آنچه در این مقاله میخوانید

  آموزش طراحی لوگو مهد کودک

  آموزش طراحی لوگو مهد کودک

  طراحی لوگو مهد کودک از جمله اقدامات مهم و اساسی در فرآیند برندسازی و معرفی یک پیش دبستانی و یا مهد کودک به مخاطبان هدف است که نقش حائز اهمیتی را در جلب اعتماد آنان ایفا می‌کند. توجه به المان‌ها و عناصر بصری در مهدکودک‌ها همچون لوگو و محیط داخلی مهد از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا خردسالان و البته والدین آنها مخاطبان اصلی مهد کودک‌ها هستند. بنابراین باید عناصر ظاهری که مخاطبان در اولین نگاه به آنها توجه می‌کنند را در نهایت دقت طراحی کنید. اولین آیتمی که مخاطبان پیش از آشنایی و یا حتی ورود به یک مهد کودک به آن توجه می‌کنند «لوگو» مجموعه است که به طور غیرمستقیم می‌تواند میزان حرفه‌ای بودن و ارزشی که برای مخاطبان‌تان قائل هستید را به آنان نشان دهد. طراحی لوگو مهدکودک در واقع روشی خاص جهت برقراری ارتباط غیر کلامی موثر با مخاطبان است که مزایای بسیاری را برای یک مجموعه به همراه دارد. در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره طراحی لوگو مهد کودک بدانید را به شما توضیح می‌دهیم و اصول طراحی لوگو برای مهد کودک را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر به فکر طراحی یک لوگو جذاب برای مهدکودک خود هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.

  مزایای طراحی لوگو مهد کودک

  پیش از پرداختن به اصول طراحی لوگو مهدکودک ابتدا بهتر است با دلایل اهمیت و مزایای طراحی لوگو برای مهد کودک آشنا شویم. مهدکودک نیز مانند سایر مشاغل به یک لوگوی اختصاصی احتیاج دارد تا از آن به عنوان نماد اصلی و هویت بصری خود استفاده کند. از آنجایی که در هر منطقه و یا خیابان‌های اصلی شهر دست کم یک مرکز پیش دبستانی وجود دارد، اهمیت طراحی لوگو برای این مراکز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا در این صورت باید با رقبای زیادی به رقابت بپردازند و نام مجموعه خود را از طریق برندسازی موفق و ارائه خدمات منحصر به فرد در حوزه آموزش و پرورش کودک، برجسته سازند.

  طراحی لوگو مهد کودک از جمله اقدامات مهم و موثر در راستای ایجاد یک مجموعه از رقبا است که در صورت طراحی اصولی و حرفه‌ای نه تنها می‌تواند مهد کودک شما را از سایر مهدها متمایز سازد بلکه می‌تواند توجه مخاطبان هدف را نیز جلب نماید. رفتن به مهدکودک به عنوان اولین تجربه قرار گرفتن خردسالان در یک محیط بیگانه محسوب می‌شود و به همین دلیل نیز والدین آنها برای ثبت نام فرزندشان در یک مهد کودک عالی حساسیت بالایی داشته و به المان‌های ظاهری توجه ویژه‌ای دارند. از این رو با طراحی یک لوگوی خاص و جذاب برای مهد کودک خود می‌توانید اولین قدم در جهت جلب توجه و اعتماد والدین نسبت به مجموعه خود را به درستی بردارید و آنها را نسبت به استفاده از خدمات و ثبت نام فرزندشان در مهدکودکتان ترغیب نمایید.

  بنابراین لوگو مهد کودک نقش حائز اهمیتی را در فرآیند ایجاد هویت و اعتمادسازی یک پیش دبستانی ایفا می‌کند و به همین دلیل برای طراحی آن باید دقت زیادی داشته باشید و از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

  لوگو مهد کودک

  اصول طراحی لوگو برای مهد کودک

  طراحی لوگو مهد کودک به دلیل آنکه برای یک مجموعه مرتبط با کودکان آماده می‌شود با طراحی لوگو برای سایر مشاغل و یا مجموعه‌های آموزشی تفاوت دارد و تابع اصول و استانداردهای خاصی است. با دقت به چندین نمونه لوگو مهد کودک درمی‌یابید که این لوگوها اصولا دارای نمادهای بچگانه هستند و از رنگ‌های شاد و متعدد تشکیل می‌شوند. برخی مهد کودک‌ها نیز به صورت دو زبانه یعنی زبان فارسی و انگلیسی فعالیت می‌کنند که در طراحی لوگو آنها باید به این ویژگی مهم نیز اشاره شود. از این رو برای طراحی لوگو مهد کودک انگلیسی می‌توانید از روش لوگو ترکیبی استفاده کنید و در کنار نماد اصلی و نام مهدکودک، حروف انگلیسی همچون A، B، C و... را نیز به طریقی در لوگو قرار دهید تا گویای رویکرد کاری شما باشد.

  با این حال برای طراحی لوگو مهد کودک باید به نکات ساده اما کاربردی و مهم زیر توجه داشته باشید:

  طراحی لوگو مهد کودک

  انتخاب روش طراحی لوگو

  پیش از انجام هرگونه اقدام در راستای طراحی لوگو برای مهد کودک ابتدا باید روش طراحی آن را انتخاب کنید تا بدانید دقیقا باید چه کاری انجام دهید و چه عناصری را در لوگوی خود قرار دهید. به طور کلی برای طراحی لوگو سه روش اصلی وجود دارد که انتخاب از میان آنها کاملا به سلیقه شما بستگی داشته و هیچ الزام و اجباری در انتخاب سبک طراحی لوگو مهد کودک و یا هر کسب و کار دیگری وجود ندارد. این سه روش شامل:

  لوگو تصویری: یکی از سبک‌های پرطرفدار برای طراحی هویت بصری کسب و کارها «لوگو تصویری» است که با استفاده از تصاویر و نمادهای مرتبط با مشاغل طراحی می‌شود. برای طراحی لوگو مهد کودک به سبک لوگو تصویری می‌توانید از نمادهای مرتبطی همچون تصاویر انیمیشنی کودکان و یا لوازم التحریر استفاده کنید تا بتوانید حوزه فعالیت خود را از طریق لوگو به مخاطبان معرفی نمایید.

  نمونه لوگو مهد کودک

  لوگوتایپ: از دیگر نیز یک روش رایج برای طراحی لوگو است که بسیاری از کسب و کارها از آن استفاده می‌کنند تا بتوانند بدون ریسک، لوگویی خاص و انحصاری برای برند خود طراحی نمایند. در روش لوگوتایپ می‌توانید از نام مهدکودک خود به عنوان عنصر و نماد اصلی لوگو استفاده کنید و آن را به طور کامل و یا اختصاری در لوگو درج نمایید. البته انتخاب فونت و رنگ مناسب در این روش طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه جزئیات آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگو ترکیبی: بهترین روش طراحی لوگو مهد کودک که از مزایای طراحی دو روش قبلی در یک لوگو بهره می‌برد «لوگو ترکیبی» است. این لوگو در واقع تلفیقی از دو روش لوگو تصویری و لوگوتایپ بوده که عناصر این دو روش در یک لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ یعنی شما می‌توانید نماد منتخب خود مثلا تصویر کودکان را در قسمت بالایی لوگو قرار داده و با رعایت فاصله استاندارد نیز نام پیش دبستانی را در پایین آن بنویسید. این روش نیز برای طراحی لوگو مهد کودک بسیار مناسب است و در صورت ترکیب هوشمندانه عناصر می‌تواند به راحتی توجه مخاطبان هدف را جلب نماید.

  وکتور لوگو مهد کودک

  انتخاب پالت رنگی مناسب

  تفاوتی ندارد که برای طراحی لوگو مهد کودک خود چه روشی را انتخاب می‌کنید؛ زیرا در هر روش از طراحی باید به منظور جلب توجه مخاطبان هدف و تاثیرگذاری مثبت بر آنها از رنگ‌های مناسبی استفاده نمایید. توجه به اصول و نکات مربوط به روانشناسی رنگ‌ها در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای لوگو کمک بسیاری به شما می‌کند. هر رنگ‌ عواطف و احساسات خاصی را به بیننده انتقال می‌دهد و به همین دلیل ترکیب رنگی لوگو مهد کودک باید با دقت انتخاب شود تا بتوانند توجه مخاطبان را جلب کرده و آنها را تحت تاثیر قرار دهند. لوگو مهد کودک باید با رنگ‌های شاد و مورد علاقه کودکان همچون قرمز، زرد، آبی، صورتی، بنفش و یا سبز طراحی شود؛ زیرا هریک از این رنگ‌ها دارای انرژی و تاثیرات مثبتی فوق العاده‌ای هستند و مواجه با آنها نیز احساساتی خوشایندی را در مخاطبان ایجاد می‌کند.

  استفاده از رنگ‌های متنوع در طراحی لوگو برای مهد کودک هیچگونه محدودیتی ندارد و میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطب را نیز دو چندان خواهد کرد. در صورت استفاده از روش لوگوتایپ و یا لوگو ترکیبی برای طراحی لوگو مهد کودک می‌توانید برای نوشتن هریک از حروف نام مجموعه در لوگو از رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنند تا سازگاری بیشتری با حوزه فعالیت شما و روحیه کودکان داشته باشد. به طور کلی وجود رنگ‌های شاد در لوگو به سرعت توجه مخاطبان را جلب کرده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود می‌آورد. بنابراین از تاثیر استفاده از رنگ‌های متنوع در طراحی لوگو مهد کودک غافل نشوید و در لوگوی خود حداقل از سه الی چهار رنگ شاد و پرانرژی استفاده کنید.

  لوگو برای مهد کودک

  انتخاب فونت مناسب

  انتخاب فونت مناسب نکته مهم دیگری در فرآیند طراحی لوگو برای مهد کودک است که تاثیر بسزایی بر ماندگاری نام مرکز شما در ذهن مخاطبان خواهد داشت. برای طراحی لوگو مهد کودک به جای فونت‌های ساده و کلاسیک می‌توانید از فونت‌های فانتزی استفاده کنید تا لوگوی شما جذاب‌تر شود و میزان تاثرگذاری مثبت آن بر مخاطبان نیز افزایش پیدا کند. فونت‌های گرد و بولد گزینه مناسبی برای طراحی لوگو مهد کودک هستند؛ زیرا خوانایی آن را نیز تحت تاثیر قرار نمی‌دهند و در عین سادگی، جلوه خاصی به لوگو می‌بخشند.

  اهمیت استفاده از فونت فانتزی اما خوانا در طراحی لوگو نوشتاری بسیار بیشتر از لوگو تصویری است؛ زیرا در این صورت فونت منتخب شما به عنوان اصلی‌ترین عنصر لوگو در نظر گرفته می‌شود و تمام توجه مخاطب به آن معطوف خواهد شد. بنابراین فونتی را برای لوگوی خود انتخاب کنید که خواندن آن برای مخاطب ساده و آسان باشد و درعین حال نیز توجه آنها را جلب کرده و تصویر ذهنی مثبتی را از لوگو مهد کودک شما در ذهن افراد ثبت نماید.

  لوگو مهد کودک انگلیسی

  طراحی لوگو به صورت وکتور

  طراحی وکتور لوگو مهد کودک نیز از دیگر نکات مهمی است که در هنگام طراحی باید به آن توجه داشته باشید. وکتور یکی از سبک‌های رایج برای طراحی لوگو است که تصویر لوگو در آن با استفاده از نقطه و منحنی‌های متصل به یکدیگر ساخته می‌شود. ویرایش راحت و آسان به عنوان مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو به روش وکتور شناخته می‌شود؛ زیرا لوگو در محیط‌های مختلفی همچون بنرهای تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل باید قابلیت ویرایش و تغییر سایز را داشته باشد. لوگوهای وکتور به راحتی قابل ویرایش هستند و به سادگی می‌توانید سایز آنها را بدون افت کیفیت، تغییر دهید و در محیط‌های مختلف استفاده کنید. بنابراین با طراحی وکتور لوگو مهد کودک خود می‌توانید به راحتی از آن بر روی تابلوی اصلی، شبکه‌های اجتماعی، پرونده‌ها، دیوارها و غیره استفاده کنید و در صورت نیاز ابعاد و سایز آن را تغییر دهید.

  استفاده از تصاویر و نمادهای مرتبط

  برای طراحی لوگو مهد کودک به صورت لوگو تصویری و یا ترکیبی باید از یک نماد و یا تصویر مرتبط با کودکان استفاده کنید تا از طریق آن بتوانید با مخاطبان هدف خود به طور موثر ارتباط برقرار نمایید. همانطور که اشاره کردیم، برای طراحی لوگو مهد کودک استفاده از نمادهایی همچون لوازم التحریر، تصاویر فانتزی و یا انیمیشنی کودکان در حال بازی استفاده کنید تا به نحوی گویای حوزه فعالیت و پویایی مجموعه شما باشند.

  لوگو مهدکودک

  ترتیب قرارگیری عناصر

  پس از طی کردن تمامی مراحل بالا، حال باید عناصر مختلف لوگو مهد کودک را در کنار یکدیگر قرار دهید تا به لوگو نهایی برسید. ترتیب قرارگیری عناصر لوگو مهدکودک و رعایت فاصله مناسب میان اجزای آن نیز نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. منظور از فاصله استاندارد در لوگو مهد کودک این است که اجزای لوگو نه باید به قدری به هم نزدیک باشند که لوگو را فشرده سازند و نه باید باید آنقدر از هم دور باشند که مخاطب نتواند ارتباط آنها با یکدیگر را تشخیص دهد. از این رو برای طراحی استاندارد لوگو مهدکودک (لوگو ترکیبی) باید نماد اصلی آن را در وسط قرار دهید و سپس با کمی فاصله، نام مجموعه را در پایین و یا کنار آن بنویسید. البته برخی طراحان نام مهدکودک را در کنار نماد اصلی آن درج می‌کنند که این روش نیز در برای بعضی لوگوها، ایده جذابی محسوب می‌شود. اما به طور کلی بهتر است نام مهدکودک را در پایین نماد اصلی آن بنویسید تا عناصر لوگو در یک نقطه متمرکز باشند.

  با رعایت این نکات ساده اما مهم می‌توانید لوگو مهد کودک خود را به صورت حرفه‌ای و استاندارد طراحی کرده و از آن به عنوان هویت بصری مجموعه فرهنگی و آموزشی‌تان استفاده نمایید.

  طراحی لوگو مهد کودک

  جمع بندی

  ما در این مطلب اصول طراحی لوگو مهد کودک را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و شما را با نکات مهم طراحی لوگو برای مهد کودک نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید «لوگو ترکیبی» بهترین روش طراحی لوگو مهدکودک است که می‌تواند به نوعی حوزه فعالیت شما را به مخاطبان معرف کند و نام مجموعه‌تان را نیز در ذهن آنان ثبت نماید. استفاده از فونت فانتزی و رنگ‌های شاد نیز اصل مهم دیگری در طراحی لوگو مهد کودک است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. برای طراحی حرفه‌ای لوگو مهدکودک بهتر است از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا بتوانید هویت بصری خود را به طور موثر در ذهن مشتریان ثبت نمایید. گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. جهت دریافت مشاوره و طراحی لوگو اختصاصی خود با ما در ارتباط باشید.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو