آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچه طراحی لوگو هرمس

  تاریخچه طراحی لوگو هرمس

  برند هرمس (Hermes) از جمله برندهای فرانسوی نام آشنا و پرطرفدار در زمینه طراحی و تولید کالاهای لوکس است که فعالیت خود را با ساخت لوازم جانبی سوارکاری در سال 1837آغاز کرد. اگرچه حوزه فعالیت این برند در حال حاضر گسترش پیدا کرده است اما لوگو هرمس با الهام از ایده ابتدایی تاسیس این برند یعنی تولید لوازم و اکسسوری‌های مرتبط با درشکه و سوارکاری طراحی شده است. لوگوی هرمس از تصویر یک کالسکه دوک با اسب و یک سوارکار در مقابل آن تشکیل شده که در دسته لوگوهای نسبتا شلوغ اما ساده و قابل فهم قرار دارد. این برند در حال حاضر در زمینه تولید محصولات متنوعی همچون کیف، لوازم چرمی، ساعت، جواهرات، پوشاک، عطر و لوازم منزل فعالیت دارد و به عنوان یکی از برندهای جهانی لوکس و محبوب شناخته می‌شود. لوگو برند هرمس نیز لوگوی قابل تشخیص و جذابی است که پیشینه این برند را در خود جای داده است و ارزش و اصالت آن را به مخاطبان نشان می‌دهد. در ادامه این مطلب داستان شکل گیری برند Hermes را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با جزئیات طراحی و مفهوم لوگو هرمس نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.


  برای ساخت لوگو مد نظر خود با آرمکده تماس بگیرید.


  داستان برند هرمس

  برند هرمس نیز مانند بسیاری از برندهای مطرح دنیا، فعالیت خود را از یک کسب و کار کوچک آغاز کرد و خط تولید خود را به تدریج گسترش داد. این برند مسیر طولانی را از تولید زین و لوازم مربوط به سوارکاری تا تبدیل شدن به یک برند جهانی تولید کننده محصولات چرمی طی کرده است. برند هرمس در سال 1837 توسط یک تاجر و کارآفرین آلمانی به نام تیری هرمس (Thierry Hermès) تاسیس شد و کار خود را از یک کارگاه تولید تجهیزات اسب دوانی برای ورزشکاران حرفه‌ای شروع کرد. طولی نکشید که محصولات برند هرمس مورد توجه سوارکاران و ورزشکاران مسابقات اسب دوانی قرار گرفت و از یک کارگاه کوچک به یک فروشگاه نسبتا بزرگ تبدیل شد.

  پس از درگذشت تیری هرمس، پسر او چارلز امیلی (Charles Emile) در سال 1880 مدیریت فروشگاه هرمس را بر عهده گرفت و بر آن شد تا محصولات جدیدی تحت عنوان این برند تولید و به بازار عرضه کند. تحت مدیریت چارلز امیلی، اولین کیف برند هرمس به طور اختصاصی برای اسب سواران با نام تجاری Hermes – Haut à Courroies تولید شد. این کیف طوری طراحی شده بود که سوارکاران می‌توانستند تمامی تجهیزات موردنیاز اسب و درشکه سواری را در آن قرار داده و همراه خود حمل کنند. موفقیت این کیف سبب شد تا برند هرمس به فکر تولید محصولاتی فراتر از لوازم جانبی برای اسب دوانی بیفتد؛ زیرا در آن زمان دیگر توانسته بود نام خود را به عنوان برندی لوکس در زمینه تولید لوازم چرمی باکیفیت در زمینه سوارکاری مطرح سازد و توجه مشتریان بسیاری را نیز جلب نماید.

  برند هرمس به تدریج خط تولید محصولات خود را گسترش داد و محصولاتی همچون ساعت، عطر، ادکلن، جواهرات و پوشاک را به طور اختصاصی طراحی و تولید کرد. این برند در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین و موفق‌ترین برندهای تولید کننده کالاهای لوکس در سراسر دنیا شناخته می‌شود که محصولات آن به دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی همچون کیفیت بالا و طراحی خاص از محبوبیت خاصی در میان طرفداران برخوردار است.

  لوگو هرمس

  تاریخچه لوگو هرمس

  اولین لوگو هرمس در اواسط قرن بیستم طراحی و رونمایی شد و از آن زمان تا به امروز نیز به عنوان نشان بصری این برند مورد استفاده قرار گرفته است. این لوگو با تصویر یک کالسکه، یک اسب باوقار و یک مربی طراحی شده است که در مقابل اسب قرار گرفته و ارتباط معنایی بسیار نزدیکی با اولین تولیدات برند هرمس دارد. این سه عنصر به عنوان قابل توجه‌ترین جزئیات لوگو هرمس در نظر گرفته می‌شوند که در کنار یکدیگر لوگوی جذاب و ماندگاری را برای این برند فرانسوی محبوب شکل داده‌اند. در این لوگو همچنین نام برند هرمس و شهری که این برند در آن تاسیس شده است نیز درج شده که عناصر آن در گذر زمان اندکی تغییرات پیدا کرده‌اند. در واقع کیفیت گرافیکی و وضوح خطوط مورد استفاده در لوگو، تغییرات مشهودی هستند که در لوگو هرمس ایجاد شده‌اند.

  شکل کلی لوگو هرمس برخلاف بسیاری از برندهای مطرح دنیا در گذر زمان تغییری پیدا نکرده است و همین موضوع نیز موجب ماندگاری آن در ذهن مخاطبان این برند خوش آوازه شده است. در یکی از نسخه‌های طراحی شده از لوگو هرمس که مدت کوتاهی به عنوان نماد این برند مورد استفاده قرار گرفت، یک دایره وجود داشت که درون آن حرف H به صورت بزرگ درج شده بود. استفاده از شکل هندسی دایره در لوگو هرمس انتخاب هوشمندانه‌ای در یک بازه زمانی کوتاه بود؛ زیرا دایره به طور کلی نمادی از امنیت، آرامش و عشق است و به همین دلیل مخاطبان به طور ناخودآگاه مجذوب لوگو شده و آن را به خاطر سپردند.

  تاریخچه لوگو هرمس

  بررسی عناصر لوگوی هرمس

  اگر بخواهیم طراحی لوگو هرمس را با جزئیات مورد بررسی قرار دهیم باید تمامی المان‌های موجود در آن از جمله اسب، مربی، کالسکه و دو خط موازی موجود در پایینی‌ترین قسمت لوگو را تجزیه و تحلیل کنیم. طراحان لوگو هرمس در سمت راست این لوگو، تصویر یک مرد که در واقع مربی اسب دوانی است را قرار داده‌اند که یک کلاه استوانه‌ای و کت بلند به تن دارد و چکمه‌های بلندی نیز پوشیده است. اسبی که در مقابل این مربی قرار گرفته نیز یک اسپ سرپا و مغرور است که به یک کالسکه یا ارابه وصل شده و آماده حرکت است. دو خط موازی نیز در پایین لوگو به چشم می‌خورند که به زمین یا جاده‌ای شباهت دارند که کالسکه در آن توقف کرده است.

  همانطور که اشاره کردیم، شکل کلی و المان‌های لوگو هرمس به نقطه آغاز شروع فعالیت این برند یعنی طراحی و تولید لوازم جانبی موردنیاز برای اسب دوانی اشاره دارد. این طراحی منحصر به فرد و جذاب در واقع نشانی آشکار از اصالت این برند است که در طول‌ سال‌های فعالیت آن از طریق این نشان بصری حفظ شده است. سایر عناصر و جزئیات بکار رفته در لوگو هرمس شامل:

  سبک طراحی لوگو هرمس

  لوگو هرمس به سبک «لوگو ترکیبی» طراحی شده که به عنوان رایج‌ترین سبک طراحی لوگو شناخته می‌شود. این روش از طراحی لوگو در واقع ترکیبی از دو سبک لوگو تصویری و لوگوتایپ (لوگو متنی) است که پیام یک برند را به خوبی به مخاطبان انتقال می‌دهد. لوگو تصویری از یک نماد خاص و یا تصویر مرتبط جهت معرفی حوزه فعالیت برند مربوطه به مخاطب استفاده می‌کند. لوگو لوگوتایپ نیز تنها از نام برند تشکیل شده و موجب ماندگاری نام آن در ذهن مخاطبان می‌شود. اما با طراحی لوگو ترکیبی در واقع می‌توانید به صورت همزمان از مزایای لوگو تصویری و لوگوتایپ بهره مند شوید و اصطلاحا با یک تیر دو نشان بزنید.

  سبک طراحی لوگو هرمس

  طراحان لوگو هرمس نیز با استفاده از یک تصویر مرتبط با سازوکار این برند (لوگو تصویری) و درج نام آن در قسمت پایینی لوگو (لوگوتایپ) یک نشان بصری منحصر به فرد و جذاب برای برند هرمس خلق کرده‌اند. برخی از منتقدان بر این باورند که لوگو هرمس لوگویی شلوغ و پر المان است؛ این نقد تا حدی درباره لوگوی هرمس صحت دارد اما عناصر بکار رفته در این لوگو برای مخاطبان قابل شناسایی و درک هستند و ارتباط معنایی نزدیکی با حوزه فعالیت هرمس دارند. از این رو نمی‌توانیم آن را لوگویی غیرقابل تشخیص و ضعیف در نظر بگیریم؛ زیرا مخاطبان با مشاهده آن به راحتی قادر به درک معنا و مفهوم عناصر بکار رفته و درک حوزه فعالیت این برند هستند.

  رنگ لوگو هرمس

  لوگو هرمس بیش از نیم قرن است که با پالت رنگی نارنجی و سفید طراحی شده است که رنگ نارنجی در آن معمولا به عنوان رنگ پس زمینه و رنگ سفید نیز برای نوشتن نام برند در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در برخی مواقع این ترکیب به صورت برعکس درمی‌آید؛ یعنی رنگ سفید برای پس زمینه و رنگ نارنجی نیز برای درج عناصر موجود در لوگو استفاده می‌شود. نسخه وکتور لوگو هرمس نیز به صورت سیاه و سفید موجود است که برای ایجاد تغییرات سریع و آسان عناصر لوگو در دسترس قرار دارد.

  طراحی لوگو هرمس با رنگ نارنجی ریسک بزرگی در دهه بیستم میلادی بود؛ زیرا در آن زمان طراحی لوگو معمولا به صورت سیاه و سفید انجام می‌شد و برندهای معدودی برای طراحی نشان بصری خود از ترکیب رنگ‌های دیگری همچون نارنجی استفاده می‌کردند. با این حال انتخاب رنگ نارنجی برای طراحی لوگو هرمس در عین دارا بودن ریسک بالا منجر به خلق به چنین لوگوی ماندگار و جذابی شد که به شدت مورد توجه مخاطبان و طرفداران این برند قرار گرفت.

  رنگ نارنجی رنگی گرم است که نمادی از شور، اشتیاق، شادی، محبت، صمیمیت، هیجان، موفقیت، شجاعت، خلاقیت، ماجراجویی، اراده قوی، اعتماد به نفس و حرکت رو به جلو بوده و به طور کلی عواطف و احساسات مثبتی را در بینندگان به وجود می‌آورد. نارنجی یک رنگ اجتماعی و در عین حال صمیمی است که موجب افزایش صمیمیت میان افراد شده و آنها را نسبت به برقراری تعامل با یک محیط و یا یک برند ترغیب می‌کند. از این رو طراحی لوگو نارنجی به راحتی می‌تواند مخاطبان هدف را با یک برند همراه ساخته و آنها را نسبت به برقراری ارتباط و تعامل با آن تشویق نماید. لوگو هرمس نیز به عنوان یکی از بهترین و موفق‌ترین نمونه‌های طراحی لوگو با رنگ نارنجی در نظر گرفته می‌شود که میزان تاثیرگذاری و جذابیت آن با ترکیب رنگ سفید به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

  رنگ لوگو هرمس

  فونت لوگو هرمس

  در لوگوی هرمس نام برند و نام شهری که این برند در آن تاسیس شد (Paris) در قسمت پایینی لوگو نوشته شده است. این دو کلمه با اندازه بزرگ و به صورت کاملا خوانا در لوگو درج شده‌اند که این امر تاثیر بسزایی بر جلب توجه مخاطبان به نام برند و به خاطر سپردن آن داشته است. فونت مورد استفاده برای طراحی لوگو هرمس فونت «Memphis Bold» است که دو ویژگی یک فونت خوب و مناسب برای طراحی لوگو یعنی «سادگی» و «خوانایی» را دارا است. این فونت به سرعت توجه مخاطبان را به نام برند جلب کرده و موجب تثبیت نام Hermes در ذهن آنان شد. از طرفی دیگر نیز درج نام برند و کلمه پاریس با حروف بزرگ در لوگو، میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطبان را تا حد زیادی افزایش داده است.

  تمامی این عناصر در کنار یکدیگر منجر به خلق این لوگوی جذاب و ماندگار برای برند هرمس شده‌اند که از ابتدای فعالیت آن تا به امروز نیز به عنوان نشان بصری هرمس مورد استفاده قرار گرفته است.

  لوگو برند هرمس

  جمع بندی

  ما در این مطلب تاریخچه لوگو هرمس و داستان شکل گیری این برند خوش آوازه فرانسوی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید برند هرمس در سال 1837 توسط یک تاجر و کارآفرین آلمانی به نام تیری هرمس در فرانسه تاسیس شد. این برند در ابتدا کار خود را در یک کارگاه کوچک و با طراحی و تولید لوازم تجهیزات اسب دوانی برای ورزشکاران حرفه‌ای آغاز کرد. برند هرمس به تدریج حوزه فعالیت خود را گسترش داد و علاوه بر تولید محصولات چرمی مرتبط با رشته اسب سواری، طراحی و ساخت کالاهای لوکسی همچون جواهر، عطر، ادکلن، کیف و غیره را نیز شروع کرد.

  لوگو هرمس با الهام از ایده ابتدایی تاسیس این برند یعنی تولید لوازم و اکسسوری‌های مرتبط با درشکه و سوارکاری طراحی شده است. در این لوگو تصویر یک کالسکه دوک با اسب به همراه یک سوارکار در مقابل آن درج شده که در دسته لوگوهای نسبتا شلوغ اما ساده و قابل فهم قرار دارد. لوگو برند هرمس در طول سال‌های فعالیت آن تنها یک مرتبه طراحی شد که این امر نقش بسزایی را در ماندگاری این نشان بصری در ذهن مخاطبان و طرفداران آن ایفا کرده است.

  منابع:

  turbologo.com/articles/hermes-logo

  1000logos.net/hermes-logo

  logolook.net/hermes-logo

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو