گروه طراحان آرمکده

لوگو اسم برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

آنچه در این مقاله می خوانید

لوگوها، دنیایی رنگارنگ و پر رمز و راز دارند. این ویترین‌های به یاد ماندنی، نام برند را در ذهن‌مان خالکوبی می‌کنند. به علت تنوع بالای سبک‌های طراحی لوگو ، هر برند می‌تواند با توجه به هویت‌اش از نوع خاصی از آن‌ها استفاده کند. 

هر لوگو بسته به ماهیت و نوع تاثیرگذاری بر ذهن مخاطبین در دسته‌ی مشخصی قرار می‌گیرد که می‌تواند جزو لوگوهای متنی، تصویری یا ترکیبی باشد. در این میان لوگوهای متنی همواره از جایگاه منحصربفردی در بین کسب و کارها برخوردار بوده‌اند، آن‌ها بر خلاف لوگوهای تصویری، ساده و قابل درک هستند و اغلب در قالب یک اسم یا کلمه در ذهن مخاطب ثبت می‌شوند. 

لوگوی اسم یکی از انواع لوگوهای متنی است که درواقع نام تزئین‌شده‌ي برند شماست. این نام با طرح و رنگ مخصوص برندتان طوری طراحی شده ‌است که علاوه بر این‌که ماهیت کسب و کارتان را به سایرین معرفی کند، به یاد ماندنی هم باشد. اگر شما هم به دنبال یک لوگوی مناسب برای کسب و کار خود هستید، بد نیست با این لوگوی بسیار کاربردی و رایج در دنیای مارکتینگ آشنا شوید و پیش‌نیازهای طراحی این لوگوی جذاب را بشناسید.

 

لوگو اسم

منظور از لوگو اسم چیست؟

لوگوها به اشکال بسیار متنوعی هویت برند را به نمایش می‌گذارند. یکی از اولین روش‌های معرفی کسب و کارها استفاده از اسم درون لوگو است که به اشکال مختلفی از قبیل نمایش اسم برند، بخشی از حروف آن یا ترکیبی از تصویر و حروف، کسب و کار شما را به سایرین معرفی می‌کند. wordmark یا لوگو اسم متداول‌ترین نوع نمایش هویت یک برند است. 

این لوگو که اغلب از نام یک یا دو کلمه‌ای برند تشکیل شده‌ است، با هجی کردن اسم برند برای مخاطبین آن را به یاد ماندنی می‌کند این لوگوها تماما بر پایه‌ی متن طراحی می‌شوند و از تکنیک تایپوگرافی برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر بر مخاطب کمک می‌گیرند. 

اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید، حتما می‌توانید نمونه‌ای از لوگوی اسم را پیدا کنید. برندهایی همچون گوگل، فدکس، دیزنی، مک دونالد و تمامی کسب و کارهای مشهوری که می‌توانید با چشم بسته رنگ و فرم حروف اسم‌شان را تجسم کنید، از لوگوی اسم برای معرفی خود استفاده کرده‌اند. 

لوگوی حروفی و لوگوهای ترکیبی نیز می‌توانند در دسته‌ی لوگو اسم قرار بگیرند، با این تفاوت که لوگوی حروف، اولین و برجسته‌ترین حرف از نام برند را به نمایش می‌گذارد و در روش دوم نام برند در کنار یک المان بصری دیگر قرار می‌گیرد و تاثیر بسیار بزرگتری در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند.

تاریخچه لوگو اسم

اولین لوگوهای تاریخ با کشیدن اشکال مختلف روی دیوارها به وجود آمده‌اند. درواقع هنر طراحی لوگو قدمتی به درازای تاریخ دارد. انسان همواره برای انتقال مفاهیم از شکل‌ها کمک گرفته است و این اشکال در برهه‌ای از زمان جای خود را به خطوط هیروگلیف و سایر حروف و خطوط داده‌اند.

 طولی نکشید که بشر متوجه تاثیر بالای کلمات و شکل نوشتاری آن‌ها در تعاملات روزمره‌ي خود شد. بنابراین حروف و اسامی به یک ابزار بسیار مهم و کاربردی در جوامع بشری تبدیل شدند. 

لوگو اسم ایرانی

پس از رایج شدن خطوط، اولین کسب و کارها وجود خود را با نوشتن نام‌شان روی تکه‌ای چوب یا کاغذ به دیگران اعلام می‌کردند و می‌توان حدس زد که اولین لوگوی اسم با فراگیر شدن خط و سواد خواندن و نوشتن به وجود آمده است. 

کلمات روان و ساده هستند و می‌توانند دنیایی از مفاهیم را تنها در یک نگاه به بیننده منتقل کنند؛ از همه مهم‌تر به خاطر سپردن یک نام بسیار ساده‌تر از در ذهن نگاه داشتن یک طرح پیچیده با جزئیات گوناگون است. پس می‌بینید که لوگو اسم همواره در طول تاریخ به شکل‌های گوناگون ما را همراهی کرده و در نهایت به شکل امروزی خود دست یافته است.

لوگو اسم برای چه بیزینس هایی مناسب است؟

تمامی بیزنس‌ها می‌توانند برای نمایش هویت و اهداف خود از یک لوگوی اسم استفاده کنند. اما باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهند که لوگوی اسم با تمرکز بر برجسته‌سازی نام برند طراحی می‌شود.

 بنابراین این نوع از لوگوها بیشتر برای کسب و کارهایی مناسب هستند که دارای نامی منحصر به فرد، کوتاه و جذاب باشند. لوگوها باید بتوانند در عین سادگی و جذابیت تمامی اطلاعات مورد نیاز مخاطب را در اختیار وی قرار دهند و پیام برند شما را به‌درستی منتقل کنند. 

بنابراین کسب و کارهایی با نام‌های طولانی و چند بخشی گزینه‌‌های مناسبی برای داشتن لوگو اسم نیستند. چرا که نام‌های طولانی در ذهن مخاطب نقش نمی‌بندند و حالتی عجیب و غیرقابل درک ایجاد می‌کنند. لوگوی حروف در چنین شرایطی انتخابی به مراتب بهتر برای کسب‌ و کارهایی با نام‌های طولانی و پیچیده است.

لوگو اسم خارجی

مهارت های لازم برای طراحی لوگو اسم

با اینکه لوگوهای اسم در ظاهر بسیار ساده و کم‌دردسر به نظر می‌رسند، اما طراحی لوگو اسم نیازمند برخورداری از مهارت‌‌هایی است که به طراح اجازه می‌دهند یک اسم ساده را به بهترین و جذاب‌ترین شکل ممکن در معرض دید مخاطب قرار دهد و تاثیر موردنظر را با کمک تنها یک نام در ذهن افراد ایجاد کند. این مهارت‌های طراحی عبارتند از:

- مهارت‌های ارتباطی: وظیفه‌ی اصلی هر طراح لوگو، برقراری ارتباط معنادار بین لوگو و ذهن مخاطب است. در واقع یک طراح لوگوی موفق با کمک تصاویر یا کلمات هویت و هدف برند را به مخاطب انتقال می‌دهد.

 بنابراین یک طراح موفق لوگوی اسم باید پیش از هر چیز مهارت کافی جهت برقراری ارتباط با هویت برند را در خود پرورش دهد. به محض اینکه طراح با هویت و هدف برند ارتباط درستی برقرار سازد، می‌تواند آن را در قالب حروف و اسامی تاثیرگذار و به یاد ماندنی در ذهن مخاطب ثبت نماید.

- خلاقیت: قطعا تبدیل یک کلمه یا اسم به اثری ماندگار و تاثیرگذار تنها با مهارت‌های ارتباطی ممکن نیست. برای خلق یک لوگوی اسم موفق باید از تفکر خلاقانه نیز کمک گرفت.

 یک طراح به محض برقراری ارتباط با موضوع فعالیت و هویت برند تنها با کمک تفکر می‌تواند چینش و ترکیب رنگ‌ها و حروف را به گونه‌ای تنظیم کند که بیشترین تاثیر را روی مخاطب بگذارند. بنابراین خلاقیت رکن اصلی طراحی تمامی گونه‌های لوگو است و لوگوی نام هم از این قاعده مستثنی نیست.

- آشنایی با تکنولوژی‌های روز: این روزها طراحی لوگو به کشیدن چند خط روی کاغذ محدود نمی‌شود. چرا که تکنولوژی‌های گوناگونی وارد عرصه‌ي طراحی و تولید لوگو شده‌اند که هر طراح لوگو، برای موفقیت در این عرصه و طراحی لوگوهای کارآمد و مشهور به آن‌ها نیاز دارد. برنامه‌های گرافیکی همچون فوتوشاپ، ایلاستریتور و کورل دراو جزو برنامه‌هایی هستند که یک طراح موفق لوگو باید با آن‌ها آشنایی کافی داشته باشد.

- مدیریت زمان: با وجود پروژه‌های متعدد طراحی و نیاز به صرف انرژی فکری زیاد، مدیریت زمان یکی دیگر ازمهارت‌های لازم در طراحی لوگو اسم است. چرا که این لوگو با وجود ظاهر ساده نیاز به توجه و اعمال ایده‌های جدید دارد. پس اگر به دنبال موفقیت در این زمینه هستید، مدیریت صحیح زمان را از قلم نیندازید.

- آشنایی با تایپوگرافی: حروف و کلمات، حرف اول را در این سبک خاص از طراحی لوگو می‌زنند. یک طراح موفق لوگوی اسم، آشنایی کاملی با تایپوگرافی و تاثیر هر فونت و فرمت در تغییر ذهنیت مخاطبین دارد. او باید به خوبی با جایگاه هر فونت و نحوه‌ی تزئین حروف و پس‌زمینه آشنا باشد تا بتواند بیشترین تاثیر را در مخاطبین ایجاد نماید و پیام برند را از طریف چند حرف به آن‌ها انتقال دهد.

لوگو اسم

- دقت و جزئی‌نگری: لوگوهای اسم فضای کافی برای اضافه کردن جزئیات بسیار ریز را ندارند، بنابراین لازم است تا طراح این نوع از لوگوها دقیق و جزئی‌نگر باشد تا با اعمال تغییرات بسیار ریز و کوچک بیشترین تاثیر را در کار خود ایجاد نماید و بدون نیاز به اضافه کردن جزئیات بیشتر ارزش برند را در لوگوی خود به نمایش بگذارد.

- آشنایی با رنگ‌‌ها: آشنایی با ماهیت و ترکیب رنگ‌ها یکی دیگر از مهارت‌های بسیار مهم برای طراحان لوگوی اسم است. همانطور که بارها در طول این متن تکرار کردیم، در لوگو اسم نمی‌توان با اضافه کردن المان‌‌های بیشتر مفهوم نهایی را انتقال داد. 

رنگ‌ها یکی از فاکتورهای مهم در انتقال مفهوم هستند که‌ می‌توانند احساسات گوناگونی را در بیننده زنده کنند و پیامی خاص را در ناخودآگاه آن‌ها حک نمایند. بنابراین آشنایی با رنگ‌ها در این سبک از طراحی بسیار حائز اهمیت است.

نرم افزارهای لازم برای طراحی لوگو اسم

نرم‌افزارهای بسیاری برای طراحی لوگو وارد بازار شده‌اند که بیشتر آنها برای طراحی لوگوی اسم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی لوگو اسم به شرح زیر هستند:

- Adobe Illustrator: ایلاستریتور یکی از اعضای خانواده‌ی ادوبی است که به‌طور اختصاصی برای طراحی‌های گرافیکی تولید شده است. این برنامه مجموعه‌ای از قابلیت‌های جذاب را در اختیار طراح قرار می‌دهد تا لوگوی مورد نظر خود را به هر شکل و فرمتی تغییر دهد. این برنامه یک صفحه‌ی مشبک پیکسلی دارد که اعمال تغییرات را ساده‌تر می‌کند و ابزارهای متفاوت آن دست شما را برای طراحی باز می‌گذارد.

نمونه لوگو اسم

- Tailor brands: این ابزار برای طراحی لوگوهای مینیمال تولید شده است. این برنامه با پرسش سوالاتی درمورد نوع لوگوی انتخاب شما (طرح، متن و ...) مجموعه‌ای از امکانات پیش فرض را در اختیارتان قرار می‌دهد و به سرعت کارتان می‌افزاید. البته اگر احتیاج به لوگویی داشته باشید که با هویت برندتان سازگار باشد باید به سراغ ابزارهای حرفه‌ای‌تر بروید.

- Logomaker: اگر برای طراحی لوگو اسم خود عجله دارید این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا در عرض چند دقیقه لوگوی خود را ایجاد نمایید. این برنامه به حدی ساده برنامه‌ریزی شده است که برای افراد مبتدی نیز کارآمد است و هر کسی می‌تواند با کمک آن در کمترین زمان ممکن یک لوگو طراحی کند.

- Photoshop: فوتوشاپ یکی از شناخته‌شده‌ترین نرم‌افزارهای طراحی و ویرایش طرح‌های گرافیکی است که توسط شرکت ادوبی به بازار عرضه شده است. تقریبا تمامی گرافیست‌ها و طراحان از این نرم‌افزار برای انجام پروژه‌های خود استفاده می‌کنند و یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای طراحی لوگو اسم است که ابزارهای فوق‌العاده‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهد.

- Corel Draw: این برنامه برای طراحی و تولید تصاویر وکتور برنامه‌ریزی شده است و امکان طراحی انواع تصاویر گرافیکی را برایتان ایجاد می‌کند. کورل دراو یکی از اولین برنامه‌های طراحی لوگو است که از رقبای اصلی فوتوشاپ به حساب می‌آید. خوشبختانه این برنامه انواع گوناگونی از فرمت‌ها را پشتیبانی می‌کند و دیگر نیاز نیست نگران فرمت نهایی کار باشید.

چگونه می‌توانیم برای کسب و کارمان یک لوگو اسم طراحی کنیم؟

اگر کسب و کارتان نامی کوتاه و جذاب دارد و می‌توانید از آن به عنوان مزیتی در طراحی لوگو استفاده کنید، کافی است برای طراحی یک لوگو اسم موفق مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

- خطکش را بردارید و دست به کار شوید: پیاده کردن طرح لوگو روی کاغذ اولین قدم برای طراحی لوگو اسم است. به این ترتیب می‌توانید ارتفاع و پهنای حروف را پیش از نهایی کردن طرح مشخص کنید و آن را از نظر زیبایی و میزان تاثیرگذاری بررسی نمایید. 

پس از استفاده از کاغذ و قلم و بررسی طرح درون صفحه‌ی مشبک طراحی، می‌توانید آن را وارد نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتر کنید و کار خود را با سرعت بالاتری پیش ببرید.

لوگو اسم انگلیسی

- حواستان به جزئیات باشد: خب اگر خوب به یک لوگو اسم دقت کنید متوجه می‌شوید که این لوگو به تنهایی مجموعه‌ای از جزئیات است که پیام برندتان را به مخاطب انتقال می‌دهند. بنابراین وقتی ایده‌ی خود را روی کاغذ آوردید باید برای اضافه کردن این جزئیات بسیار مهم وقت بگذارید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

- معنای اسم را به‌خوبی بررسی کنید: اسم برندتان را به خوبی سبک و سنگین کنید و آن را از لحاظ واژه‌شناسی به خوبی بررسی نمایید. خودتان را در حین معرفی برندتان تصور کنید و در ذهنتان نوع تلفظ کلمه و حسی که به مشتری القا می‌کند را تحلیل کنید. به این ترتیب می‌توانید با تکیه بر احساساتی که در ذهنتان مرور کردید بهترین رنگ، فونت و پس زمینه را برای لوگوی خود انتخاب کنید.

- بیش از یک لوگو طراحی کنید: همیشه سعی کنید بیش از یک لوگو اسم طراحی کنید تا با نظر سنجی از سایرین بهترین انتخاب را از میان طرح‌های موردعلاقه‌ی خود داشته باشید. هنگامی که به جای تنها یک لوگو ۵ لوگوی مختلف را در نظر داشته باشید، با رد شدن یکی از طرح‌ها دلسرد و ناامید نخواهید شد.

- با کمک تایپوگرافی کولاک کنید: در نهایت با طراحی و انتخاب شمای کلی لوگو، می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های تایپوگرافی و اضافه کردن فضاهای مثبت و منفی و همچنین تغییر فونت حس و حال لوگوی خود را بیش از پیش به حقیقت نزدیک کنید و با این روش در ذهن مخاطب تاثیر عمیقی بگذارید.

- از کمک یک متخصص استفاده کنید: با وجود تمامی این مراحل، در صورتی که سررشته‌ای از طراحی لوگو اسم ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که اجرای تمامی این بخش‌ها را به یک متخصص حرفه‌ای طراح لوگو واگذار کنید تا بهترین لوگوی ممکن را برای برند شما طراحی نماید.

5مورد از برترین لوگو اسم های خارجی

لوگوهای مشهور و موفق بسیاری در دنیا وجود دارند که از اسم برند خود استفاده کرده‌اند. اما اگر بخواهیم ۵ مورد از مشهورترین و موفق‌ترین لوگوهای اسم خارجی را نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

لوگو اسم

- کوکا کولا

- فورد - مایکروسافت

- لگو

- ویزا

5مورد از برترین لوگو اسم های ایرانی

برندهای ایرانی نیز از نظر طراحی لگو اسم دست کمی از نمونه های خارجی ندارند و کسب‌وکارهای زیادی هستند که از این نوع لوگو برای معرفی خود استفاده کرده‌اند. برند‌هایی زیر بخش از برندهای مشهور ایرانی با لوگوی اسم هستند:

- پاک

- اویلا

- گلرنگ

- سن ایچ

- ارج

نام هر برند در عین سادگی دنیایی از اطلاعات را در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد و می‌تواند با یک ایده‌ی جذاب مشتریان بسیاری را به سوی کسب و کار شما روانه کند. به همین خاطر است که بسیاری از برندها علاقه دارند تا به جای یک لوگوی انتزاعی یا خلق تصویری پیچیده برای نمایش هویت برند، از نام شرکت به عنوان لوگوی خود استفاده کنند. 

استفاده از نام در لوگوی شرکت‌ها فواید زیادی برای کسب‌وکارها دارد، به همین دلیل بسیاری از برندهای بزرگ در طول زمان از لوگوهای تصویری به لوگوی اسم روی آورده‌اند. لوگو اسم نیز همچون سایر لوگوها از یک قانون کلی پیروی می‌کند و آن قانون انتقال پیام برند به مخاطبین است. 

لوگو اسم سن ایچ

بنابراین این نوع خاص از لوگو نیز باید با دقت و خلاقیت هرچه بیشتر طراحی شود. راه‌های بسیاری برای طراحی یک لوگوی اسم موفق وجود دارد و ابزارهای موردنیاز برای این کار کاملا در دسترس هستند. 

اما از آنجا که طراحی یک لوگوی تاثیرگذار به مهارت‌های خاصی نیاز دارد، بهتر است برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ی ممکن از کمک یک طراح لوگوی حرفه‌ای استفاده کنید و نام برندتان را به نامی ماندگار تبدیل نمایید.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر