گروه طراحان آرمکده

برندسازی داخلی چیست و چه مزایایی برای کسب و کار دارد

آنچه در این مقاله می خوانید
برندسازی داخلی چیست و چه مزایایی برای کسب و کار دارد

برندسازی داخلی مفهومی است که با تلاش‌های شما در داخل سازمان ارتباط دارد. توسعه یک نام تجاری، کاری دشوار است و به صرف زمان و هزینه بالایی نیاز دارد. زمانی که می‌خواهید برند کسب‌وکار خود را راه بیندازید، توجه به یک گروه از ذی‌نفعان بسیار مهم است. این گروه کلیدی و پراهمیت، کارمندان شما هستند؛ بنابراین، بندسازی داخلی، یعنی کارکنان خود را با برندینگ خارجی شرکت خود مرتبط کنید. شما باید به آن‌ها نشان دهید که برند چه معنایی دارد و اطمینان حاصل کنید که همه افراد اهداف و چشم‌اندازهای سازمان شما را درک می‌کنند و به آن‌ها پایبند هستند. درنتیجه افراد درک می‌کنند که چرا و چگونه این نام تجاری برای شرکت انتخاب‌شده است.

برند سازی داخلی

منظور از برندسازی داخلی چیست؟

برندسازی داخلی یا Internal Branding یک فلسفه درون‌سازمانی است که بر درک فرهنگ، هویت و هدف اصلی یک شرکت توسط کارکنان و مصرف‌کنندگان آن تمرکز دارد. هدف برندسازی داخلی به‌طورمعمول این است که کارکنان در همه سطوح سفیر یا نمایندگان واقعی شرکت و ارزش‌های آن باشند. برندسازی داخلی شرکت، نوعی استراتژی است که در آن کارکنان نه‌تنها به اهداف نام تجاری شرکت وفادار می‌مانند، بلکه با آن زندگی می‌کنند. برندینگ داخلی و برندینگ خارجی باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند. هنگامی‌که یک برند با موفقیت در درون شرکت ریشه دواند، همه کارکنان آن را درک و مطابق با منافع آن عمل می‌کنند. برندسازی داخلی با تشویق کارکنان به پذیرش ارزش‌های شرکت، به تقویت برند کلی شرکت شما کمک می‌کند. چند مثال از تلاش‌های برندینگ درون‌سازمانی عبارت‌اند از: آموزش کارکنان در مورد اهداف و ارزش‌های شرکت، تشویق کارکنان به ورود در سیاست‌گذاری‌ها و رهبری شرکت، اجازه گفت‌وگوی آزاد و پذیرش هرگونه انتقاد از طرف کارکنان و ایجاد ارتباط قوی و همکاری مؤثر در بین کارکنان.

مفهوم برند سازی داخلی

تفاوت بین برندینگ داخلی و خارجی در چیست؟

برندینگ خارجی یا (External branding) بخش‌هایی از شرکت شماست که عموم مردم می‌توانند آن را مشاهده کنند. این موارد شامل لوگو شرکت شما، رنگ‌سازمانی، وب‌سایت، بوروشورها، رسانه‌های اجتماعی و طرح‌های چاپی مربوط به کسب‌وکار شماست. جنبه‌های بصری برند شما با ارزش‌هایی که موردحمایت شماست و تجربه‌ای که قصد دارید در هنگام تعامل با مشتریان و سهام‌داران خود ارائه دهید، ارتباط تنگاتنگی دارد.

اهمیت برند سازی داخلی

برندسازی داخلی به شما کمک می‌کند تا ویژگی‌های نام تجاری خود را تعریف کنید. درنتیجه کارکنان شما می‌توانند محصولات و خدمات شما را به شکلی که برای مشتری رضایت‌بخش باشد، ارائه دهند. این کار باعث می‌شود که درنهایت، شرکت شما به شکل قابل‌توجهی از رقبای موجود در بازار متمایز شود.

چرا برندینگ داخلی اهمیت دارد؟

برندینگ داخلی، کارکنان شرکت شما را به پذیرش ارزش‌های شرکت تشویق می‌کند و با این کار به تقویت برند کلی شرکت کمک می‌کند. نحوه رفتار و ارتباط کارکنان شما با مشتریان و ذینفعان، با برندینگ داخلی تعیین می‌شود. کمپین برندسازی داخلی شما باید منعکس‌کننده کارهایی باشد که خارج از سازمان انجام می‌دهید. این موضوع عناصر کلیدی و مهم برند و همچنین شیوه کلی نمایندگی شرکت شما را نشان می‌دهد. اجرای این کار افزون بر کمک به آشنایی کارکنان شما با هویت نام تجاری شرکت، بر اصالت برند شما تأثیر مثبتی دارد؛ زیرا نشان می‌دهد که این تلاش‌ها صرفاً حرکات نمایشی توخالی برای دنیای خارج نیست و پایه‌های شرکت از درون تقویت‌شده است.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که 84 درصد از مردم در مقایسه با دیگر انواع بازاریابی، به توصیه‌های دوستان، اعضای خانواده و همکاران خود، بیشتر اعتماد می‌کنند. برای مثال، اگر می‌خواهید سازمان خود را دوست دار محیط‌زیست نشان دهید، کارکنان خود را به درختکاری تشویق کنید. درنتیجه سازمان و کارکنان شما متعهد می‌شوند که کربن دی‌اکسید تولید شده توسط شرکت شما را کاهش دهند. این کار راه خوبی برای جلب‌توجه آن‌ها در حفظ ارزش‌های تجاری شماست.

برندسازی داخلی چه کاربردی دارد؟

برندینگ داخلی یک بخش مهم در توسعه یک کسب‌وکار موفق است. با برندسازی داخلی، در اصل شما ارتباط رازهای شرکت با هدف نهایی شرکت و چشم‌انداز آینده برند را به کارمندان ارائه می‌کنید. از این طریق، کارکنان متوجه می‌شوند که کار آن‌ها چگونه بر دیدگاه مشتریان تأثیر خواهد گذاشت.

اهداف مشترک بین همکاران، راهی اثبات‌شده برای گردهم آوردن افراد مختلف و تشکیل یک تیم منسجم است. همین موضوع را می‌توان درباره به اشتراک گذاشتن چشم‌انداز قدرتمند برند نیز بیان کرد. وقتی کارکنان به نتیجه مثبت آنچه انجام می‌دهند باور داشته باشند، انگیزه و بهره‌وری آن‌ها افزایش می‌یابد.

هنگامی‌که یک برند، پیام و چشم‌انداز خود را در داخل سازمان گسترش می‌دهد، کارکنان نیز به حمایت و باور داشتن ارزش‌ها تشویق می‌شوند. همه این‌ها درنهایت باعث می‌شود که مشتریان تجربه بسیار مثبتی از خدمات شرکت شما داشته باشند و به‌این‌ترتیب شرکت شما در یک مسیر صعودی از پیشرفت قرار می‌گیرد.

برندسازی درون سازمانی چه مزایایی دارد؟

برندسازی درون سازمانی از جنبه‌های گوناگونی می‌تواند به نفع تجارت شما باشد که نمونه‌هایی از آن چنین است:

هدف نهایی برندسازی درون سازمانی این است که عناصر اصلی برند شما به الگوهای رفتاری برای کارکنان شما تبدیل شود. این کار همچنین به شما کمک می‌کند تا کارکنانی که ویژگی‌های شخصیتی و رفتارهای همسو با هویت نام تجاری شما دارند را جذب و حفظ کنید.

با ایجاد آگاهی از برندینگ شرکت خود، کارکنان شما، برند شما و دیدگاه مشتریان شما را درک می‌کنند و متولی آن خواهند شد. با این کار، کارمندان به توسعه‌دهندگان برند شما تبدیل می‌شوند. هنگامی‌که فرهنگ قوی محل کار را به‌عنوان بخشی از برندسازی داخلی خود ایجاد می‌کنید، سطح مشارکت کارکنان شما افزایش می‌یابد که درنهایت مزایای مثبتی برای شرکت درپی خواهد داشت.

باید گفت مهم است که کارکنان شما پیام‌هایی را که در داخل سازمان با جهان خارج به اشتراک می‌گذارید بشنوند و درک کنند. متأسفانه واقعیت در بسیاری از شرکت‌ها برعکس است؛ یعنی افراد داخل سازمان، از نام تجاری خودآگاهی کافی ندارند. وقتی پیام داخلی با پیام خارجی سازمان متفاوت باشد، کارکنان احساس خستگی و بدبینی می‌کنند و نسبت به یکپارچگی شرکت شما بی‌اعتماد می‌شوند.

استراتژی‌ها می‌توانند روی کاغذ عالی به نظر برسند، اما ممکن است در عمل موفق نباشند. زمانی که برندینگ خود را درست انجام دهید، کارکنان نیز دوست دارند در یک هماهنگی داخلی، موفقیت ایده‌های جدید شرکت را ببینند.

یکی از قوی‌ترین روش‌ها برای بازاریابی محصولات یا خدمات، روش معرفی دهان‌به‌دهان (Word of mouth) است. چه راهی بهتر از این‌که کارمندانتان از شرکت شما حمایت کنند؛ زیرا نام برند، بخشی از هویت آن‌هاست و به آن اعتقاد دارند.

وقتی کارکنان شما اخلاق برند شما را به‌طور کامل درک کنند، نحوه تعامل آن‌ها با مشتریان، بخشی از هویت برند خواهد شد. هنگامی¬که آن¬ها از نظر احساسی با برند ارتباط برقرار می‌کنند، با افراد خارج از سازمان، ارتباط مؤثر‌تری خواهند داشت.

مدیریت قوی برندسازی درون سازمانی، به شهرت شما می‌انجامد و به یکی از جنبه‌های منحصربه‌فرد سازمان شما تبدیل می‌شود که آن را برای مشتریان داخلی و خارجی جذاب می‌کند.

  1. بهبود شرایط استخدام و حفظ سمت کارکنان
  2. تقویت روابط بین کارکنان و برندینگ شما
  3. پیوند دادن برندسازی داخلی و خارجی
  4. ارتباط دادن استراتژی‌ها با افراد
  5. ایجاد حامیان برند
  6. مطمئن می‌شوید که کارکنان شما تجربه مثبتی از برند به مشتری ارائه می‌دهند
  7. شرکت خود را از بقیه رقبا متمایز می‌کنید

روش های برندینگ داخلی

چه روش هایی برای internal branding وجود دارد؟

برای ایجاد internal branding منحصربه‌فرد و تأثیرگذار، باید با تدوین یک استراتژی آغاز کرد. این استراتژی می‌تواند برای اصلاح و بهبود هرگونه چالش داخلی در شرکت شما مؤثر باشد. هدف از برندسازی داخلی، تبدیل کارکنان به حامیان نام تجاری است تا به پیشرفت و موفقیت شرکت شما کمک کنند. در این¬جا روش‌هایی برای ایجاد internal branding منحصربه‌فرد و مؤثر را بیان می¬کنیم:

1. اهداف و ارزش‌های خود را به‌عنوان یک شرکت مشخص کنید

ایجاد استراتژی برندسازی داخلی را باید با تعریف اهداف و ارزش‌های شرکت خود آغاز کنید. کارکنان شرکت شما باید بدانند که هدف از کاری که انجام می‌دهند چیست و به آن ایمان داشته باشند. بدون ارزش‌ها و جهت مشخص، کسب‌وکار شما هدف مشخصی نخواهد داشت و کارکنان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار نخواهند کرد. هدف این است که کارکنان برای کارشان در شرکت شما، دلیلی به‌جز دریافت حقوق و دست مزد داشته باشند؛ بنابراین، می‌توانند بهترین نمونه از خدمات شرکت را برای مشتریان فعلی و مشتریان آینده، ارائه دهند.

2. کارکنان را در توسعه برندینگ داخلی خود مشارکت دهید

درحالی‌که رهبر ممکن است حرف آخر را در مورد موضوعات خاص برندسازی داخلی بزند، باید به کارکنان خود نیز فرصت بدهیم تا شنیده شوند. آن‌ها را در ابتکارات برند داخلی خود شریک کنید. از آن‌ها بخواهید نظرات، افکار و راهکارهای اصلاحی خود را بگویند. این کار حس بهتری به آن‌ها می‌بخشد. کارکنان علاقه دارند که فراتر از کارهای روزانه خود در امور مشارکت کنند. شما نیز باید به کارکنان خود اعتماد کنید و به آن‌ها اجازه دهید ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را درباره برندسازی داخلی و فرهنگ کار به اشتراک بگذارند

3. روی شخصی‌سازی کردن تجربیات کارمندان سرمایه‌گذاری کنید

اگر شما به دنبال ایجاد شرکتی هستید که در برندسازی داخلی خود ارزش‌هایی قوی دارد، باید به تجربه کارکنان اهمیت دهید و آن‌ها را شخصی‌سازی کنید. همچنین انتظار نداشته باشید که یک کارمند مانند ربات برای شما کار کند. شخصی‌سازی کردن شرایط کار و سرمایه‌گذاری روی کار و فردیت آن‌ها، به این معنی است که اهداف، علاقه‌ها و ارزش‌های آن‌ها را بشناسید. زمانی که کارمندان برای اولین بار در شرکت استخدام می‌شوند، باید یک برنامه شخصی‌سازی ‌شده و مناسب خود برای کار داشته باشند.

4. از نرم‌افزارهای ویژه برای دسترسی کارکنان به اطلاعات شرکت استفاده کنید

برای اینکه کارکنان ارتباط خود را با برند حفظ کنند، از اخبار مطلع و به‌عنوان سفیر برند فعال شوند، باید ابزاری مناسب را برای ارائه و اجرا به آن‌ها ارائه دهید. نرم‌افزارهای حمایت از کارکنان را به‌عنوان یک مرکز اصلی در نظر بگیرید تا محتوای برند، اخبار شرکت، اخبار صنعت، اسناد شرکت و غیره در اختیار کارکنان قرار ‌گیرد. افزون بر این، آن‌ها می‌توانند نظر دهند، بازخوردهای خود را بگویند و با دیگر کارکنان به اشتراک بگذارند. همان‌طور که اشاره کردیم، اشتراک دانش به‌صورت دهان‌به‌دهان در عصر دیجیتال بسیار مهم است. به همین دلیل، حمایت از کارکنان، نقش مهمی دارد.

5. قدردانی، تشخیص، تشویق، پاداش

برای اینکه برندسازی داخلی شرکت شما در درازمدت موفق شود، نباید فراموش کنید که پس از راه‌اندازی شرکت خود، باز هم ابتکار به خرج دهید. یکی از ابتکارات لازم این است که مدیران و رهبران، به قدردانی از کارکنان موفق خود با اشتیاق بالا ادامه دهند. شما حتی می‌توانید نحوه همکاری کارمندان خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این نکات برجسته می‌تواند دیگران را برای مشارکت هر چه بیشتر ترغیب کند. شرکت شما می‌تواند یک‌قدم جلوتر برود و به کسانی که با علاقه تلاش می‌کنند، پاداش دهد. این کار نباید فقط بر پول متمرکز شود؛ زیرا پول همیشه انگیزه‌ای تضمین‌شده برای توسعه سفیران برند در درازمدت نیست. کمی خارج از چارچوب فکر کنید و روش‌های تشویقی غیر نقدی را نیز ارائه دهید تا کارکنان را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد و بیشتر با برند شما درگیر شوند.

روش های برند سازی داخلی

چه مشکلاتی بر سر راه برندسازی درون سازمانی وجود دارد؟

مشکل اصلی موجود بر سر راه برندینگ درون‌سازمانی این است که تعداد کمی از رهبران، اهمیت این موضوع را درک می‌کنند. آن‌ها معمولاً نمی‌دانند که چطور باید کارکنان خود را در مورد خوب بودن برند خود متقاعد کنند. آن‌ها معمولاً پیش‌فرض‌های خطرناکی دارند؛ مثلاً تصور می‌کنند که کارکنان به‌طور طبیعی به برند وابسته هستند.

رهبران اغلب با این طرز فکر عمل می‌کنند که کارکنان برای انجام کار، مزد می‌گیرند و این موضوع باید انگیزه کافی برای درست کار کردن باشد. حقیقت این است که اگر بخواهید یک شرکت با عملکرد بالاتر، فرهنگ نوآورانه همراه با رشد چشمگیر و افزایش فروش داشته باشید، ابتدا باید برند خود را با یک استراتژی برندسازی داخلی به کارکنان خود معرفی کنید؛ زیرا آن‌ها توسعه‌دهنده برند شما هستند و بخشی از هویت برند شما برای جهان خارجی خواهند بود.

سخن پایانی

برندسازی داخلی شرکت شما به اندازه برندسازی خارجی اهمیت دارد و هر دو با هم برای سود بیشتر در تجارت همکاری می‌کنند. درنتیجه باید توجه کنید که بدون کسب اعتماد کارکنان و همسویی آن‌ها با ارزش‌ها و رسالت شما، نام تجاری کلی شرکت شما ممکن است آسیبی جدی ببیند. امیدواریم که این مقاله و روش‌های ذکرشده در آن، ایده‌های بهتری در مورد ارزش‌گذاری برند داخلی ارائه داده باشد و به موفقیت هر چه بیشتر شما در بلندمدت بیانجامد.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر