گروه طراحان آرمکده

تاریخچه لوگو یوونتوس

آنچه در این مقاله می خوانید
تاریخچه لوگو یوونتوس

ممکن نیست فوتبالی باشید و لوگو یوونتوس را نشناسید. البته ممکن است سررشته‌ای از فوتبال نداشته باشید و به عنوان یک طراح، مجذوب طراحی هنرمندانه لوگو یوونتوس شده باشید. در این مقاله قصد داریم درباره برند Juve صحبت کنیم. برند باشگاهی ورزشی در تورین ایتالیا، که قدرت تیم فوتبال آن زبانزد است. به نظرتان یک باشگاه ورزشی، چطور می‌تواند چنان پایگاهی در اجتماع پیدا کند که تبدیل به برند شده و لوگوی آن به چشم مردم دنیا آشنا باشد. بیایید با نگاه به تاریخچه لوگو یوونتوس، روند شکل گیری این لوگو ورزشی معروف را مرور کنیم تا به راز موفقیت صاحبان یووه، در امر برندسازی پی ببریم. اگر فکر می‌کنید که یووه شهرتش را مدیون نام بزرگ بازیکنانش است، سخت در اشتباه هستید. دلیل شهرت امروزی یووه حتی بازی فوتبال هم نیست. تصور کنید که همین فردا باشگاه یوونتوس اعلام انحلال کند. آیا تا 50 سال دیگر هم کسی می‌تواند نام آن را از ذهن‌ها پاک کند

لوگو یوونتوس

درباره برند یوونتوس

اگرچه تورین زادگاه باشگاه یوونتوس است، اما برند یونتوس یک برند ملی محسوب می‌شود. این موضوع خود بیانگر تفاوت برند این باشگاه ورزشی، با برند سایر باشگاه‌های ورزشی دنیا است. برای مثال باشگاه رئال مادرید با آن همه اعتبار و عظمتش، نمی‌تواند خود را به عنوان یک برند ملی معرفی کند. اصولا عمده محبوبیت باشگاه‌های ورزشی در نقاط مختلف دنیا، در شهر محل تاسیسشان متمرکز شده است. محبوبیت برند یوونتوس، وابسته به ماهیت ایتالیایی آن و البته مفاهیم مرتبط با ظلم ستیزی است. پدیده بانوی پیر در سال 1897 به همت تعدادی دانشجو متولد شد.

در سال 1904، فصلی جدیدی در تاریخچه باشگاه یوونتوس باز شد. باشگاه توسط تیم تجاری مارکو آجمونه مارسان خریداری شد و شخص مارکو به عنوان یک تاجر باسابقه، مسئولیت پرورش برند Juve را برعهده گرفت. در سال 1905، رنگ‌های سفید و مشکی برای اولین بار در طراحی لباس‌های تیم یونتوس به کار گرفته شدند. مارکو می‌دانست که باید برای تکمیل پروژه برند سازی‌اش، از رنگ‌ها کمک بگیرد. همین شد که با الهام از لباس باشگاه فوتبال نوتس کانتی انگلستان، رنگ‌های سفید و مشکی را به عنوان رنگ شاخص برند Juve انتخاب کرد؛ رنگ‌هایی که در لوگو یوونتوس نیز به چشم می‌خورند. جالب است بدانید که باشگاه نوتس، همچنان در لیگ کنفرانس ملی انگلستان بازی می‌کند و در رده هفتم این لیگ قرار دارد. باشگاه نوتس را قدیمی‌ترین باشگاه فوتبال جهان می‌دانند.

اولین لوگو یوونتوس

اولین لوگو یوونتوس در سال 1905 طراحی شد. در این لوگو، شکل هندسی بیضی معروفی که تا امروز هم توانسته جایگاه خود را حفظ کند، با همان طرح راه راه سیاه و سفیدش، داخل قابی سلطنتی قرار گرفته است. در قسمت بالایی این قاب، ربانی پیچ خورده وجود دارد که روی آن به زبان لاتین نوشته شده " Non coronabitur nisi qui legitime certaveri". معنای این نوشته روی ربان به زبان فارسی "او تاج و تخت را نمی‌پذیرد، او ترجیح می‌دهد خارج از قواعد بازی کند" است. در قسمت پایینی شکل بیضی معروف این لوگو، تصویر یک سپر قرار دارد. سپری مزین به طرح یک گاو میش دیده می‌شود. گاو میشی که تاج بر سر نهاده و روی دو پای خود ایستاده است.

در قسمت بالایی سپر نیز نقش یک تاج بزرگ دیده می‌شود. علی‌رغم ماهیت تمام ایتالیایی برند یوونتوس، نمی‌توان منکر تاثیر عجیب و غریب فرهنگ بریتانیا بر صاحبان یوونتوس شد. از سال 1897 که باشگاه فوتبال یوونتوس کار خود را در تورین آغاز کرد، هشت سال گذشت تا اولین لوگو یوونتوس به طور رسمی طراحی و رونمایی شود. لوگوی اولیه باشگاه که در سال 1905 از آن رونمایی شد، نمادی از دستاوردهای هشت ساله بانو پیر محسوب می‌شد. این نماد از سال 1905 تا سال 1921 بدون تغییر باقی ماند. در سال 1921 بود که Juve از یکی از معروف‌ترین لوگوهایش رونمایی کرد.

اولین لوگو یوونتوس

سیر تکامل لوگو یوونتوس

داستان لوگو یوونتوس در نوع خود بسیار هیجان‌انگیز است. بگذارید داستان را از همان سال 1897 شروع کنیم. زمانی که گروهی از دانشجویان اهل تورین، به دلیل داشتن یک ویژگی مشترک دور هم جمع شدند. آن ویژگی مشترک چیزی نبود جز علاقه وصف ناپذیر آن‌ها به بازی فوتبال. توجه داشته باشید که درباره سال 1897 صحبت می‌کنیم، یعنی دوره‌ای که در ایران، ناصرالدین شاه قاجار بر مسند قدرت نشسته بود. در آن سال‌ها، فوتبال ورزشی بود که به تازگی از انگلستان وارد ایتالیا شده بود. با توجه به کم بودن سن افرادی که در تیم مذکور با یک دیگر فوتبال بازی می‌کردند، مردم محلی به آن‌ها لقب Juventus را داده بودند. واژه یوونتوس، به معنای جوانان است و بازیکنان یوونتوس، از لقبشان راضی بودند. یونیفرم اولیه آن‌ها به ترکیبی از رنگ‌های صورتی و مشکی مزین شده بود. یونفرمی شامل شرت مشکی، پیراهن صورتی و البته کراوات مشکی!

در سال 1903، John Savage به عنوان سرمایه‌گذار و البته اولین بازیکن خارجی یوونتوس به این تیم پیوست. جان اگرچه پدر و مادری ایتالیایی داشت، در بریتانیا به دنیا آمده بود. پیشنهاد جان، این بود که رنگ صورتی پیراهن‌های یوونتوس، به قرمز تغییر کند. همین شد که یکی از پیراهن‌های تیم به دفتری ورزشی در بریتانیا ارسال شد، تا دفتر مذکور طرح پیراهن‌های تیم ناتینگهام فارست را در قالب طرح یونیفرم تیم یوونتوس پیاده سازی کند؛ اما استفاده مداوم از پیراهن صورتی و البته فرسایشی بودن فرآیند ارسال، باعث شد رنگ صورتی آن از بین برود. در نتیجه، آن چه به دست دفتر ورزشی واقع در بریتانیا رسید، پیراهنی به رنگ سفید بود. همین شد که شرکت بریتانیایی به جای پیاده سازی طرح پیراهن ناتینگهام، طرح پیراهن تیم نوتس را برای بازیکنان یوونتوس آماده کرد.

بازیکنان یوونتوس، چند روز پیش از شروع لیگشان پیراهن‌های جدید خود را دریافت کردند و چون زمانی تا شروع لیگ باقی نمانده بود، با همان پیراهن‌های مشکی-سفید، بازی‌های فصل را آغاز کردند. به همین راحتی و صرفا به خاطر رنگ و رو رفته بودن لباس‌های تیم Juventus، رنگ‌های مشکی و سفید تبدیل به نمادی ثابت در برند و لوگو یوونتوس شدند.

اولین لوگوی باشگاه Juve، فرمتی کاملا انگلیسی داشت. رسوخ نماد‌های سلطنتی بر لوگویی که تیم بین سال‌های 1905 تا 1921 از آن‌ها استفاده می‌کرد کاملا مشخص است. یک جمله لاتین از مبلغی مسیحی به نام پولس رسول نیز روی لوگوی اولیه نوشته شده بود که نمودی از برآمدن تیم Juventus از دل جامعه محسوب می‌شود.

لوگویی که در سال 1921 از آن رونمایی شد، ظاهر ایتالیایی‌تری داشت. بسیاری از نمادهای سلطنتی از روی لوگوی ثانویه برداشته شده بودند و به جای آن‌ها، نماد شهر تورین به همراه تصویری از یک توپ فوتبال به لوگو اضافه شده بود. با توجه به این که در آن سال‌ها، اکثر تیم‌های فوتبال ایتالیایی یک حیوان را به عنوان نماد برمی‌گزیدند، سران باشگاه یوونتوس به پیشنهاد خبرنگاری به اسم کارلو برگولیو، تصویر یک گورخر را به عنوان نماد باشگاهشان انتخاب کردند. انتخاب گورخر، گامی مهم در مسیر ایتالیایی کردن لوگو باشگاه یوونتوس محسوب می‌شد. چراکه گورخر، یکی از حیوانات اشرافی دوران رم باستان به شمار می‌رود. با این حال، عمر گورخر Juve چندان طولانی نبود. چراکه در سال 1931، لوگو یوونتوس بار دیگر به نماد شهر تورین و تصویر گاو میش مزین شد.

در سال 1959، باشگاه یوونتوس به مناسبت کسب ده عنوان قهرمانی در سری آ، یک ستاره به لوگوی باشگاه اضافه کرد. درست مانند کاری تیم پرسپولیس پس از کسب دهمین قهرمانی‌اش در لیگ برتر انجام داد. با شروع سال 2000 فعالیت‌های تجاری باشگاه یوونتوس بیشتر از همیشه شد. در سال 2004، باشگاه یوونتوس از لوگویی رونمایی کرد که هم نماینده فعالیت‌های ورزشی باشگاه باشد و هم نمودی از فعالیت‌های خارج از زمین فوتبال.

لوگوی فعلی باشگاه یوونتوس، نمادی است که ارتباط بین گذشته و آینده باشگاه را به خوبی نمایش می‌دهد؛ لوگویی که مینیمال‌تر و کوچک‌تر از همیشه است. از نظر زیبایی شناختی، می‌توان ادعا کرد که لوگو فعلی باشگاه یوونتوس، از نمونه‌های قبلی خود پیشی گرفته است.

مفهوم لوگو یوونتوس

مفهوم لوگو یوونتوس

جدای از ظاهر راه راه، عمودی و شیک لوگوهای پیشین یوونتوس، آن چه در لوگوی این باشگاه ورزشی بیش از هرچیزی به چشم می‌خورد، نماد دو حیوان اسطوره‌ای است که تاجی را در دست گرفته‌اند و یا آن را بر سر نهاده‌اند. وجود المان‌های رویال در لوگوی یوونتوس، بیش از هرچیزی به تاثیرپذیری فوتبال ایتالیا از فرهنگ بریتانیا برمی‌گردد. در لوگوی امروزی یوونتوس خبری از ستاره نیست. چرا؟ چون به عقیده طراحان این لوگو، آن چه تغییر پذیر باشد، نمی‌تواند به هویت باشگاه شکل بدهد. به بیان دیگر، هویت یوونتوس با فوتبال تعریف می‌شود و نه با ستاره‌هایش. اگرچه در لوگوی فعلی دیگر خبری از گاو شهر تورین نیست، اما طراحان این لوگو تمام سعیشان را برای نشان دادن ارتباط بین باشگاه و تورین انجام داده‌اند. در نتیجه این تلاش، نه تنها پیوند لوگو یوونتوس با شهر تورین به خوبی حفظ شده، بلکه نویسار شهر نیز بازآرایی شده است.

لوگوهای یوونتوس

بررسی شکل ظاهری در تاریخچه لوگو یوونتوس

لوگوی باشگاه یوونتوس از آغاز تا به امروز، شش بار دچار بازنگری اساسی شده است. در طی این شش بازنگری، هر بار نمادهایی به این لوگو اضافه شده که هرکدام بیانگر افتخارات این باشگاه در ادوار مختلف هستند. لوگویی که در سال 1921 معرفی شد، خالی از تجملات به کار رفته در لوگوی اولیه بود. دیگر خبری از ربان‌ در هم پیچیده و قاب سلطنتی نبود. تنها شکل بیضی بخش اصلی حفظ شده بود. حتی رنگ‌های به کار رفته در لوگوی 1921 نیز متفاوت از رنگ‌های لوگوی اولیه بودند. در حالی که لوگوی اولیه متاثر از لوگوی باشگاه فوتبال نوتس، دارای دو رنگ مشکی و سفید بود، دو رنگ سرمه‌ای و طلایی نیز به طیف رنگی لوگوی 1921 اضافه شده بودند.

در سال 1929، باشگاه یوونتوس از لوگوی جدیدی رونمایی کرد که بر روی آن به جای گاو میش (نماد شهر تورین)، تصویر یک گورخر (نماد اشرافیان رم) قرار داشت. البته در سال 1931، سر و کله جناب گاو میش بار دیگر پیدا شد که این بار، تاجی مزین به طرح استادیوم‌های رم باستان بر سر داشت. در سال 1977، طراحان لوگو باشگاه یوونتوس تصمیم گرفتند که گورخر را در قالب طرحی انتزاعی برگردانند. طرحی که دیگر نه به شکل بیضی، بلکه به شکل مستطیل بود. گورخر قصه ما تا سال 1989 بر روی لوگوی یوونتوس جا خوش کرد، اگرچه در سال 1982، طرح مستطیلی لوگو یوونتوس به شکل دایره تغییر پیدا کرد.

در 1989، سر و کله لوگوی طراحی شده در سال 1921 بار دیگر پیدا شد. البته این بار دو ستاره به این لوگو اضافه شده بود تا نمادی برای 20 بار قهرمانی یوونتوس در رقابت‌های سری آ باشد. در سال 2004، لوگو یوونتوس بار دیگر نو شد و این بار به شکلی درآمد که بسیاری از ما آن را می‌شناسیم. طرحی بیضی که اکثر بخش‌هایش سیاه و سفید هستند. این لوگو تا سال 2017 دوام آورد تا نوبت به لوگوهای مینیمال برسد. از سال 2017 تا 2020 لوگوتایپی مینیمال جایگزین لوگوی بیضی شکل معروف شد و در سال 2020، نوشته بالای این لوگوتایپ از رویش برداشته شد.

فونت لوگو یوونتوس

بررسی فونت در تاریخچه لوگو یوونتوس

در نمونه‌های اولیه لوگو یوونتوس، از فونت‌های لاتین تزئینی برای تکمیل لوگو استفاده می‌شد. با گذشت زمان، از میزان تزئینی بودن این فونت‌ها کاسته شد. فونت‌های به کار رفته در لوگو باشگاه یوونتوس به تدریج حالت واقعی پیدا کردند، تا امروز که از مرز واقعیت گذشته و به شکلی مینیمال درآمده‌اند.

رنگ لوگو یوونتوس

بررسی رنگ در تاریخچه لوگو یوونتوس

درباره رنگ‌های به کار رفته در لوگو مفصل صحبت کردیم. حقیقت امر این است که مدتی طول کشید تا صاحبان یوونتوس رنگ مشکی-سفید را به عنوان هویت خود بپذیرند. به همین دلیل در نمونه‌های مختلف، مدام تلاش شد تا رنگ‌هایی مانند طلایی و آبی نیز در شناسنانه برند Juve گنجانده شوند. با این حال در نهایت آن چه در لوگو باقی ماند، ترکیبی بود از رنگ‌های مشکی و سفید.

لوگو یوونتوس چه نوع لوگویی است؟

در حال حاضر لوگو یوونتوس را می‌توان یک لوگو تایپ ورزشی دانست. لوگو تایپ، لوگویی است که در طراحی آن از حروف استفاده می‌شود و به نوعی قابل خواندن است. با این حال پیش‌تر اکثر لوگوهای این باشگاه، حالت ترکیبی داشته‌اند. لوگوهای ترکیبی، نمادهایی هستند که در طراحی آن‌ها هم از نوشته و هم از عکس استفاده می‌شود.

سخن پایانی

یوونتوس یک باشگاه افسانه‌ای است. فقط کافی است به این موضوع فکر کنید که چه اسطوره‌هایی بر لوگوی این باشگاه بوسه زده‌اند. لوگویی که عشق به فوتبال چند پسر 17 ساله، باعث و بانی تولدش شد و اگرچه تا امروز تغییرات مختلفی روی آن انجام شده، اما همچنان نمادی مقدس برای عاشقان فوتبال در سراسر دنیا است.

منبع:

en.wikipedia.org/wiki/Juventus_F.C

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر