گروه طراحان آرمکده

آموزش طراحی لی اوت اینستاگرام

آنچه در این مقاله می خوانید
آموزش طراحی لی اوت اینستاگرام

طراحی لی اوت اینستاگرام شما چگونه است؟ آیا اصلاً به طراحی ای اوت اینستاگرام خود فکر کرده‌اید؟ همان‌طور که می‌دانید اینستاگرام در حال حاضر یک پلتفرم با بیش از یک میلیارد کاربر فعال است؛ بنابراین، شما نباید چنین رسانه‌ای را دست‌کم بگیرید.
برای طراحی لی اوت اینستاگرام توسط تیم حرفه ای آرمکده می توانید با شماره : 41185-021 تماس بگیرید.
اینستاگرام برای ارائه‌ی تصاویر و ویدیوها ساخته‌شده، پس جذابیت بصری پیج شما، مهم‌ترین عامل موفقیت یا شکستتان در این پلتفرم است. پیج شما از دو حالت خارج نیست: یا یک قاب با جلوه‌های زیبایی‌شناسی متمایز دارد، یا یک پیج با پست‌های آشفته است که ما آن‌را یک خرابکاری می‌نامیم. تصور کنید خود شما زمانی که وارد یک پیج جدید در اینستاگرام شوید، در اولین نگاه به چه چیز توجه می‌کنید؟ یک پیج با صفحاتی متناقض و مبهم، نمی‌تواند خود را به‌خوبی معرفی کند؛ زیرا مخاطب سردرگم می‌شود. با تمام این تفاسیر، شما چه نظری دارید؟ آیا بهتر نیست از همان ابتدا یک معرفی خوب از پیج خود ارائه دهید؟ ما در این مقاله روش‌ها و نکاتی درباره‌ی طراحی لی اوت اینستاگرام که برای طراحی پست های اینستاگرام ضروری است را به شما یاد می‌دهیم تا دنبال‌کنندگان را در همان بازدید اول، جذب پیج خودتان کنید.

لی اوت اینستاگرام چیست؟

لی اوت در لغت به معنی چیدمان است. منظور از طراحی لی اوت اینستاگرام نحوه‌ی چیدمان پست‌ها در پیج است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، نرم‌افزار اینستاگرام، یک ابراز بصری است؛ بنابراین، استفاده‌ی مناسب از طرح‌ها و رنگ‌ها برای معرفی خودتان در این ابزار یک اصل اساسی محسوب می‌شود. ترتیب پست‌ها و ظاهر کلی آن‌ها، اولین چیزی است که مخاطب در پیج شما می‌بیند. نگاه اول یک دید کلی از هدف و رویکرد شما در پیج را به مخاطب القا می‌کند. به همین خاطر باید این چیدمان را به بهترین شکل ارائه کنید. استفاده از یک رنگ و تم خاص برای پست‌ها و ایجاد هماهنگی ظاهری و محتوایی، باعث یکپارچگی پیج شما می‌شود. باید در نظر داشته باشید استفاده از لی اوت مناسب در پست‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای جذب فالوور است.

هدف ما از به‌کارگیری لی اوت در اینستاگرام چیست؟

هدف اصلی از طراحی لی اوت اینستاگرام، ایجاد جذابیت‌های بصری برای جذب مخاطبان است؛ اما فقط این نیست، دلایل دیگری نیز برای طراحی لی اوت وجود دارد. مثلاً، وجود یک لی اوت متفاوت و زیبا باعث می‌شود مخاطب زمان بیشتری را در پیج شما سپری کند و این زمان فرصتی است تا مخاطب محصول یا محتوای شمارا به‌دقت بررسی و انتخاب کند.

آیا استفاده از لی اوت اینستاگرام برای پیج ضروری است؟

پاسخ مثبت است. انگیزه‌های زیادی برای طراحی لی اوت اینستاگرام وجود دارد. در واقع این کار یک ضرورت محسوب می‌شود، حتماً می‌پرسید چرا؟ دلایل زیر پاسخ این سؤال شماست:

 1. برداشت اول مخاطب: امروزه وضعیت شبکه‌های اجتماعی به‌گونه‌ای است که شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا نظر مخاطب را جلب کنید. پس باید یک معرفی جذاب از پیج‌تان برای این چند ثانیه داشته باشید.
 2. ظرافت بیشتر برند شما: فراموش نکنید در فضای اینستاگرام کسب‌و‌کارهای زیادی در حال رقابت‌اند؛ بنابراین، باید نهایت تلاش خود را برای معرفی برندتان به بهترین شکل، انجام دهید.
 3. پست‌گذاری راحت‌تر: یک طراحی لی اوت خوب به شما در گذاشتن مطالب و محتواهای خود، کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید با این روش به‌جای ارسال بی‌نظم و بی‌قاعده‌ی محتواهای خود، آن‌ها را به‌صورت داستانی و دنباله‌دار ارسال کنید.

انواع لی اوت اینستاگرام

انواع لی اوت که می‌توان در طراحی لی اوت اینستاگرام استفاده کرد، بر اساس مؤلفه‌های رنگ، طرح، ساختار و... متفاوت‌اند. در ادامه برخی از پرکاربردترین انواع لی اوت اینستاگرام را معرفی می‌کنیم.

 1. الگوی مربعی : ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش برای طراحی لی اوت اینستاگرام، این متد است. یک سری پست‌های مربعی با الگوی مشترک آماده کنید و در زمان مشخص، ارسال کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به رنگ و فیلتر آن توجه داشته باشید تا پست‌ها یکنواخت باشند.

طراحی لی اوت اینستاگرام

 1. الگوی مورب: بسیاری از اینستاگرامرها به الگوی مورب علاقه‌مند هستند. در این الگو تصاویر به‌صورت مورب با یکدیگر ارتباط ظاهری یا معنایی دارند. روند پست‌گذاری نیز مشخص است؛ بنابراین، ساخت این لی اوت کار چندان پیچیده‌ای نیست.

انواع لی اوت اینستاگرام

 1. الگوی شطرنجی یا کاشی‌کاری: در این روش پست‌ها به‌صورت یکی‌در‌میان قرار داده می‌شوند و در ظاهر پیج به‌صورت شطرنجی دیده می‌شود. مشهورترین فرم ساخت این الگو زمانی است که شما می‌خواهید یکسری متن مثل نقل‌قول و یک سری تصاویر را هم‌زمان استفاده کنید؛ بنابراین، به‌صورت یکی‌درمیان این متن‌ها و تصاویر را قرار می‌دهید.

آموزش طراحی لی اوت اینستاگرام

 1. الگوی سطر به سطر: این الگو به این صورت است که پست‌های یکنواخت در یک سطر قرار می‌گیرند. مثلاً تصاویر در یک سطر و متن‌ها در سطر دیگر. زیبایی این الگو در این است که حس خواندن یک کتاب را القا می‌کند. شما در یک سطر متن کتاب را می‌خوانید و در سطر دیگر تصاویر آن ‌را می‌بینید. البته محدود به متن و عکس نیست و شما می‌توانید خلاقانه‌تر عمل کنید.

طراحی لی اوت اینستاگرام

 1. الگوی یک خط در وسط: این الگو نیز یکی از ساده‌ترین انواع لی اوت اینستاگرام است. روش کار به این صورت است که ستون میانی یک تم مشخص دارد، مثلاً، مختص متن است. به نظر شما مزیت این کار چیست؟ در نظر بگیرید در حال تماشای یک پیج با این الگو هستید، مطمئن باشید متن‌های موجود در ستون میانی شمارا ترغیب به اسکرول کردن و پایین رفتن می‌کند و زمان زیادی شما را درگیر خواهند کرد.
 1. الگوی رنگین‌کمانی: استفاده از یک تن رنگ متفاوت در طراحی لی اوت اینستاگرام پس از یک تعداد پست مشخص، مثلاً 3 یا 6 یا 9 پست، صفحه را جذاب‌تر خواهد کرد. در برخی موارد این روش بسیار مفید است، مثلاً، نمایش تغییر فصل‌ها با رنگ مربوط به فصل در یک پیج فروش لباس.
 2. فضای سفید و فضای منفی: استفاده از حاشیه‌های سفید در تصاویرتان، احساس سبکی و آرامش را به مخاطب القا می‌کند و جلوه‌ی زیبایی به کار شما می‌بخشد. اگرچه می‌توان از حاشیه‌های رنگی نیز استفاده کرد، رنگ سفید متعادل‌تر و پرطرفدارتر است.

لی اوت اینستاگرام

 1. طرح پازل: یکی دیگر از انواع لی اوت اینستاگرام است که یک تصویر، نوشته یا یک طرح خاص را در چند کاشی به تصویر می‌کشد. انتخاب تصویر و طرح مناسب و پست‌گذاری در این متد کمی دشوار است.
 2. حفظ ثبات: یکی از متدها است که زیاد رایج نیست؛ اما برای ارائه‌ی تمامی پست‌ها در یک قالب مشخص استفاده می‌شود.

آیا رنگ‌ها تاثیری در طراحی لی اوت اینستاگرام دارند؟

شما چه پاسخی برای این سؤال دارید؟ به‌نظرشما انتخاب رنگ در طراحی لی اوت اینستاگرام تا چه حد اهمیت دارد؟ می‌توان گفت که مهم‌ترین عنصر در طراحی لی اوت اینستاگرام رنگ‌ها هستند. شاید تابه‌حال شنیده باشید که در روانشناسی رنگ‌ها هر رنگ معنای خاص داشته و برای زمینه‌ی خاصی کاربرد دارد. بنابراین، انتخاب رنگ درست شاید کار ساده‌ای نباشد. همچنین در انتخاب رنگ برای طراحی لی اوت اینستاگرام، باید سلیقه‌ی کاربران را نیز در نظر گرفت. تحقیق جالبی در این زمینه توسط انستیتو رنگ Pantone صورت گرفته و طبق نتایج آن، کاربران اینستاگرام به چهار رنگ خاص علاقه‌ی بیشتری دارند. این چهار رنگ معروف عبارت‌اند از Rose Dawn (صورتی کثیف) ، Ethereal Blue (آبی آسمانی)، Ocean Depths (آبی کاربنی) و Harvest Gold (زرد طلایی).

آیا ابزاری برای طراحی لی اوت اینستاگرام وجود دارد؟

برای طراحی لی اوت اینستاگرام ابزارهای زیادی وجود دارد. اگر شما نیز تصمیم گرفته‌اید که از روش طراحی لی اوت تعداد دنبال‌کننده‌های خود را افزایش دهید، حتماً این ابزارها به شما کمک خواهد کرد:

در کامپیوترها

 • Grid Maker for Instagram: یکی از بهترین ابزارهای رایگان برش تصاویر در ابعاد مناسب، برای طراحی لی اوت اینستاگرام است. این ابزار در سیستم‌عامل ویندوز10 اجرا می‌شود. کار با این ابزار بسیار ساده است. مزیت این نرم‌افزار این است که کیفیت تصاویر حفظ می‌شود و می‌توانید آن‌ها را مستقیماً در اینستاگرام بارگزاری کنید.
 • Plann نسخه وب: نسخه‌ی تحت وب این ابزار را می‌توان در دسکتاپ استفاده کرد. ابزاری ساده و درعین‌حال کاربردی برای طراحی لی اوت که بیش از 60 افکت جذاب برای ویرایش تصاویر دارد.
 • Layout from: یکی دیگر از ابزارهای ایجاد شبکه و لی اوت در اینستاگرام است که با کمک شبیه‌سازهایی مانند NOX یا BLUESTACK در داخل ویندوز ‌اجرا می‌شود. این ابزار یکی از بهترین نرم‌افزارها برای طراحی لی اوت اینستاگرام است که بیش از 100 میلیون نصب داشته و طرح‌بندی‌های زیبایی به کمک آن می‌توان ایجاد کرد.

در اندروید

 • Planoly: این ابزار یکی از معروف‌ترین ابزارهای موجود برای برنامه‌ریزی پست‌های اینستاگرام است که نسخه‌ی پولی آن قابلیت‌های بیشتری را ارائه می‌دهد. با کمک این ابزار، پست‌ها به‌صورت مرتب تقسیم‌شده و براساس انتخاب شما در جایگاه درست قرار می‌گیرند؛ بنابراین، جایی برای نگرانی شما باقی نمی‌گذارد.
 • Preview App: این برنامه نیز به شما امکان شبکه‌بندی و برنامه‌ریزی پست‌ها را ‌می‌دهد. با کمک فیلترهای موجود در این برنامه می‌توانید جلوه‌های زیبایی برای تصاویر خود ایجاد کنید؛ البته، نسخه‌ی پولی برنامه فیلترهای بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین یک قابلیت خوب برنامه این است که شما اجازه‌ی بارگزاری هر تعداد تصویر دلخواه را دارید.
 • UNUM: این برنامه یک قابلیت خاص دارد. با کمک UNUM می‌توانید برخی از پست‌های خود را مخفی کنید تا در طراحی لی اوت اینستاگرام ترتیب پست‌ها را بررسی کنید. این زمانی به کار می‌آید که شما از مدل‌های پیچیده‌تر لی اوت استفاده کرده‌اید و می‌خواهید ترتیب تصاویر درست باشد.

در ios

 • Plann: این ابزار که نسخه‌ی اندروید آن نیز ارائه ‌شده، اجازه‌ی بارگزاری تعداد 30 تصویر در ماه را به شما می‌دهد و یکسری قابلیت‌ها برای ادیت تصاویر دارد؛ اما، اگر شما آن را به نسخه‌ی پولی ارتقا دهید، برخی ویژگی‌های اضافه نظیر تحلیل و ارائه‌ی استراتژی را نیز در خود دارد.
 • Giant Square: ابزاری برای شبکه‌سازی و طراحی لی اوت اینستاگرام که امکانات ساخت تصاویر بزرگ، پانورما، بنرها و اعمال یک سری فیلترها روی تصاویر را در اختیار شما قرار می‌دهد. مهم‌ترین ویژگی‌اش هم این است که کاملا رایگان بوده و تمامی ویژگی‌های آن در دسترس است.
 • Grid-it: اگرچه این برنامه نیز به‌صورت رایگان در اپ‌استور موجود است.، خرید آن شما را از شر تبلیغات راحت می‌کند. این برنامه برای تغییر سایز، برش و چرخش تصاویر و تنظیم ابعاد آن‌ها برای استفاده در لی اوت کاربرد دارد. برنامه‌ی Grid-it بیش از 750هزار بار دانلود داشته است.

برای طراحی لی اوت اینستاگرام باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در طراحی لی اوت اینستاگرام یک سری نکات ریز وجود دارد که به‌نوعی رمز موفقیت شما محسوب می‌شوند. مثلاً، اول از همه شما باید ویژگی‌های برند خود و رنگ‌های به‌کاررفته در لوگو یا مؤلفه‌هایی خاصی که در برند شما بیشتر به چشم می‌خورند را مشخص کنید. این ویژگی‌ها باید در طراحی لی اوت شما دیده شود. موضوع دیگر انتخاب شبکه‌بندی مناسب بر‌اساس محتواست که تأثیر زیادی در دیده شدن محتوای پیج شما دارد. کار دیگری که باید انجام دهید، انتخاب رنگ و فیلترهای مناسب است. همان‌طور که گفتیم معمولاً رنگ‌های استفاده شده در لوگو باید انتخاب شوند؛ اما به‌طورکلی سه رنگ متناسب باهم را به کار ببرید همچنین از یک فیلتر یکسان در تمامی طرح‌ها استفاده کنید.

برای طراحی لی اوت اینستاگرام چقدر باید هزینه کنیم؟

قیمت طراحی لی اوت اینستاگرام یک رقم ثابت نیست. عوامل مختلفی وجود دارند که بر این قیمت‌ها تأثیرگذارند؛ ازجمله، حجم محتوا، تعداد اسلاید هر پست، لی اوت انتخاب‌شده و مواردی از این قبیل که در حجم و کیفیت طراحی تأثیرگذارند. معمولاً میانگین هزینه‌ی طراحی پست ‌های اینستاگرام بر اساس یک لی اوت مشخص، به ازای هر پست چیزی حدود 50 الی 100 هزارتومان در نظر گرفته می‌شود.

آیا بهتر نیست از لی اوت های آماده استفاده کنیم ؟

طراحی لی اوت اینستاگرام بهتر است به‌صورت سفارشی باشد، چون ظاهر پیج شما معرف برند و کسب‌و‌کار شماست. استفاده از طرح‌های خاص و یونیک، تأثیرگذاری و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطبین دارد تا این‌که یک طرح تکراری را کپی کنید. همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم برخی ویژگی‌ها و مؤلفه‌های خاص برند خود را بهتر است در طراحی لی اوت بگنجانید تا یکنواختی بیشتری در ظاهر و محتوای پیج داشته باشید.

برای طراحی پست چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

زمانی که شما می‌خواهید طراحی پست های اینستاگرام را انجام دهید، باید چند مورد را در نظر بگیرید. قبل از هر چیز شما باید زمینه‌ی کاری را مشخص کنید. برمبنای زمینه‌ی تعیین‌شده شما نیاز دارید یک لی اوت، یک قالب، یک پالت رنگ و یک فیلتر انتخاب کنید. پالت رنگ، تعیین‌کننده‌ی رنگ‌های غالب استفاده‌شده در پست‌ها است. قالب پست، چارچوبی است که برای کلیه‌ی پست‌ها استفاده می‌شود. لی اوت، نحوه‌ی چیدمان پست‌ها را مشخص می‌کند و فیلتر برای ایجاد جلوه‌های بصری خاص به کار می‌رود. در انتها باید بگوییم انتخاب این ویژگی‌ها اختیاری است و شما برحسب نیاز و سلیقه می‌توانید انتخاب کنید.

سخن پایانی

اینستاگرام یک پلتفرم پرمخاطب برای معرفی کسب‌و‌کارها است. این ابزار که روزبه‌روز نیز محبوب‌تر می‌شود، فرصت خوبی به شما می‌دهد تا بتوانید برند خود را مطرح کنید. طراحی لی اوت اینستاگرام مناسب، باعث ایجاد جلوه‌های بصری زیبا برای پیج شما می‌شود. در فرصت کوتاهی که مخاطب پیج شما را نگاه می‌کند، شما باید به بهترین صورت خود را معرفی کنید. یک لی اوت خاص، در جذب دنبال کنندگان تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. برای طراحی لی اوت اینستاگرام شما نیاز به دانش بصری و شناخت برخی مکانیزم‌های بازاریابی دارید تا بتوانید به شکل مؤثری این کار را انجام دهید و از مشاهده‌ی تأثیر آن شگفت‌زده شوید. در این مقاله ما برخی از نکات و تکنیک‌هایی که شما برای یک طراحی خوب نیاز دارید را بررسی کردیم. پس بهتر است همین امروز برای طراحی لی اوت اینستاگرام خود دست‌به‌کار شوید.

فراموش نکنید که آرمکده در این زمینه و همچنین طراحی لوگو می تواند به شما کمک کند پس حتما با ما تماس حاصل فرمایید.

 

:reference

how to design instagram layout

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر