گروه طراحان آرمکده

تاریخچه لوگو بارسلونا

آنچه در این مقاله می خوانید
تاریخچه لوگو بارسلونا

لوگو بارسلونا را اغلب دوستداران فوتبال می‌شناسند. وقتی در مورد فوتبال صحبت می‎کنیم بی‎شک نام باشگاه بارسلونا، به‎‌عنوان یکی از مطرح‎ ترین باشگاه ‏های دنیا در ذهن مان می‎ درخشد. بارسلونا یکی از بهترین و شناخته‎ شده‎ ترین باشگاه‎ های ورزشی است و در سراسر دنیا هواداران پروپا قرصی دارد.

اگر شما هم یکی از طرفداران تیم بارسلونا هستید، قطعا دانستن تاریخچه‎ ی این تیم برایتان جذاب است. علاوه‌بر این شاید برایتان جالب باشد که درباره‌ی فرایند تکامل لوگوی این تیم اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه ابتدا تاریخچه‌ی این تیم را بررسی می‌کنیم، سپس سیر تکاملی لوگو بارسلونا را برایتان توضیح خواهیم داد.

باشگاه بارسلونا در 29 نوامبر 1899 تأسیس شد. در آن زمان خوان گمپر-از پیشگامان فوتبال سوئیس- تمایل خود را برای تأسیس باشگاه فوتبال به‌صورت آگهی در روزنامه‌ی لوس دپورتس چاپ کرد؛ درست چند روز بعد گروهی از جوانان سوئیسی، انگلیسی و اسپانیایی در زمینه‌ی همکاری با او اعلام آمادگی کردند و باشگاه فوتبال بارسلونا در شهر بارسلون اسپانیا متولد شد.

امروز این باشگاه یکی از پردرآمدترین باشگاه ‎های فوتبال دنیاست و بعد از باشگاه رئال مادرید در جایگاه دوم ثروتمندترین باشگاه‎ های جهان قرار دارد. بارسلونا و رئال مادرید رقابت دیرینه‎ ای با هم دارند و ال‎کلاسیکو مسابقه‎ ای است که بین این دو تیم برگزار می‎شود.

باشگاه فوتبال بارسلونا، که در بین هواداران به بارسا شهرت دارد، تا‌کنون 26 عنوان قهرمانی در لالیگا، 30 قهرمانی در کوپا دل ری، 13 قهرمانی در سوپرجام اسپانیا و دو قهرمانی در کوپا دی لالیگا کسب کرده و دومین تیم قدرتمند و پرافتخار اسپانیا است. پس عجیب نیست که لوگو بارسلونا و خود این تیم، این همه شناخته شده و وِرد زبان‌ها است.

لوگو بارسلونا

درباره ‎ی برند بارسلونا

در سال 1996، BRAND FINANCE FOOTBALL با هدف از بین بردن شکاف بازار و سرمایه تأسیس شد. این شرکت هر ساله بزرگ‌ترین برندهای دنیا را بررسی و ارزیابی کرده و برترین و باارزش‌ترین آن‌ها را معرفی می‎ کند. از آنجایی که فوتبال یک ورزش جهانی و محبوب است، برندهای فوتبالی هم در لیست BRAND FINANCE FOOTBALL جایگاه مهمی دارند.

همان طور که از شعار باشگاه بارسلونا برمی ‎آید، آن‌ها «فراتر از یک باشگاه» هستند و خود را تنها به ورزش فوتبال محدود نکرده ‎اند. باشگاه بارسلونا علاوه ‎بر فوتبال، چهارده رشته‎ ی ورزشی دیگر از قبیل بسکتبال، فوتسال، هندبال و اسکیت هاکی دارد و در زمینه‎ ی برندسازی نیز موفق عمل کرده است. به همین دلیل است که لوگو بارسلونا بسیار محبوب و مشهور شده است.

طبق آخرین گزارش BRAND FINANCE FOOTBALL برند بارسلونا با ارزشِ 1.413 میلیون دلار در جایگاه دومین برند ارزشمند دنیا قرار گرفته و ارزش آن 6 میلیون یورو از برند رئال مادرید کمتر است. براساس آخرین فهرست، باشگاه رئال مادرید در سال 2020 همچنان جایگاه اول را برای خود حفظ کرده و بعد از آن باشگاه بارسلونا قرار گرفته است.

باشگاه فوتبال بارسلونا برخلاف دیگر باشگاه‎ های فوتبال دنیا، توسط هوادارانش اداره می‌شود و سالانه درآمدی حدود 336 میلیون یورو دارد. بارسلونا بعد از رئال مادرید دومین باشگاه ثروتمند جهان است.

تاریخچه لوگو بارسلونا

اولین لوگو بارسلونا

باشگاه بارسلونا از همان روزهای ابتدایی فعالیت، رنگ آبی و قرمز اناری را برای لباس تیمش برگزید و جزء معدود تیم‌هایی است که از زمان تأسیس در سال 1899 لوگو خود را روی لباس تیمش استفاده کرد. در یازده سال اول، این باشگاه از یک لوگو که وابستگی ‎اش را به شهر بارسلونا نشان می‎ داد، استفاده می‎ کرد.

اولین لوگو بارسلونا مشابه نشان‌های سلطنتی بود و نمادهای به‎ کار رفته در آن از وابستگی این باشگاه به شهر بارسلونا و منطقه‌ی کاتالونیا حکایت می‎ کرد. این لوگو متشکل بود از: یک لوزی در مرکز، دو شاخه‌ی‎ خرما و برگ بو در اطراف لوزی، یک تاج و خفاش در بالای آن؛ علامت لوزی هم به چهار بخش تقسیم می‌شد.

این لوگو تا سال 1910 تغییری نکرد. در سال 1910 باشگاه بارسلونا تصمیم گرفت که لوگو خود را تغییر دهد و به همین مناسبت یک مسابقه‌ی‎ طراحی بین اعضای خود برگزار کرد. برنده ‎ی این مسابقه‎ ی طراحی، کارلوس کومامالا از بازیکنان تیم بود. لوگو طراحی شده توسط کومامالا تا امروز باقی مانده و در طول این سال‎ها تغییرات اندکی روی آن صورت گرفته است.

از آنجایی‌که لوگو هویت و شناسنامه‎ ی هر سازمان و باشگاه است و تغییرات زیاد آن موجب می‎ شود که اصالت و ریشه‎ داری سازمان زیر سؤال برود، تغییرات لوگو بارسلونا هم بسیار کم و فقط به‎ منظور زیباتر کردن آن بوده است. در ادامه سیر تاریخی تغییرات لوگو باشگاه بارسلونا را مرور می‎ کنیم.

اولین لوگو بارسلونا

سیر تکاملی لوگو باشگاه بارسلونا

در این بخش سیر تکاملی لوگو باشگاه بارسلونا از آغاز تا امروز را بررسی می ‎کنیم.

 • 1899-1910
 • اولین لوگو بارسلونا یک طرح هرالدری بود؛ این لوگو از یک لوزی، دو شاخه سبز برگ بو و درخت خرما، یک تاج و خفاش سیاهی با بال‎ های باز تشکیل شده بود. لوزی در مرکز لوگو قرار داشت و به چهار قسمت تقسیم می‎شد و سه رنگ قرمز، زرد و سفید در آن به‎ کار رفته بود؛ گوشه‎ ی سمت چپ بالا و سمت راست پایین یک صلیب قرمز روی پس ‎زمینه‌ی سفید، گوشه ‎ی سمت راست بالا و سمت چپ پایین راه‎ راه زرد و قرمز بود.

  این لوگو بیشتر مواقع به همین شکل استفاده می‎ شد؛ اما، گاهی یک قاب دایره ‎ای متشکل از کلمات « Foot-Ball Club Barcelona 1899» که با حروف بولد و فونت سان‎سریف بود، آن را احاطه می‎ کرد.

 • 1910-1920
 • در سال 1910 اولین لوگو آیکونیک(تصویری) باشگاه بارسلونا طراحی شد که تا به امروز از همان استفاده می‎ شود و در ذهن هواداران تیم بارسا ثبت شده است. این لوگو تصویر یک سپر با خطوط بیرونی طلایی و زیبا بود. در مرکز سپر، یک نوار سفید قرار داشت که روی آن با فونت سان‎سریف سیاه و به سبک لترینگ حروف «F. C. B» نوشته شده بود.

  این نوار در لوگو بارسلونا، سپر را به دو بخش تقسیم می‎ کرد؛ قسمت بالای سپر شامل دو بخش بود: سمت چپ صلیب سرخ روی پس ‎زمینه‎ ی سفید و سمت راست راه ‎راه عمودی قرمز و زرد. قسمت پایین لوگو هم دارای سه خط عمودی قرمز و چهار خط عمودی آبی بود؛ وسط آن هم توپ فوتبالی به‌رنگ زرد روشن خودنمایی می ‎کرد.

 • 1920-1936
 • طرح‎ ها و رنگ ‎های لوگو باشگاه بارسلونا تا سال 1920 ثابت ماند؛ بعد از آن رنگ‌های آبی و قرمز روشن‌تر و خط دور لوگو نازک‌تر شد. راه‎ های عمودی قرمز قسمت پایین با خط زرد متمایز شد. نوار وسط لوگو هم به‌رنگ زرد درآمد و نوشته ‎ی آن کمی تغییر کرد؛ این تغییر موجب شادتر و زیباتر شدن لوگو شد. شکل سپر هم با کمی تغییرات، ظاهری مدرن پیدا کرد.

 • 1936-1941
 • در سال 1936 باشگاه تصمیم گرفت که تغییری در رنگ‎های لوگو ایجاد کند. حروف «F. C. B.» به‌رنگ سفید درآمد و توپ روی لوگو تغییر کرد و جزئیات بیشتری روی آن اعمال شد. علاوه ‎بر این خطوط زرد اطراف راه ‎های عمودی قرمز قسمت پایین حذف و خطوط اطراف سپر ضخیم‎ تر و پررنگ ‎تر شد. در جزئیات سپر لوگو بارسلونا هم تغییراتی صورت گرفت.

 • 1941-1949
 • در سال 1941 حروف «F. C. B.» براساس خوانش اسپانیایی نام باشگاه به «C. F. B.» تغییر کرد. نوار وسط لوگو باشگاه بارسلونا دوباره به‌رنگ طلایی درآمد و نوشته ‎ی وسط آن سیاه شد. تغییرات اندکی هم روی ظاهر سپر و رنگ ‎ها انجام شد و خطوط نازک‎ تر شدند.

 • 1949-1960
 • در سال 1949 دوباره حروف وسط لوگو بارسلونا ویرایش و به «C. De F. B.» که مخفف «Club de Fútbol Barcelona» بود، تغییر کرد. رنگ سپر تیره‎ تر شد و رنگ توپ فوتبال وسط هم که همیشه طلایی و روشن بود، شرابی شد. نوار وسط دوباره به‌رنگ سفید درآمد و با خطوط افقی زرد از زمینه جدا شد.

 • 1969-1974
 • در سال 1969 رنگ ‎های این لوگو شاد و درخشان شدند و رنگ زرد طلایی نوار وسط و توپ قرمز پررنگ روی لوگو، جلوه‎ای خاص به آن داد. در جزئیات سپر هم تعییراتی صورت گرفت. این لوگو احساس شادی، فریبندگی و صمیمیت را به مخاطبان القا می‎ کرد.

 • 1974-1975
 • در سال 1974 دوباره نوار وسط به‌رنگ سفید درآمد؛ اما، عناصر دیگر رنگ و فرم خود را حفظ کردند. در شکل ظاهری سپر هم تغییراتی صورت گرفت و قسمت بالایی آن نوک ‎تیز شد. حروف«F. C. B.» هم دوباره جای حروف قبلی را گرفت.

 • 1975-2002
 • در این سال لوگو بارسلونا مدرن‎ تر و رنگ ‎ها روشن‎ تر شد؛ حروف مشکی و ضخیم با فونت سان‎سریف روی نوار زرد رنگ جلوه ‎ی خاصی پیدا کردند و توپ فوتبال وسط لوگو هم به‌رنگ نارنجی روشن درآمد. شکل ظاهری سپر هم تغییرات اندکی کرد.

  در صدمین سالروز باشگاه لوگو در دایره ‎ای آبی و قرمز قرار گرفت و تاریخ «1989-1999» به‌رنگ سفید و به ‎صورت افقی در دو طرف سپر نوشته شد.

 • 2002-امروز
 • لوگو کنونی بارسلونا در سال 2002 طراحی شد و تفسیری مدرن از تمام لگوهای قبلی این باشگاه است. مهمترین تغییر این لوگو حذف نقاط مابین حروف و تبدیل آن به «FCB» است. استفاده از فونت سان‌سریف و ظریف‌تر کردن فونت لوگو، حس حرفه‎ ای بودن و اصالت را به مخاطب منتقل می‎کند.

  در این لوگو، توپ فوتبال دوباره به‌رنگ طلایی با خطوط جداکننده ‎ی مشکی در آمد که با رنگ طلایی نوار و سپر همخوانی دارد.

مفهوم لوگو باشگاه بارسلونا

در گوشه‌ی سمت چپ بالای لوگو بارسلونا، صلیب سنت جورج قرار دارد که نشان‎ دهنده ‎ی حمایت سنت جورج از کاتالونیا است؛ شکل کلی لوگو و سپر یادآور نشان سلطنتی شهر بارسلونا بوده و گوشه‌ی سمت راست بالا پرچم کاتالونیا است که به خاستگاه این تیم و منطقه‎ ی کاتالونیای اسپانیا اشاره دارد. بخش پایینی لوگو نشان‌دهنده ‎ی رنگ ‎های باشگاهی بارسلونا و توپ وسط نماد تیم فوتبال بارسا و ورزش‌های دیگر این باشگاه است.

صلیب سرخ روی لوگو بارسلونا یک نماد هرالدی است که به تاریخچه ‎ی صلیب سنت جورج در قرون وسطی اشاره دارد. این صلیب در قرن دوازده به‎ عنوان یک نماد استفاده می‎شده است.

سنت جورج قدیسی بود که طبق افسانه‎ ها در اوایل جنگ‎ های صلیبی حامی بسیاری از مناطق از جمله کاتالونیا بوده است. دلیل وجود این صلیب روی لوگو باشگاه بارسا، حمایت تاریخی سنت جورج از منطقه ‎ی است که باشگاه بارسلونا از آنجا برآمده است.

بررسی شکل ظاهری در تاریخچه ‎ی لوگو باشگاه بارسلونا

در لوگو ابتدایی باشگاه، یک تاج در بالای لوگو وجود داشت که نماد تاج و تخت آراگون بود و خفاش بالای تاج هم نماد شاه جیمز. کل لوگو با دو شاخه از درخت برگ بو و نخل احاطه می‎شد. برگ بو نماد هنرمندان و متفکران یونانی بود؛ پرچم کاتالونیای موجود در لوگو هواداری دوجانبه‎ ی باشگاه بارسلونا و مردم کاتالونیا از هم را نشان می‌داد.

رنگ آبی و قرمز نشان‌دهنده ‎ی لباس تیم فوتبال این باشگاه است که اولین بار در دیدار مقابل هیسپانیا در سال 1900 پوشیده شد. طبق یک نظریه رنگ لباس تیم بارسلونا توسط خوان گمپر و براساس لباس تیم سابقش-بازل- انتخاب شده است. لوگو باشگاه بارسلونا در طول تاریخ تغییر چندانی نکرده و اصالت خود را حفظ کرده است.

فونت لوگو بارسلونا

بررسی فونت در تکامل لوگو باشگاه بارسلونا

فونت سان‎سریف نوشته‎‌ی روی لوگو بارسلونا توسط توبیاس فررجونز ساخته شد و با نام Interstate Bold به ثبت رسید. این فونت کاملا مدرن و فاقد لبه است و به‌‎دلیل یکنواختی حروف، ظاهری جذاب و دوستانه دارد. فونت سان‎سریف در هر ابعادی کاملا خوانا و واضح است و ظاهری حرف‌ه‎ای و شکیل دارد.

بررسی رنگ در تاریخچه ‎ی لوگو بارسلونا

آبی و قرمز دو رنگ بارز در لوگو باشگاه بارسلونا و نشان‎ دهنده ‎ی رنگ لباس تیم بارسا است. در کاتالونیا به این ترکیب رنگ «Blaugrana» گفته می ‎شود و مردم آنجا تیم بارسلونا را با این نام خطاب می‌کنند. رنگ زرد طلایی نمادی سلطنتی و نمایانگر قدرت این باشگاه است.

رنگ قرمز و زرد لوگو نشان‎ دهنده‎‌ی پرچم منطقه‌ی کاتالونیا است. رنگ‎های لوگو بارسلونا در طول تاریخ فعالیت این باشگاه، ثابت مانده‎ و تغییر زیادی نکرده‎‌اند.

رنگ لوگو بارسلونا

لوگو بارسلونا چه نوع لوگویی است؟

لوگو بارسلونا یک لوگو تصویری یا آیکونیک بوده که با سمبل‌ها و نمادها طراحی شده است. هر بخش این لوگو نشان‎ دهنده‎ ی موضوعی تاریخی و خاص است؛ لوگو باشگاه بارسلونا گیرایی بصری خوبی دارد و در حافظه‌‎ی افراد باقی می‎ماند.

از ویژگی‎‌های دیگر این لوگو امکان چاپ آن در ابعاد مختلف بدون تغییر در وضوح و کیفیت است. همان طور که این لوگو حکایت گر ریشه و اصالت باشگاه بارسلونا است، المان‌های مدرن را نیز دربردارد. این باشگاه در بیش از یک قرن فعالیت خود، کمترین تغییر را در لوگو ایجاد کرده و همین موضوع نمایانگر ریشه‎‌داری آن است.

سخن پایانی

تیم بارسلونا یکی از بزرگترین و محبوب‎ ترین تیم‌‎های فوتبال دنیاست و طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. از آنجایی که لوگو، هویت و شناسنامه‌‎ی هر سازمان و باشگاهی است، این باشگاه نیز با طراحی هوشمندانه‌‎ی لوگو توانسته اصالت تاریخی و المان‌های مدرن را یکجا در لوگو خود داشته باشد.

لوگو بارسلونا در طول صد سال فعالیت، تغییرات جزئی داشته و همین امر سبب شده که در ذهن مخاطبان باقی بماند. انتخاب رنگ مناسب و فونت خوانا از ویژگی‎ های بارز لوگو این باشگاه است. رنگ‎ های لوگو باشگاه بارسلونا نشان‎ دهنده‎‌ی هماهنگی، سرزندگی، قدرت و شکست‌‎ناپذیری این تیم است.

بارسا یک تیم نیست و در واقع مجموعه‌‎ای از بازیکنان و هوادارانی است که در طول سال ‎های متمادی از این باشگاه حمایت کرده‎‌اند. لوگو این باشگاه نیز با پیشرفت تیمش، مدرن‎ تر و زیباتر شده و تا به امروز پابرجا باقی مانده است.

https://www.designyourway.net/blog/graphic-design/barcelona-logo/ https://1000logos.net/barcelona-logo/ logos-world.net

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر