گروه طراحان آرمکده

تاریخچۀ لوگوی Facebook

آنچه در این مقاله می خوانید

تاریخچۀ لوگوی Facebook عنوان این مقاله است که به لوگوی یک شبکۀ اجتماعی محبوب می پردازد. تاریخچۀ لوگوی Facebook پیشینۀ خیلی طولانی ندارد و عمر آن به پیدایش و رواج شبکه های اجتماعی در فضای مجازی بر می گردد. 

حُسن فیس بوک در این است که در این راه پیشگام است و روند ارتباطی افراد را در سراسر جهان به شکل گسترده و منسجم پایه ریزی کرده است. در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان، به ویژه اروپا، فیس بوک پرکاربرد ترین شبکه مجازی است. 

تاریخچه طراحی لوگو فیسبوک

پیش از این که با روند شکل گیری لوگوی مطرح فیس بوک آشنا شویم، پیشینه و روند جهانی شدن این شبکۀ جهانی را برای آشنایی بیشتر مخاطبان مرور می کنیم.

راه اندازی شبکه مجازی Facebook

تاریخچۀ لوگوی Facebook یک ایدۀ ساده از یک دانشجوی باهوش دانشگاه هاروارد بود. مارک زاکر برگ، نامی که بر پیشانی فیس بوک به صورت برجسته می درخشد، در سال 2004 میلادی با همراهی دوستان دانشجوی خود، یک سرویس اجتماعی آنلاین راه اندازی کرد که در ابتدای امر برای نام نویسی و اشتراک دانشجویان دانشگاه هاروارد تهیه شده بود. 

این سرویس آن قدر مورد استقبال کاربرانش قرار گرفت که خیلی زود، دانشگاه های دیگری چون بوستون، آیوی لیگ و استنفورد را در بر گرفت و چیزی نگذشت که از مرز دانشجویان این دانشگاه ها گذشت و پهنۀ جهان را در نوردید. در حال حاضر فیس بوک یک شبکۀ اجتماعی است که با بیش از 2 میلیارد کاربر در سرتاسر جهان به کار خود ادامه می دهد. 

یک پروژۀ دانشگاهی

تاریخچۀ لوگوی Facebook را می خوانید. مارک زاکربرگ در رشتۀ علوم کامپیوتر و روانشناسی تحصیل می کرد. پیش از راه اندازی فیس بوک، فعالیت های مشابهی انجام داده بود. وبگاه هایی به منظور پیگیری وضعیت مدرک تحصیلی و یا رده بندی میزان جذابیت افراد را طراحی کرده بود. 

زاکر برگ جوان در سن 20 سالگی وبگاه "the facebook" را راه انداخت که در همان 24 ساعت اولیه بیش از یک میلیون دانشجو را به عضویت خود درآورد. فیس بوک در حال حاضر انحصار شبکه های اجتماعی فیس بوک مسنجر، واتس اپ و اینستاگرام را هم در اختیار خود دارد. 

تاریخچۀ لوگوی Facebook

تاریخچۀ لوگوی Facebook همان طور که می دانید، سال های خیلی دور را در بر نمی گیرد. در واقع بعد از رسمیت شبکۀ اجتماعی فیس بوک در سال 2004، یک سال بعد، لوگوی فیس بوک طراحی و معرفی گردید. 

تاریخچه طراحی لوگو فیسبوک

استراتژی مدیران فیس بوک در طراحی لوگو، گرایش به سادگی بود و همین استراتژی را تا کنون پیش برده اند و باید گفت موفق هم بوده اند، چون لوگوی آنان مورد استقبال کاربران هم قرار گرفته است. 

لوگوی فیس بوک از نوع تایپو گرافی است و این برند موفق با یک لوگو تایپ ساده متشکل از حروف facebook  با رنگ سفید در زمینۀ آبی رنگ کار خود را آغاز نمود؛ لوگویی مفهومی و به راحتی قابل تشخیص. 

این لوگو با این ویژگی سال ها ادامه داشت تا اینکه بعد از 10 سال طراح جدید لوگوی فیس بوک، تغییری بسیار جزئی در لوگو ایجاد کرد. تغییر آن قدر جزئی بود که خیلی ها متوجه آن نمی شدند. این تغییرات در حروف و فونت صورت گرفته بود. کریستوف توزیه (Christophe Tauziet) در توئیتر خود از لوگوی جدید خبر داد و اعلام کرد که به زودی در همه جا استفاده خواهد شد. 

تغییر لوگوی Facebook

تاریخچۀ لوگوی Facebook در سیر تکاملی خود بسیار کند عمل کرده است. تغییرات لوگوی جدید در سال 2015 صورت گرفت که بیشتر در  حرف a خود نمایی می کرد. تغییرات حروف به این منظور صورت پذیرفت تا هدف مدیران فیس بوک برای مدرن تر و در دسترس تر نمودن لوگو را تأمین کند. طرح اصلی لوگوی فیس بوک را اریک اولسن (Eric Olson) در سال 2005 میلادی انجام داده بود.

تاریخچه طراحی لوگو فیسبوک

 لوگوی جدید از نظر فونت، حتی ساده تر شده بود. فضای سفید زمینه بیشتر گسترده شده بود. حروف کوتاه تر و باریک تر شده بودند و حرف a (حرف “a” به “ɑ” تغییر کرد) نقطۀ عطف تغییر لوگوی جدید فیس بوک بود. 

حرف b نیز به صورت تایپی کیبوردها در آمده بود. دلیل دیگر این تحول به جهت خواناتر شدن لوگوی فیس بوک بر روی گوشی های تلفن همراه بود. با این کار حس دوستانه و ملموس تری به کاربران فیس بوک در موبایل القا می شد. 

چرا رنگ آبی؟

تاریخچۀ لوگوی Facebook در مورد انتخاب رنگ زمینۀ آبی، حاکی از این است که به دلیل کور رنگی مارک زاکربرگ و ضعف او در دیدن رنگ های قرمز و سبز، انتخاب شده است. 

گفته می شود او دوست داشت فیس بوک را همان طور و به همان رنگی که مردم می بینند، ببیند. لوگوی فیس بوک تا سال 2015 ثابت ماند و از آن زمان با تغییرات جزئی که گفته شد، تا اکنون با همان طرح سادۀ سفید و آبی حاوی برند Facebook ادامه یافته که برای کاربرانش محبوب و خواستنی است.  

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر