گروه طراحان آرمکده

اتود زدن لوگو

آنچه در این مقاله می خوانید

اگر در زمینه‌ی طراحی لوگو طراحی لوگو فعالیت کرده باشید، احتمالا شده که کارفرمایی از شما بخواهد یک لوگو را اتود بزنید، یا لوگوی اتود زده خود را به آن‌ها نشان بدهید. شاید این اصطلاح در ابتدای کار برایتان نامفهوم و ناآشنا باشد، اما در واقع مفهوم ساده‌ و قابل درکی است که هر طراحی به صورت طبیعی با آن آشنایی دارد. این مقاله را بخوانید تا ببینید معنی اتود زدن لوگو چیست.

اتود در طراحی لوگو چیست؟

در ابتدا بیایید ببینیم منظور از اتود در طراحی لوگو چیست. اتود زدن لوگو راهی عالی است که طراحان از طریق آن ایده‌های طراحی خود را به سرعت و به شکلی منحصر به فرد پیاده می‌کنند. از طریق اتود لوگو، طراحان تصویری که از یک لوگوی خاص در ذهن دارند را به مشتریان یا مخاطبان خود نشان می‌دهند. لوگویی که با اتود زدن رسم می‌شود بعدها تبدیل به یک طرح کامل خواهد شد.

اتود زدن در واقع بخش مهمی از طراحی گرافیک محسوب می‌شود. هم طراحان گرافیک و هم طراحان رابط‌های کاربری در زمینه‌ی برنامه نویسی، ابتدا طرح اولیه‌ی خود را روی یک کاغذ معمولی یا کاغذهای دیجیتالی اتود می‌زنند. 

اتود زدن لوگو

به چنین طرح اولیه‌ای، پیش طرح یا اتود می‌گویند. اتود از کلمه‌ی فرانسوی Etude به معنای طرح اولیه یا طرح مقدماتی گرفته شده است. اتود زدن لوگو برای طراحان، اولین مرحله برای شروع کار روی یک پروژه محسوب می‌شود. در این مرحله آن‌ها آزادی کامل را دارند که در تخیل خود سیر کرده و ایده‌هایی خلاقانه ارائه بدهند. 

اکثر لوگوهای معروفی که ما امروزه می‌بینیم، در ابتدا با یک اتود لوگو شروع شده‌اند. طراحان معروف ابتدا یک طرح کلی از لوگو را با اتود زدن لوگو رسم کرده و سپس آن‌ها را با توجه به نیازهای مشتریان خود به تدریج تکمیل کرده‌اند.

حالا که با مفهوم اتود لوگو آشنا شدید و می‌دانید منظور از اتود در طراحی لوگو چیست، بیایید ببینیم این کار چه اهمیتی دارد.

اهمیت اتود زدن لوگو پیش از طراحی نهایی

اتود زدن لوگو و پیش طراحی آن از چند جهت برای طراحان مزایایی به همراه دارد که همین مزایا موجب بالا رفتن اهمیت این کار شده‌اند:

- صرفه‌جویی در زمان فرآیند طراحی

- اصلاح و بهبود بخشیدن چارچوب‌ها و ایده‌ ی اولیه

- داشتن امکان ارزیابی و بررسی ویژگی‌های مختلف طرح مورد نظر

- پیدا کردن مشکلات طرح قبل از عملی کردن آن

- امکان ارائه و نشان دادن اتود لوگو به کارفرمایان و مشتریان پیش از طراحی نهایی

از چه ابزاری برای اتود زدن لوگو استفاده می‌شود؟

سوالی که معمولا طراحان تازه‌کار می‌پرسند این است که برای اتود زدن لوگو از چه ابزاری استفاده کنیم. داشتن تجهیزات باکیفیت می‌تواند مزیت مهمی برای طراحان، به ویژه طراحان تازه کار باشد. یک طراح با داشتن ابزار خوب می‌تواند تمرکزش را فقط روی کارش بگذارد و درگیر مسائل فنی کار نشود.

اتود زدن لوگو

اما توجه داشته باشید که ابزار به تنهایی باعث نمی‌شوند شما فردی ماهر در طراحی شوید. درست مثل یک نویسنده که حتی اگر گران‌ترین کامپیوتر را هم جلویش بگذارید، باعث نمی‌شود که کیفیت نوشته‌هایش بالا برود. اما همانطور که گفتیم یک سری ابزارها برای اتود زدن لوگو ضروری هستند که در این بخش به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

مداد تراش‌های اشاره‌گر (Lead Pointer)

اگر لوگوهای خود را به صورت دستی طراحی می‌کنید، لازم است که برای بالا رفتن دقت کار خود از یک مداد تیز استفاده کنید. همانطور که می‌دانید مدادتراش‌های زیادی در بازار موجود هستند، اما این نوع تراش‌های اشاره‌گر تیزترین مداد ممکن را تا میزان 2 میلی‌متر برای شما فراهم می‌کنند.

مداد اتود یا مدادهای فشاری

بسیاری از طراحان حرفه‌ای لوگو و هنرمندان از این نوع مداد اتودها استفاده می‌کنند. این ابزار درست مثل مدادهای مکانیکی هستند اما نوک ضخیم‌تری دارند. از بهترین برندها در این زمینه می‌شود Mars Technico را نام برد که اتودهایش بسیار محکم و کارآمد هستند.

گرافیت یا سرب سیاه

اگر از مدادهای فشاری استفاده می‌کنید، خرید گرافیت و سرب به همراه آن نیز تقریبا الزامی است. جالب است که گرافیت معمولا بیشتر از خود مداد خرج برمی‌دارد. معمولا گرافیت‌ها انواع مختلفی دارند ولی بهترین نوعی که برای طراحی لوگو پیشنهاد می‌شود مدل‌های HB و 6B هستند.

پاک‌کن گرافیت

در این زمینه پاک‌کن‌های پلاستیکی Mars پیشنهاد می‌شوند. این پاک کن‌ها که معمولا در انتهای مدادها جاسازی می‌شوند بسیار کاربردی هستند و معمولا جای هیچگونه لکه یا سیاهی باقی نمی‌گذارند.

مدادهای مکانیکی

معمولا این مدادها ارزان نیستند اما ساخت بسیار عالی دارند. این مدادها که معمولا از فلز ساخته می‌شوند، اغلب گرافیت زیادی به همراه دارند و پاک کن‌های خوبی هم در انتهای آن‌ها جاسازی می‌شود. از بهترین برندها برای خرید مداد مکانیکی Rotring 800 است. بهترین مزیت مدادهای این برند این است که روی تمام دستگاه‌های لمسی مثل آیفون و آی پاد قابل استفاده هستند.

بهترین مداد برای اتود زدن لوگو

خط کش‌های Straight Edge

هر طراحی هنگام اتود زدن لوگو به یک خط‌کش احتیاج خواهد داشت. معمولا در این زمینه خط‌کش‌های فلزی پیشنهاد می‌شوند زیرا طول عمر بالاتری نسبت به نمونه‌های پلاستیکی و ارزان دارند. این خط‌کش‌ها به شما کمک می‌کنند تا تناسب اندازه را در لوگوی خود رعایت کنید.

نوتبوک‌های خط‌چین‌دار

نوتبوک‌های خط‌چین‌دار بهترین دفترچه‌ها برای طراحی هستند که از معروف‌ترین برندهای آن می‌شود Moleskine را نام برد. این نوت‌بوک‌ها سایزهای مختلفی دارند و بسیار برای اتود لوگو، به ویژه لوگوتایپ‌ها مناسب هستند، زیرا خط‌بندی و فاصله‌گذاری مناسبی دارند. این دفترچه‌ها همچنین برای اسکن کردن طرح پس از تکمیل آن بسیار کیفیت بالایی دارند.

جهت اتو زدن برای لوگو چه مهارت‌هایی لازم است داشته باشیم؟

سایه زنی

یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌هایی که برای اتود زدن لوگو به کار می‌رود، سایه زنی است. برای حجیم‌تر کردن یک شکل و سایه زدن آن، خط‌هایی مشابه خط‌های موجود در طرح رسم می‌شوند که به آن سایه زنی یا هاشورزنی می‌گویند. خطوط سایه معمولا یکدیگر را قطع نمی‌کنند. با کسب مهارت در رسم این خطوط و رعایت فاصله مناسب بین آن‌ها شما می‌توانید حجم طرح خود را کنترل کنید.

اتود زدن به سبک تونال (نهان مایه‌ای)

یکی از موارد مهم برای اتود زدن لوگو، آشنایی با تکنیک تونال است. در این تکنیک برخلاف سایه زنی هیچ گونه خط قابل مشاهده‌ای وجود ندارد. معمولا در این سبک قلم را با ریتم و شیوه‌ی خاصی روی کاغذ حرکت می‌دهند و طرح‌هایی موزون رسم می‌کنند. در این تکنیک فشار قلم و مقیاس گرافیتی که استفاده می‌کنید بسیار اهمیت دارند. هر چقدر بیشتر قلم را فشار بدهید، طرح اولیه‌ی شما پررنگ‌تر خواهد بود.

طراحی شهودی

این مهارت نه تنها برای اتود زدن بلکه برای تمام کارهای مربوط به طراحی مفید است. یک طراح برای اتود زدن باید بتواند شکلی را که به صورت سه بعدی و بصری می‌بیند، به صورت یک تصویر 2 بعدی روی کاغذ پیاده کند. این کار به شما کمک می‌کند تصویری که در ذهن دارید را بهتر رسم کنید و این موضوع برای طراحان لوگو اهمیت بسیار بالایی دارد.

3 نکته برای تقویت اتود زدن الگو

1. نگران کاملا تمیز بودن پیش طرح خود نباشید. اتود زدن مرحله‌ای است که در آن خلاقیت خود را نشان می‌دهید، بنابراین لازم نیست حتما طرح شما در این مرحله بی نقص باشد. گاهی خطوطی که به اشتباه رسم می‌شوند خودشان به شما ایده‌هایی جدید و خلاقانه می‌دهند.

2. کار دیگر طراحان لوگو را با دقت بررسی کنید. برای انجام هر کاری ابتدا لازم است از کار متخصصین آن الهام بگیرید و به عنوان مشق شب، کار آن‌ها را تمرین کنید. با تمرین کار افراد حرفه‌ای در این زمینه، هم مهارتتان در اتود زدن لوگو بالا می‌رود و هم با نکته‌هایی که آن‌ها در کارهایشان رعایت کرده‌اند آشنا خواهید شد.

3. برای تقویت خلاقیت خود در اتود زدن لوگو، سعی کنید هر روز یک موضوع یا تِم را انتخاب کنید و در آن روز فقط طرح‌هایی در آن زمینه رسم کنید. تِم مورد نظر شما می‌تواند هر چیزی باشد.

 یک موضوع، یک حرفه، یک رنگ خاص، یا حتی یک حس خاص. این کار باعث می‌شود ذهن شما تلاش کند تا از حد خود فراتر برود و خلاقیت بیشتری هنگام اتود زدن و رسم طرح اولیه‌ی لوگو از خود نشان بدهید.

مراحل اتود زدن برای لوگو

1. شناخت برند

هنگام اتو زدن لوگو، اولین موضوعی که اهمیت دارد این است که برند مشتری خود را بشناسید. قبل از اینکه شروع به رسم طرح خود کنید، لازم است راجع به محصول و خدماتی که کارفرمای شما به مشتریانش ارائه می‌دهد تحقیق کنید. ببینید مخاطب شما کیست و چه بازاری را قرار است مورد هدف قرار دهید. طبیعتا طراحی برای یک حرفه‌ی تخصصی با طراحی برای کسب و کارهای بازاری متفاوت است.

2. شاخصه‌های اصلی آن برند را بشناسید و تا حد امکان از آن‌ها استفاده کنید

شرکت‌های بزرگ معمولا یک شاخصه دارند که با آن شناخته می‌شوند. برای مثال اکثر شرکت‌هایی که در زمینه‌ی مواد غذایی فعالیت می‌کنند لوگویشان به شکلی به مواد خوراکی و صنعت مواد غذایی شبیه است. ممکن است لوگویشان به شکل یک پیتزا یا یک قاشق باشد. برای همین سعی کنید قبل از شروع به اتود زدن لوگو، در نظر داشته باشید که برای چه صنعتی طراحی می‌کنید و از شاخصه‌های آن شرکت در لوگوی خود استفاده کنید.

3. در صورت امکان برای شروع اتود زدن از نرم‌افزارهای مخصوص این کار استفاده کنید

امروزه اتود لوگو هم مانند هر کار و حرفه‌ی دیگری مدرن شده است. نرم‌افزارهای زیادی هم برای کمک به اتود زدن لوگو ساخته شده‌اند. در این برنامه‌ها صدها آیتم از پیش آماده وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید یا حتی آن‌ها را در اتود لوگوی خود به کار بگیرید.

4. رسم طرح اولیه

حالا که با برند، مشتریانش و ابزار طراحی آشنا شده‌اید، نوبت به طراحی و رسم می‌رسد. هر طرحی که به ذهنتان می‌‌رسد را روی کاغذ یا ابزار دیجیتال خود پیاده کنید و از کشیدن دست بر ندارید. با پیاده‌سازی هر چیزی که در ذهن دارید باعث می‌شوید ذهنتان خلاقانه‌تر عمل کند. به کیفیت و انسجام کار هم در این مرحله اهمیت ندهید. اینجا فقط قرار است به طرح کلی مورد نظرتان برسید.

مراحل اتود زدن برای لوگو

5. توسعه‌ی اتود لوگو

حالا یکی از طرح‌های اولیه که به نظرتان مناسب است را انتخاب کنید و به تصحیح و تکمیل مسائل فنی آن بپردازید. به یاد داشته باشید که لوگوی شما باید جذاب و حرفه‌ای به نظر برسد و برای رسیدن به چنین لوگویی باید در مرحله‌ی اتود زدن به رفع مشکلات آن بپردازید. در این مرحله عجله نداشته باشید و فقط کار خود را بهتر و بهتر کنید.

6. اضافه کردن رنگ

تا اینجا پیش طرح شما به صورت سیاه و سفید است، اما برای نشان دادن لوگوی اتود زده شده به کارفرما، لازم است که آن را به صورت رنگی و جذاب رسم کنید. اگر از روش‌های دیجیتال اتود زدن استفاده می‌کنید، در این مرحله فرصت دارید رنگ‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام یک بهترین ظاهر را به لوگوی شما می‌دهد. 

در انتخاب رنگ باید به برند و مخاطبانتان توجه زیادی داشته باشید. مثلا اگر لوگوی شما قرار است برای یک شرکت فست فود طراحی شود، لازم است از رنگ‌هایی استفاده کنید که برای افراد جوان جذاب باشد، مثل رنگ قرمز. قرمز به مخاطب احساس هیجان، عشق، جوانی و نشاط می‌دهد. 

نشان دادن چنین احساساتی با استفاده از رنگ مناسب می‌تواند در برندسازی اهمیت زیادی داشته باشد.

7. تکمیل اتود لوگو

وقت آن رسیده است که برای بار آخر پیش طرح خود را بررسی و اصلاح کنید. اگر هنوز هم فکر می‌کنید جایی ایرادی وجود دارد، اصلا برای اصلاح آن دیر نیست. در واقع هدف شما از اتود زدن لوگو این است که ایرادات کار خود را در این مرحله برطرف کنید.

اتود زدن لوگو به فرآیندی گفته می‌شود که در آن طرح اولیه یا پیش طرحی از یک لوگو رسم می‌شود. اهمیت این کار در این است که طراح فرصت اصلاح و ارزیابی طرح خود را داشته باشد و قبل از طراحی نهایی، یک پیش طرح به مشتری یا کارفرمای خود نشان بدهد. 

کارفرما هم می‌تواند قبل از تکمیل کار، نظرات خود را راجع به آن پیش طرح بدهد. اتود زدن لوگو هم به شکل سنتی و هم به شکل دیجیتالی انجام می‌شود و هر سبک ابزار خاص و رایج خودش را دارد. 

در مرحله‌ی اتود زدن، طراح دستش باز است و می‌تواند تا جایی که می‌خواهد به خلاقیت و ایده‌های نو توجه کند. همین موضوع باعث شده است که اتود زدن لوگو بخشی مهم و اساسی در طراحی لوگو باشد.

برای یادگیری اصول طراحی لوگو مقاله ما در این زمینه به شما کمک میکند.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر