آنچه در این مقاله میخوانید

  7 مهارت مهم برای طراحی لوگو

  7 مهارت مهم برای طراحی لوگو

  طراحی لوگو به نظر ساده می رسد. اما اگر دقیق تر به قضیه نگاه کنید، ممکن است برندهایی، دارای هویت باشند که لوگوی آن ها با قرار گرفتن درون یک شکل هندسی ساخته شده اند.
  اولین برداشتی که از لوگوی تجاری می شود، درک محصولات است. لوگو می تواند به تصمیم گیری و تغییر نگرش مشتریان برای خرید محصولات کمک کند.

  ما در جامعه ای زندگی می کنیم که پر شده است از نام ها و لوگوهای تجاری. حتی کودکان نوپا هم که هنور قادر به بستن بند کفش خود نیستند، می توانند با نگاه کردن به لوگو، استنباط خود را از محصولات و خدمات یک شرکت بیان کنند.

  برای کسانی که قصد دارند تا لوگو طراحی کنند، باید هویت بصری شرکت را در لوگو پیاده کنند.

  مشیبل یکی از کارشناسان طراحی لوگوست که تلاش دارد با ارائه راهنمایی های خود در زمینه طراحی لوگو اقداماتی انجام دهد. توصیه های او برای طراحی ماهرانه ی لوگو عبارتند از:

  1- لوگو باید منحصر به فرد و هوشمندانه باشد لوگو یا آرم همان چیزی است که کمک می کند تا مشتریان محصولات را از رقبای تجاری تشخیص دهند. بنابراین اهمیت زیادی دارد که در طراحی لوگو از المان هایی استفاده شود که بتواند لوگو را به مخاطب معرفی کند.

  تقلید از لوگوهای دیگر شرکت ها راهکار مناسبی نیست و با طراحی حرفه ای لوگو در تضاد است.
  این مهم است که برای طراحی لوگو تفاوت ایجاد کنید. دیوید ایری می گوید: «به چیزی فکر کنید که متفاوت از تمامی لوگوی های حال حاضر است.» او یک طراح و گرافیست حرفه ای است که معتقد است برای ایجاد عناصر متمایز باید بتواند به چیزی غیر از پدیده های موجود فکر کنید.

  همچنین دبورا هارکینز، مدیر خلاق در طراحی جمع سپاری و یکی از طراحان حرفه ای وب سایت می گوید: «هنگامی که چیزی خیلی ساده باشد، هیچ تصمیمی وجود ندارد که شکل و فرم آن توسط دیگران استفاده نشود.»

  مهارت های طراحی لوگو

  بنابراین برای حفظ اصالت لوگوی خود بهتر است آن را به گونه ای طراحی کنید که از دسترس سارقان لوگو دور بماند. برای این کار، طراحی یک لوگوی منحصربه فرد اهمیت دارد.

  در برخی موارد نمی توان از تقلید دوری کرد. اما طرح های خلاقانه را نیز نباید از نظر دور داشت. برای مثال می توان به آرم مرسدس بنز اشاره کرد. همینطور لوگوی ویرجین آتلانتیک دارای المان های متفاوت است. 

  2- درک نام تجاری اگر چه لوگو تنها یک تصور است اما نام تجاری را نیز معرفی می کند. لوگوها دارای مخاطب خاص هستند و به همین دلیل در زمان طراحی باید به این موضوع فکر کنید که لوگو شما نام تجاری را برای مشتریان تداعی می کند.

  شاید با کمک برخی پدیده های مرتبط با محصولات و خدمات بتوان یک لوگوی متفاوت را طراحی کرد. در طراحی لوگو باید از المان های زیباشناسی استفاده شود. به طوری که تصویر دارای معنای عمیق باشد. تحقیق در مورد سایر لوگوها می تواند به کشف المان های جدید مفید واقع شود.

  هارکینز می گوید: «هر کار طراحی که به طور مستقیم با ویژگی های نام تجاری در ارتباط باشد، می تواند به یک لوگوی منحصربه فرد منتهی شود.نام تجاری ابزاری است برای متمرکز کردن احساسات و هیجانات مشتریان.

  ارزیابی شخصیت نام تجاری می تواند شما را در طی کردن سریعتر مسیر یاری دهد. هر لوگو پر است از هدف و معنا. برای مثال دو لوگوی شرکت بایت یا ویکی پدیا هر دو با سیستم متفاوت طراحی شده اند. هر دو لوگو ساده هستند و در عین حال نام تجاری را با خود حمل می کنند. 

  مهارت های طراحی لوگو

  3- رنگ در طراحی لوگو کلیدی است هنگامی که برای طراحی لوگو اقدام می کنید، رنگ ها را از نظر دور نکنید. رنگ های روشن و جسورانه می تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند.
  هر رنگی دارای یک مفهوم متفاوت است و می تواند نکات ظریف و دقیقی را با خود حمل کند. برای مثل رنگ قرمز تداعی گرد انرژی است و جسارت را به مشتریان منتقل می کند.

  رنگ نارنجی خلاق، دوستانه، جوان پسند است. رنگ زرد بیانگر آفتابی و گرما، مبتکر، خوش بینی؛ رنگ سبز رشد، طبیعت، آموزشی؛ رنگ آبی حرفه ای، پزشکی، آرام، قابل اعتماد؛ رنگ بنفش روحانی، عاقل، خاطره انگیز؛ رنگ سیاه و سفید تداعی گر اعتبار و قدرت؛ رنگ سفید ساده، تمیز، خالص؛ رنگ صورتی سرگرم کننده و احساسی؛ رنگ قهوه ای بیانگر سادگی، تاریخی، ثبات است.

  4- در نام چه چیزی است؟ لوگوها از دو عنصر تشکیل شده اند: آرم و یک نماد. قبل از اینکه تنها به محصولات و خدمات فکر کنید، بهتر یک نماد را نیز در نظر بگیرید. برای مثال لوگوهای کوکاکولا، استارباکس و یا مرسدس بنز از دو قسمت تشکیل شده اند.

  برای طراحی لوگوی باید نوع نام تجاری را در نظر بگیرید. اگر شرکت شما دارای یک نام منحصر به فرد است، می توانید از آن برای طراحی لوگو استفاده کنید.

  اما اگر نام شرکت عمومی است، پس باید به نمادهای دیگری توجه کنید. همچنین استفاده از فضای منفی، فونت های غلط انداز، کشیدن یک فونت و ... می تواند برای طراحی لوگوی حرفه ای به شما کمک کند.

  مهارت های طراحی لوگو

  5- انعطاف پذیری لوگو بهترین لوگوها آنهایی هستند که دارای سادگی خاصی هستند و مخاطب می توانند آن ها را براحتی تجزیه و تحلیل کند. آمازون یکی از شرکت هایی است که دارای یک لوگو با استفاده از نام تجاری خود می باشد.

  در این لوگو با استفاده از یک فلش کوچک حرف a به حرف z متصل شده است که پیام دیگری را برای مخاطب به همراه دارد. 

  در عصر دیجیتال که همه لوگوها در سراسر رسانه های اجتماعی منتشر می شوند، شما باید به چیزی فراتر از طراحی در کاغذ توجه کنید. لوگوی آدیداس یک نام تجاری است که در آن تغییرات زیادی صورت گرفته است. سه قطعه که به موازات یکدیگر قرار گرفته اند.

  مهارت های طراحی لوگو

  6- موفقیت در کوتاه مدت حاصل نمی شود نایک، پوما، آئودی و سایر لوگوهایی که اکنون موفق و محبوب هستند، در کوتاه مدت موفقیت خود را بدست نیاورده اند. نباید انتظار داشته باشید که لوگوی شما فورا به یک لوگوی پرمخاطب مبدل شود. حتی اگر در طراحی آن از زیباترین ترکیب ها استفاده کرده باشید.

  وضعیت طراحی باید با توجه به نیاز و جمعیت مخاطب باشد.

  برای مثال برای یک فروشگاه صنایع دستی محلی که تنها به مردم یک منطقه محدود می شود، استفاده از نماد سایر مناطق جغرافیایی بلااستفاده است.
  زیرا تناسبی با این مردم ندارد. طراح لوگوی «نایک» کارولین دیویدسون معتقد است این لوگو بیانگر حرکت است که کفش را در ذهن مخاطب تداعی می کند. همینطور آئودی نشان دهنده چهار شرکت در ارتباط با یکدیگر می باشد.

  همینطور پوما سادگی را تجسم می کند.  اهمیت زیادی دارد که در زمان طراحی یا ایجاد تغییرات در لوگو به دنبال موفقیت سریع نباشید.
  بلکه زمان زیادی نیاز است تا لوگوی شما در ذهن مخاطب ثابت بماند و بتواند پیام را دریافت کند. 

  7- استفاده از منابع و ابزارهای آنلاین  اطلاعات اینترنتی زیادی وجود دارد که می توان از آنها در زمان طراحی لوگو کمک گرفت. اگر به دنبال ایده های جدید و منحصر به فرد هستید، بهتر است از وب سایت ها استفاده کنید.
  راه اندازی کمپین های تبلیغاتی و کمک گرفتن از مشتریان می تواند شما را در طراحی لوگو یاری دهد. درخواست نظر سنجی از مشتریان تاثیر زیادی در طراحی یک لوگوی منحصر به فرد دارد. 

  برای یک طراح لوگو تجربه اهمیت زیادی دارد و مهارت های طراحی لوگو ارتباط مستقیمی با تجربه دارد. مهارت طراحی لوگو در هر طراح متفاوت است و این مهارت ها می توانند به مشتریان کمک کنند.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو