گروه طراحان آرمکده

اصول طراحی لوگو عطر

آنچه در این مقاله می خوانید
اصول طراحی لوگو عطر

هر برند تولیدکننده و یا فروشگاه عطر برای آنکه بتواند برند خود را در میان طیف گسترده‌ای از نام‌های تجاری تولیدکننده عطر متمایز سازد به یک لوگوی اختصاصی و منحصر به فرد احتیاج دارد. لوگو عطر در واقع هویت بصری و شخصیت یک برند را شکل می‌دهد و آن را در ذهن مخاطبان هدف ثبت می‌کند. از این رو باید به گونه‌ای طراحی شود تا بتواند به تصویری ماندگار و البته قابل تشخیص در ذهن مشتریان تبدیل گردد. طراحی لوگو برای عطر فروشی به دلیل وجود فضای رقابتی حاکم در این حوزه ممکن است کمی چالش برانگیز باشد؛ اما با رعایت برخی نکات ساده اما کاربردی می‌توانید یک لوگوی عطر جذاب و خاص طراحی کرده و از آن به عنوان هویت و نماد تجاری برند یا فروشگاه خود استفاده نمایید. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو عطر و ادکلن را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با نکات مهم طراحی لوگو عطر فروشی آشنا خواهیم کرد. بنابراین اگر قصد طراحی لوگویی منحصر به فرد برای برند عطر خود را دارید این مقاله از آرمکده را از دست ندهید.

اهمیت طراحی لوگو عطر

همانطور که اشاره کردیم، لوگو هر کسب و کار به عنوان هویت بصری و نماد اصلی آن در نظر گرفته می‌شود و یک برند را از برندهای مشابه آن متمایز می‌سازد. اصلی‌ترین هدف طراحی لوگو عطر نیز در وهله اول ایجاد تمایز از رقبا است؛ زیرا عطر فروشی از جمله مشاغلی است که فضای رقابتی سنگینی در آن حاکم است. از این رو به منظور رقابت با رقبا و معرفی حرفه‌ای برند خود به مخاطبان هدف باید از یک لوگوی عطر اختصاصی استفاده کنید. از طرفی دیگر طراحی لوگوی عطر به کسب و کار شما هویت و اعتبار می‌بخشد و برند شما را در نظر مشتریان به برندی معتبر و ارزشمند تبدیل خواهد کرد.

طراحی لوگو عطر همچنین در فرآیند برندسازی، تبلیغات و بازاریابی نیز کاربرد دارد؛ زیرا لوگوی هر کسب و کار باید در کنار نام تجاری آن به مخاطبان معرفی شود. در صورت طراحی جذاب لوگو عطر خود می‌توانید آن را به نمادی ماندگار در ذهن مخاطبان تبدیل کنید. بدین ترتیب لوگوی شما پس از مدتی به لوگویی قابل تشخیص و معروف تبدیل می‌شود و در هر موقعیت و یا پلتفرمی نیز توسط مخاطبان شناسایی خواهد شد. بنابراین مهم‌ترین اهداف طراحی لوگو عطر را می‌توانیم در مواردی همچون «ایجاد آگاهی از برند»، «معرفی حرفه‌ای برند به مخاطبان هدف»، «متمایز ساختن برند از رقبا» و «ایجاد تصویر ذهنی مثبت و ماندگار در ذهن مخاطبان» خلاصه کنیم. بنابراین اگر صاحب یک فروشگاه عطر و ادکلن و یا تولیدکننده عطر هستید، از اهمیت طراحی لوگو عطر در رشد و پیشرفت کسب و کار خود غافل نشوید.

لوگو عطر

اصول طراحی لوگو برای عطر فروشی

پیش از اقدام به طراحی لوگو عطر باید به چندین نکته مهم و کاربردی توجه داشته باشید تا بتوانید لوگوی خود را به صورت حرفه‌ای و اصولی طراحی کنید. در این بخش مهم‌ترین نکاتی که در فرآیند طراحی لوگوی عطر و ادکلن باید مد نظر داشته باشید را مرور خواهیم کرد. مراحل و نکات طراحی لوگوی عطر شامل:

انتخاب سبک طراحی لوگو عطر و ادکلن

«انتخاب سبک طراحی» اولین قدم در فرآیند طراحی لوگو عطر محسوب می‌شود که مسیر اصلی و عناصر طراحی لوگو را مشخص می‌کند. اکثر لوگوهای عطر دنیا با استفاده از نام آنها یعنی به سبک «لوگوتایپ» طراحی می‌شوند تا بتوانند نام تجاری خود را در ذهن مخاطبان هدف ثبت نمایند. اما به طور کلی برای طراحی لوگو سه روش اصلی وجود دارد که انتخاب سبک طراحی لوگو عطر کاملا به سلیقه شما بستگی داشته و الزامی در انتخاب یک روش خاص جهت خلق نماد و هویت بصری لوگوی کسب و کار شما وجود ندارد. روش‌های طراحی لوگو برای عطر فروشی شامل:

لوگوتایپ

لوگوتایپ به عنوان بهترین و البته رایج‌ترین سبک طراحی لوگو عطر شناخته می‌شود که در آن نام برند و یا عطرفروشی، عنصر اصلی موجود در لوگو است؛ یعنی نام برند شما تنها عنصری است که در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سبک از طراحی قادر به معرفی حوزه فعالیت شما به مخاطبان نیست اما برای لوگوی عطر فروشی گزینه بسیار مناسبی است که نام برندتان را در ذهن مشتریان ثبت خواهد کرد. برای استفاده از روش لوگوتایپ می‌توانید نام برند خود را به طور کامل و یا اختصاری در لوگو درج نمایید. البته انتخاب فونت و رنگ مناسب نیز در این روش از اهمیت بالایی برخوردار هستند که در ادامه به طور کامل به آنها می‌پردازیم.

لوگوی عطر

لوگو تصویری

لوگو تصویری نیز یکی دیگر از روش‌های طراحی لوگوی عطر و ادکلن است که در آن از یک تصویر و یا نماد مرتبط با عطر فروشی استفاده می‌شود. انتخاب نماد مرتبط و خاص، مهم‌ترین نکته طراحی لوگو به سبک تصویری است که موجب درک و آشنایی مشتریان با حوزه فعالیت شما خواهد شد. این سبک از طراحی برای لوگوی عطر فروشی‌ها و استفاده در تابلوی ورودی و یا درج آن بر روی کارت ویزیت بسیار مناسب است. نماد منتخب شما باید ارتباط نزدیکی با حوزه فعالیت‌تان داشته باشد تا مخاطبان هدف با مشاهده لوگو در هر پلتفرم و یا موقعیت دیگری به جز فروشگاه و یا وب سایت به راحتی قادر به شناسایی برند و یا تشخیص زمینه فعالیت شما باشند. بنابراین در انتخاب نماد مناسب برای لوگوی عطر خود دقت کافی داشته باشید تا بتوانید لوگویی قابل تشخیص و زیبا طراحی کنید.

طراحی لوگو عطر فروشی

لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی نیز سبک کاربردی و مناسب دیگری برای طراحی لوگو عطر است که در واقع ترکیبی از دو روش لوگو تصویری و لوگوتایپ می‌باشد. یعنی عناصر این دو روش در یک لوگو به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و مخاطبان نیز با این سبک از طراحی لوگو ارتباط عاطفی بیشتری برقرار کرده و نسبت به خرید از برند مربوطه ترغیب خواهند شد. برای طراحی لوگو ترکیبی عطر می‌توانید نماد اصلی را در بالای لوگو قرار داده و با کمی فاصله نیز نام برند خود را در پایین و یا کنار آن بنویسید. بدین ترتیب با طراحی یک لوگو از مزایای طراحی دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری بهره مند شده و به طور موثر نام تجاری خود را به مخاطبان هدف و مشتریان معرفی می‌کنید.

انتخاب فونت خوانا

در صورت طراحی لوگو عطر به روش ترکیبی یا لوگوتایپ باید فونتی خوانا، ساده و مناسب برای آن پیدا کنید. از آنجایی که اکثر لوگوهای عطر به روش لوگوتایپ طراحی می‌شوند پس باید در انتخاب فونت لوگوی خود دقت کافی داشته باشید؛ زیرا در این روش دیگر خبری از نماد مرتبط با حوزه فعالیت عطر فروشی نیست و نام برند و یا فروشگاه، تنها عنصر تشکیل دهنده لوگو خواهد بود. از این رو باید فونتی را برای درج نام برند خود در وسط لوگو انتخاب کنید که کاملا خوانا و ساده باشد تا مخاطب به راحتی بتواند آن را بخواند و نام برند شما را به خاطر بسپارد. با کمی دقت و توجه به لوگوهای عطر فروشی معروف دنیا همچون باربری (Burberry)، شنل (Chanel)، کرید (Creed) و یا دیور (Dior) متوجه می‌شوید که اکثر این لوگوها با فونت‌های بولد و سنس سریف (Sans-Serif) طراحی شده‌اند و نام برند به راحتی در آنها قابل خواندن است. با استفاده از فونت‌های ساده و کلاسیک دیگر دغدغه‌ای بابت سایز و خوانایی نام برند خود در پلتفرم‌های مختلف نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید در صورت طراحی لوگو عطر به روش لوگوتایپ، فونت آن را ساده و خوانا انتخاب کنید تا ارزش و جذابیت لوگویتان حفظ شود.

طراحی لوگو برای عطر فروشی

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب یکی دیگر از مراحل مهم طراحی لوگو عطر در نظر گرفته می‌شود که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو و برانگیختن احساسات مثبت در مخاطبان خواهد داشت. همانطور که می‌دانید رنگ‌ها عواطف مختلفی را در بینندگان به وجود می‌آورند و به همین دلیل باید رنگ لوگو عطر خود را طوری انتخاب کنید تا مخاطبان با مشاهده آن احساساتی همچون اعتماد و یا حرفه‌ای بودن را تجربه کنند. برای طراحی لوگوی عطر فروشی به سبک لوگوتایپ بهتر است از دو رنگ مشکی و طلایی استفاده کنید؛ زیرا این دو رنگ به راحتی توجه بینندگان را به لوگوی عطر شما جلب کرده و جلوه خاصی به آن می‌بخشند و همچنین نام برندتان را در ذهن آنان ثبت می‌کنند. اکثر لوگوهای عطر معروف دنیا با استفاده از این دو رنگ طراحی شده‌اند.

نکته مهم دیگری که در رابطه با رنگ لوگو عطر باید به آن توجه داشته باشید این است که برای طراحی لوگو عطر فروشی نباید از بیش از دو رنگ استفاده کنید زیرا استفاده از رنگ‌های متعدد در لوگو موجب حواس پرتی مخاطبان و ایجاد عواطف و احساسات متضاد در آنان شده و از همه مهم‌تر آنکه تاثیر منفی بر جذابیت بصری لوگو خواهد داشت.

لوگوی عطر و ادکلن

انتخاب نماد مرتبط و جذاب

در صورت طراحی لوگو عطر به روش تصویری و یا ترکیبی باید یک نماد مرتبط با عطر و ادکلن در آن قرار دهید تا گویای حوزه فعالیت شما باشد. برای انتخاب نماد لوگوی عطر بر خلاف سایر مشاغل، گزینه‌های زیادی پیش رو ندارید و بهترین و مناسب‌ترین نماد «شیشه عطر» است که به خوبی و بدون ایجاد ابهام می‌تواند حوزه فعالیت شما را به مخاطبان معرفی نماید.

وکتور عطر

وکتور عطر

طراحی وکتور لوگو عطر یکی دیگر از نکات مهمی است که در هنگام طراحی باید به آن توجه داشته باشید. وکتور یکی از سبک‌های رایج طراحی لوگو و البته فرمت تصویربرداری است که تصویر لوگو در آن با استفاده از خطوط، نقطه و منحنی‌های متصل به یکدیگر ساخته می‌شود. «ویرایش آسان» ب مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو به روش وکتور است؛ زیرا یک لوگو در محیط‌های مختلفی همچون بنرهای تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل باید قابل ویرایش باشد. با طراحی لوگو به صورت وکتور به راحتی می‌توانید سایز لوگوی خود را بدون افت کیفیت، تغییر دهید و در محیط‌های مختلف نیز بدون محدودیت از آن استفاده کنید. بنابراین با طراحی وکتور عطر خود می‌توانید به راحتی از آن بر روی شیشه‌های عطر، تابلوی اصلی فرشگاه، شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و غیره استفاده کرده و در صورت نیاز ابعاد و سایز آن را متناسب با هر موقعیت و پلتفرم تغییر دهید.

بررسی لوگو رقبا

بررسی لوگو رقبای موفق نیز نکته مهم دیگری است که در هنگام طراحی لوگو عطر باید به آن توجه داشته باشید. انجام این کار به دلیل فراوانی و تنوع برندهای تولیدکننده و عطر فروشی، ایده‌های جالب و جذابی را برای طراحی لوگو در اختیار شما قرار می‌دهد. البته بررسی لوگو رقبا به معنای کپی برداری از آنها نیست؛ بلکه با انجام این کار می‌توانید از اصول طراحی لوگوهای موفق و پرطرفدار از جمله طیف رنگی، فونت و یا نماد مورد استفاده در آنها الهام گرفته و در نهایت با تلفیق چندین ایده، لوگوی نهایی عطر خود را طراحی کنید.

لوگو عطر

قرار دادن عناصر در لوگو

قرار دادن عناصر در لوگو نیز آخرین مرحله از طراحی لوگو عطر محسوب می‌شود که باید با دقت بالایی انجام شود. در صورت طراحی لوگوی عطر با روش لوگوتایپ و یا لوگو تصویری تنها کافی است نام برند و یا نماد اصلی را دقیقا در وسط لوگو قرار دهید و برای جلوه بخشی بیشتر به نام برند نیز می‌توانید آن را در یک پس زمینه (با استفاده از اشکال هندسی همچون دایره یا بیضی) با رنگ متضاد با رنگ فونت قرار دهید.

در صورت طراحی لوگو به صورت ترکیبی نیز باید اجزای آن را با رعایت فاصله مناسب و استاندارد از یکدیگر قرار دهید. فاصله استاندارد در عطر به معنای آن است که اجزای لوگو نه باید به قدری به هم نزدیک باشند که لوگو را فشرده سازند و نه باید آنقدر از هم دور باشند که مخاطب نتواند ارتباط آنها با یکدیگر را تشخیص دهد. از این رو برای طراحی اصولی لوگو عطر فروشی باید نماد اصلی آن را در وسط قرار دهید و سپس با کمی فاصله، نام برند را در پایین و یا کنار آن بنویسید.

با رعایت این نکات ساده اما مهم به راحتی می‌توانید یک لوگو عطر جذاب طراحی کرده و از آن بر روی شیشه عطرها و یا تابلوی اصلی فروشگاه خود استفاده نمایید. البته در صورت نداشتن مهارت کافی در زمینه طراحی لوگو بهتر است از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا لوگوی شما را به صورت حرفه‌ای طراحی نمایند. گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. جهت دریافت مشاوره وثبت سفارش طراحی لوگو عطر اختصاصی برند خود با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر