایی است که مشتریان را به سمت شما جذب می‌کند.

طراحی لوگو بورسی

موقع طراحی لوگو بورسی حواستان را جمع کنید

 • اهداف و نیازهای شرکت‌تان را بررسی و آنالیز کنید تا مفاهیم اصلی شرکت قبل از طراحی لوگو برای بورس مشخص شود.
 • به طرح‌های ترند توجه نکنید؛ چون این طرح‌ها موقتی هستند و پس از مدتی طرح‌های جدیدی جایگزینشان خواهد شد.
 • ابتدا لوگو را به‌صورت سیاه و سفید طراحی کنید تا حالت اصلی آن را بدون رنگ ببینید.
 • موقع طراحی لوگو برای بورس به مقیاس‌پذیری لوگو توجه کنید تا بتوانید بعدا آن را در هر سایزی استفاده کنید.
 • متفاوت فکر کنید، اگر هنگام طراحی با خلاقیت خود کمی ساختارشکنی کنید، مشکلی پیش نمی‌آید.
 • تلاش کنید تا طرح‌تان مینیمال باشد تا دیدن آن چشم و ذهن مخاطب را خسته نکند.
 • طراحی لوگو برای بورس به یک مفهوم مرکزی نیاز دارد تا بتوانید بقیه‌ی مفاهیم را نیز در کنار آن بگنجانید.
 • عوامل موفقیت را در کارهای دیگران پیدا کنید و هنگام طراحی لوگو برای بورس از آن الگو بگیرید؛ اما مراقب باشید تقلید نکنید.
 • قانون شکن باشید؛ چون لوگوها یک سری سمبل یکنواخت نیستند و حاصل خلاقیت طراح هستند.

چند ایده برای طراحی لوگو بورس

بد نیست بدانید خرس و گاو نر دو نماد مهم هستند که در طراحی‌های مربوط به بورس نیز زیاد به چشم می‌خورند. در اصل این دو حیوان تجسمی از بازار سرمایه‌گذاری اوراق بهادار هستند. بازار گاوی نماد سرمایه‌گذاران موفق است که روحیه‌ای ریسک‌پذیر دارند و بازار خرسی به سرمایه‌گذاران شکست خورده و ریسک‌گریز اشاره می‌کند. به بیان دیگر عنصر گاو جنبه‌های مثبت بورس را نشان می‌دهد و عنصر خرس جنبه‌های منفی را. این دو نماد را به‌خوبی می‌توان در طراحی لوگو برای بورس به‌کار برد. یک عنصر رایج دیگر برای طراحی بورس طرح تالار بورس نیویورک است که بزرگترین بازار بورس جهان به شمار می‌رود. چارت‌ها و شاخص‌ها نیز مولفه‌های دیگری هستند که می‌توانند به طراحی لوگو برای بورس معنا ببخشند.

پله پله تا رسیدن به لوگو بورسی

برای طراحی لوگو بورس باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. درک کنید که چرا شما نیاز به یک لوگو دارید؟ آیا هدفتان از طراحی لوگو جذب مخاطب است یا انتقال مفاهیم و معرفی کسب‌وکار؛
 2. هویت نام تجاری خود را تعریف کنید: لوگو اولین چیزی است که با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند، پس باید بتواند به‌درستی به او بفهماند که شما در کار بورس هستید؛
 3. الهام بخش طراحی خود را پیدا کنید: سخت‌ترین مرحله‌ی کارتان پیدا کردن چیزهایی است که در طراحی لوگو بورس از آن‌ها ایده بگیرید؛
 4. تفاوت‌ها را بررسی کنید: شما باید طرح‌های مشابه را بررسی کنید تا ببینید که تفاوت کار شما چیست و بعد به این فکر کنید که چطور باید این تمایز را نشان دهید؛
 5. سبک طراحی خود را انتخاب کنید: مسلما یک لوگوی بورس با یک لوگوی فشن یکی نیست و هر کدام سبک خاص خود را خواهد داشت. باید ببینید که برای لوگوهای زمینه‌ی اقتصادی چه سبکی بیشتر موردتوجه است و همان را انتخاب کنید؛
 6. نوع مناسب لوگو را پیدا کنید: لوگوها انواع مختلفی دارند نظیر لوگوتایپ، مونوگرام، ترکیبی و... که باید مناسب‌ترین‌شان را برای کسب‌وکارتان گزینش کنید؛
 7. توجه به رنگ: رنگ‌ها معانی مختلفی با خود دارند. روانشناسی رنگ‌ها به شما کمک خواهد کرد که بهترین رنگ از لحاظ معنایی و احساسی را برای طراحی لوگو بورس پیدا کنید؛
 8. تایپوگرافی مناسب را انتخاب کنید: برای نوشتن نام شرکت‌تان باید یک فونت خوانا و زیبا استفاده کنید. شاید ندانید که استایل یک فونت خود می‌تواند مفاهیمی چون قدرت و ثبات را انتقال دهد؛ بنابراین در انتخاب نوشتارتان باید نهایت دقت را به‌کار ببرید.
 9. با طراح خود تماس بگیرید: پس از اینکه فهمیدید چه نیاز دارید، باید تمام این مولفه‌ها را به‌ طراح ارائه دهید تا برای شما بهترین لوگو را طراحی کند یا اگر خودتان می‌خواهید این‌کار را انجام دهید، کمی چاشنی مهارت طراحی و خلاقیت به آنچه که جمع‌آوری کرده‌اید، اضافه کرده تا شاهکارتان را خلق کنید.

5 لوگوی بورسی خاص

5 لوگوی بورسی خاص

لوگو بورس نیویورک NYSE

بورس اوراق بهادار نیویورک در منهتن نیویورک واقع شده و یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری اوراق بهادار در دنیاست. یکی از زیباترین نمونه‌هایی که می‌توانید برای طراحی لوگو برای بورس از آن ایده بگیرید، لوگوی همین شرکت است. لوگوی NYSE از نوع ترکیبی است و نام شرکت در زیر یک طرح از نمودار بورس قرار گرفته است. استفاده از رنگ آبی در این نمودار، نشانه‌ی ثبات و اعتماد شرکت بوده و فونت مشکی بولد با گوشه‌های تیز برای تایپوگرافی نیز می‌خواهد قدرت و نظم شرکت را به نمایش بگذارد. این لوگو در عین سادگی بسیار زیباست و به‌خوبی مفهوم رشد اقتصادی را نشان می‌دهد.

لوگو بورس نیویورک

لوگو بورس اوراق بهادار آمریکایی NASDAQ

این شرکت در جایگاه دوم دنیا در فهرست سرمایه‌گذاری و مبادلات سهام قرار دارد و دارای چندین شبکه‌ی بازار سهام در آمریکاست. در لوگوی این شرکت نیز از رنگ آبی استفاده شده که نماد اعتماد و تکاپو است و یک نمودار رو به بالا، رشد و ترقی شرکت را نشان می‌دهد. لوگو از نوع ترکیبی بوده و نام شرکت نیز در آن قرار گرفته که از یک فونت نرم و درعین حال باثبات برای نوشتن آن استفاده شده است.

لوگو بورس اوراق بهادر

بورس اوراق بهادار شانگهای SSE

این شرکت بزرگترین شرکت بورس در چین است که به‌صورت مستقل در این کشور فعالیت می‌کند و چهارمین بازار سرمایه‌گذاری سهام در جهان به شمار می‌رود. لوگوی این شرکت یکی از جذاب‌ترین نمونه‌ها در طراحی لوگو برای بورس است؛ چون به‌زیبایی توانسته با حروف اول کلمات طرحی از نمودار رو به رشد اقتصادی را نشان دهد. استفاده از رنگ سفید در میان دایره‌ای قرمز می‌تواند جریان روبه‌رشد شرکت را در میان نوسانات نامتعادل نشان دهد. مانند هر شرکت بورسی دیگر این لوگو به‌نام خود شرکت نیز مزین شده تا مشتریان دقیقا بدانند که در چه شرکتی فعالیت می‌کنند.

لوگو برای بورس

یورونکست

شرکت یورونکست بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری اوراق بهادار اروپایی است که در آمستردام، بروکسل، دوبلین، لندن، میلان، اسلو و پاریس فعالیت دارد. لوگوی این شرکت ترکیبی از رنگ‌های آبی و سبز بوده که حس اطمینان، راحتی، امنیت و صداقت را به مخاطب القا می‌کند. قرار گرفتن این دو رنگ در کنار هم و روی نمودار، احساس امنیت را در مخاطبان تقویت می‌کند و به‌خوبی اهداف رشد و پویایی را به نمایش می‌گذارد. ناهمسانی و غیریکنواخت بودن ستون‌ها در عین نظم و ثبات، نشانی از بازار پرتلاطم بورس دارد که به‌لطف رنگ‌های سبز و آبی به مخاطبان اطمینان می‌دهد که خطری سرمایه‌ی آن‌ها را تهدید نخواهد کرد.

طراحی لوگو برای بورس

بورس اوراق بهادار تهران

شاید کمتر کسی بداند طراحی لوگو برای بورس اوراق بهادار تهران از یک اثر تاریخی مربوط به دوران هخامنشی یا یونانی‌پارتی، الهام گرفته شده که در لرستان کشف شد. این اثر یک درفش دایره‌ای است که روی دوش دو میش قرار دارد و یک حلقه‌ی چهار نفره روی آن نقش بسته که دستانشان در هم گره خورده است و کوزه‌هایی را با آن نگه داشته‌اند که انباشته از آب است. می‌توان این‌طور گفت که این نماد تصویری از پیدایش جهان و همبستگی انسانی برای رشد و تعالی را نشان می‌دهد.

خلاصه کلام اینکه

طراحی لوگو برای بورس مشابه سایر کسب‌وکارها نیست و باید قبل از آن کمی در مورد این حوزه اطلاعات کسب کنید. فرآیند طراحی لوگو، همیشه کاری اصولی و دقیق به‌حساب می‌آید و هرکسی نمی‌تواند از عهده‌ی آن برآید. از آنجا که لوگو اولین معرف شرکت شماست و ارتباطی بصری با مخاطب شما برقرار می‌کند باید تلاش کنید که آن را به بهترین شکل انجام دهید. در این مقاله پیش‌نیازهای طراحی لوگو برای بورس را بررسی کردیم و به این مسئله پرداختیم که قبل از شروع فرآیند طراحی باید چه نکاتی را مدنظر داشته باشید تا به بهترین نتیجه برسید.

منبع:

en.wikipedia.org/wiki/Stock_exchange

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر