سوالات متداول قبل از طراحی لوگو
 • آیا لوگویی که کپی باشد قابل ثبت است؟

  لوگوهایی که بر گرفته از طرح های آماده یا کپی برداری از لوگوهای دیگر هستند قابلیت ثبت را نخواهد داشت و عملا ارزش هم برای برند شما ایجاد نخواهند کرد.

 • قیمت های لوگو بر چه اساسی مشخص میشود؟

  مجموعه های حرفه ای در حوزه طراحی لوگو، معمولا هزینه طراحی لوگو را بر اساس میزان زمان و انرژی مصرفی برای فرآیند طراحی لوگو ، تعریف می کنند. همچنین قیمت طراحی لوگو به صورت استاندارد بر اساس تعرفه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران نیز توسط طراحان اعلام می گردد.

 • آیا نوع سبک لوگو یا فارسی و انگلیسی بودن آن، تغییری در هزینه طراحی لوگو خواهد داشت؟

  در طراحی لوگوی استاندارد به هیچ وجه نوع لوگو چه لوگوی نوشتاری چه لوگوی تصویری و یا حتی زبان لوگو (فارسی، انگلیسی و یا هر دو زبان) تاثیری در هزینه نخواهد داشت در غیر این صورت به استاندارد بودن و منحصر به فرد بودن آن لوگو شک کنید.

 • داشتن یک لوگوی استاندارد چه تاثیری بر کسب و کار من خواهد داشت؟

  اولین نتیجه استفاده از یک لوگوی استاندارد و یک لوگوی حرفه ای، تاثیر مثبت آن در ذهن مخاطبین و مشتریان شما است. لوگو هویت یک برند است و به صورت غیر مستقیم شخصیت برند شما را در ذهن مشتری حک می کند.

 • تفاوت اتود با کانسپت در چیست؟

  در طراحی لوگو کانسپت به معنای مفهوم می باشد. به عنوان مثال، کانسپت یا مفهوم صنعت با نمادی مانند چرخ دنده بعضا طراحی می شود. اما وقتی از نمادی مثل چرخ دنده مدل ها و اشکال مختلفی طراحی شود به این مدلها و اشکال اتود گفته می شود.

 • برای لوگو خود چند اتود میتوانم داشته باشم؟

  تعداد اتود در فرآیند طراحی لوگو به هیچ وجه ملاک کیفی به شمار نمیرود. شما میتوانید به تعداد نامحدود بر روی مفهوم انتخابیتان اتود داشته باشد.

 • آیا لوگوی طراحی شده ضمانت ثبت داخلی دارد؟

  کلیه طراحی لوگوها شامل ضمانت ثبت داخلی و ضمانت ثبت بین المللی بر اساس پروتکل ثبت مادرید هستند.

 • آیا لوگوی طراحی شده ضمانت ثبت بین المللی دارد؟

  کلیه طراحی لوگوها شامل ضمانت ثبت داخلی و ضمانت ثبت بین المللی بر اساس پروتکل ثبت مادرید هستند.

 • چگونه ضمانت ثبت لوگو داده میشود؟

  ضمانت ثبت لوگو به صورت بین المللی و داخلی در داخل قراردادهای طراحی لوگو مکتوب قید می گردند

 • ثبت مادرید چیست؟

  پروتکل ثبت مادرید معاهده ای است که به موجب آن تمام کشورهای عضو این معاهده (72 کشور) از طریق یک استاندارد واحد می توانند مالکیت معنوی علائم تجاری خود را به ثبت و انحصار برسانند .

 • استفاده از لوگوی کپی چه عواقبی دارد؟

  لوگو شخصیت برند شماست پس اولین نقطه ضعف استفاده از لوگوهای کپی، بی اعتبار کردن برند شما نزد مخاطبینتان است. نقطه ضعف دوم استفاده از لوگوهای کپی، عدم امکان ثبت این لوگوها در داخل ایران و هم بصورت بین المللی است. و در نهایت نقطه ضعف سوم استفاده از لوگوهای کپی، خطر تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن لوگو و برند توسط صاحبان اصلی لوگو است.

 • منظور از طراحی لوگوی استاندارد چیست؟

  منظور از طراحی لوگوی استاندارد این است که لوگو شما این ویژگی ها را داشته باشد: • لوگو قدرت به خاطر سپاری بالا داشته باشد • لوگو بتواند باعث جذب و ایجاد انگیزه برای مخاطبان خود باشد • لوگو بتواند مفاهیم عمیق کسب و کار و برند شما را عنوان کند • لوگو به صورت انحصاری و بدون شبیه و نظیر طراحی شود • لوگو قابلیت ثبت داخلی و بین المللی را داشته باشد • لوگو بر اساس تفکرات، دیدگاه ها و سلایق کارفرما طراحی شود • لوگو بتواند در اندازه های مختلف و بر اساس متریال های مختلف قابلیت چاپ یا اجرا را داشته باشد

 • منظور از کسب و کار استارت آپ چیست؟

  کسب و کارهای استارت آپ به شاخه ای از فعالیت های اقتصادی کوچک با تیم های محدود، ایده های خلاقانه و ریسک بالا گفته می شود.

 • تفاوت طراحی لوگوی استارت آپ و کسب و کارهای کوچک در چیست؟

  کسب و کارهای قطع کوچک بیشتر کسب و کارهایی با سازماندهی رسمی و منظم ولی در ابعاد کوچک هستند و لازم است برای طراحی لوگوی این کسب و کارها مطالعات جامع روی ساختارهای این کسب و کارها انجام شود. اما استارت آپ ها به خاطر سبکتر بودن و مسطح بودنشان از مقیاس کمتری نسبت به مطالعات بهره می برند.

 • تفاوت کسب و کارهای متوسط با برندهای فراگیر در چیست؟

  کسب و کارهای قطع متوسط بیشتر کسب و کارهایی با سازماندهی رسمی و منظم و در ابعاد متوسط در حوزه شرکت های خصوصی بالاتر از 10 نیرو هستند و لازم است برای طراحی لوگوی این کسب و کارها مطالعات جامع روی ساختارهای این کسب و کارها انجام شود. کسب و کارها در حوزه برندهای فراگیر اصولا به مجموعه هایی با تفکر گسترش و فراگیر شدن در سطوح وسیع و حتی بین المللی گفته می شود. طبعا مطالعه روی این دسته از کسب و کارها جهت طراحی لوگو و هویت بصری برند میطلبد کاملا تخصصی و جامع صورت پذیرد.

 • اوراق اداری بر چه اساسی طراحی می گردد؟

  اصولا طراحی ست های اوراق اداری بر اساس نوع مهندسی لوگو، مفاهیم لوگو و فرم ها و رنگهای بکار رفته از لوگو طراحی می گردند. ضمنا لحن و مخاطبین برند نیز در نحوه طراحی ست های اداری تاثیرگذار خواهد بود.

 • آیا هنگام طراحی لوگو، رنگ سازمانی هم تعیین می گردد؟

  قطعا بله. رنگ به عنوان حاملی از مفاهیم در هنگام طراحی لوگو تعریف می گردد.

 • کتاب راهنمای لوگو چیست؟

  هنگامی که هر برند یا سازمان، از ابتدا تا رسیدن به آن نقطه از ایده آل خود که همانا بزرگ و قدرتمند بودن است قدم میگذارد، نیاز به یک مجموعه از دستورالعمل ها و قوانین متفاوت برای حفظ و گسترش هویت خود دارد . این سند میتواند از یک و یا دو صفحه تا چند صد صفحه در زمینه ها و رشته های مختلف مورد بررسی و ارائه قرار گیرد . این کتابچه حاوی قوانین و اصول پایه برای رعایت یکپارچگی و وحدت میان تمام جلوه هایی است که یک برند دنبال میکند .با پیروی از دستورالعملی واحد، وقار و شخصیت محکم یه برند یا سازمان، تثبیت و بدین روش مخاطبین او را به رسمیت می شناسند.در نتیجه رعایت چنین عملکردی ، نظام مدیریتی آن نام تجاری دیده شده و اعتماد مشتریان، سرمایه گذاران و کارمندان جلب می گردد .این سند به مجریان فرآیند برند و هر آنکه در رابطه با جلوه بصری یک برند در حال تلاش هستند این امکان را میدهد تا با رعایت استانداردی از پیش کارشناسی شده ، در کمترین زمان به بهترین نتیجه ممکن دست یابند. بدین روش جایگاه برند ساخته و تقویت میشود .کتاب هویت سازمانی ، مسیر مشخص و روشن را طبق استانداردی بی نقص برای تمامی مجموعه ها، زیر مجموعه ها و افراد وابسته خود، به زبان ساده بیان میکند. این کتاب مقدمه ای برای تمام اقدامات رشد و توسعه برند میباشد . کتابی که شامل تمام باید ها، نباید ها و شاید های تصویری و هویتی برند در طول حیات آن است . بطور کلی، کتاب راهنمای هویت سازمانی، شخصیت، تصویر ذهنی، ماهیت، ارزش ها و ویژگی های یک برند را پایدار میکند.

 • منظور از قوانین لوگو چیست؟

  قوانین لوگو مجموعه ای از باید ها و نبایدها برای استفاده از لوگو در شرایط مختلف است و هدف از تعریف این قوانین یکپارچه سازی و ایجاد نظم و چارچوب در جهت به خاطر سپاری بهتر لوگو در ذهن مخاطبین در فرآیند هویت سازی برند است.

 • اگر هیچ یک از لوگوهای طراحی شده مورد پسند واقع نشود، چه کاری باید انجام داد؟

  گاها این اتفاق می افتد که کارفرمای پروژه طراحی لوگو به نسبت مفاهیم طراحی شده، رضایت کامل نداشته باشد. گام اول برای کسب بهترین نتیجه، تحلیل علت های نارضایتی کارفرما و تعریف مسیرهای جدید و صحیح است. گام بعدی برگزاری جلسه ای جهت مشاوره و انتخاب بهتریم مسیر جهت ادامه پروژه است.

 • چرا هزینه طراحی لوگوی یک برند بزرگ مانند کاله با کسب و کار متوسط تفاوت دارد؟

  هر چه ابعاد هر کسب و کار بزرگتر شود قطعا میزان انرژی مطالعاتی و اجرایی آن پروژه نیز گسترده تر می شود که این امر تاثیر مستقیم در هزینه های یک پروژه خواهد گذاشت.

 • آیا هرچه هزینه طراحی لوگو بیشتر باشد کیفیت آن نیز بیشتر است؟

  نه لزوما. قسمت عمده ای از فرآیند طراحی لوگو به مطالعات و تحقیق در رابطه با برند اختصاص پیدا می کند. هر چه ابعاد یک برند بزرگتر و فراگیرتر باشد، میزان انرژی و مطالعات روی آن برند نیز وسیع تر می شود که این امر تاثیر مستقیمی روی هزینه یک پروژه طراحی لوگو خواهد داشت

 • آیا چون هزینه لوگوی استارت آپ پایینتر از لوگوی برندهای فراگیر است، کیفیت آن پایینتر است؟

  نه لزوما. قسمت عمده ای از فرآیند طراحی لوگو به مطالعات و تحقیق در رابطه با برند اختصاص پیدا می کند. هر چه ابعاد یک برند بزرگتر و فراگیرتر باشد، میزان انرژی و مطالعات روی آن برند نیز وسیع تر می شود که این امر تاثیر مستقیمی روی هزینه یک پروژه طراحی لوگو خواهد داشت

 • چرا تعرفه های قیمت طراحی لوگو متفاوت است؟

  تعرفه های قیمت لوگو به چند عامل بستگی دارد: اولین عامل، استاندارد یا کپی بودن یک لوگو است. لوگوهای کپی یا طرح های آماده اصولا ارزان قیمت هستند. تعرفه لوگوهای استاندارد چون انحصاری ایده پردازی و طراحی می شوند، قیمتشان معمولا از دو میلیون تومن آغاز و تا 30 الی 40 میلیون تومن تخمین هزینه می شود. قسمت عمده ای از فرآیند طراحی لوگو به مطالعات و تحقیق در رابطه با برند اختصاص پیدا می کند. هر چه ابعاد یک برند بزرگتر و فراگیرتر باشد، میزان انرژی و مطالعات روی آن برند نیز وسیع تر می شود که این امر تاثیر مستقیمی روی هزینه یک پروژه طراحی لوگو خواهد داشت.

 • آیا همه مشاغل و کسب و کارها به لوگو نیاز دارند؟

  پاسخ این سوال کاملا واضح است. همه کسب و کارها برای اینکه بتوانند خود را معرفی کنند نیاز به یک هویت بصری دارند. تصویری که باعث شناسایی آن برندها شود و بتواند در ذهن مخاطبین آن برند ثبت گردد. تصویری به نام لوگو.

  پاسخ این سوال کاملا واضح است. همه کسب و کارها برای اینکه بتوانند خود را معرفی کنند نیاز به یک هویت بصری دارند. تصویری که باعث شناسایی آن برندها شود و بتواند در ذهن مخاطبین آن برند ثبت گردد. تصویری به نام لوگو.

 • لوگوی نوشتاری، لوگوی تصویری، لوگوی تلفیقی کدام بهتر است؟

  نوع لوگو و اینکه شما یک لوگوی نوشتاری یا یک لوگوی تصویری و یا یک لوگوی تلفیقی داشته باشید به هیچ وجه به سلایق شما مربوط نخواهد بود. نوع برند و استراتژی برند معیین کننده نوع لوگوی شما خواهد بود. به عنوان مثال اکثر برندهایی که محصولاتی مصرفی یا با اصطلاح سوپرمارکتی دارند، لوگوهایشان نوشتاری است. چون در اینگونه از برندها تثبیت نام تجاری یا نام برند در ذهن مخاطبان مهمتر از تثبیت تصویر برند در ذهنشان است .

 • از کجا متوجه شویم لوگوی شرکتمان کپی هست یا نه؟

  اگر قبل از طی کردن مراحل ثبت می خواهید پاسخ این سوال را بدانید،توصیه می شود با تیم تحلیلگر آژانس آرمکده در ارتباط باشید. این تیم به صورت رایگان لوگوی شما را تحلیل و نتایج را به شما گزارش خواهند کرد.

 • لوگوی فارسی بهتر است یا انگلیسی؟

  پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به صورت کلی میتوان گفت که اگر برندتان صرفا در ایران فعالیت می کند و خواهد کرد و مخاطبین شما هم صرفا ایرانی هستند و خواهند بود، بهتر است لوگو فارسی طرحی شود. در غیر این صورت طراحی لوگوی انگلیسی را نیز به انتخاب خود اضافه کنید.

 • چند نوع لوگو داریم و انواع لوگو چگونه تعریف می شوند؟

  لوگو ها انواع مختلفی دارند که به صورت کلی به سه دسته لوگوهای نوشتاری، لوگوهای تصویری و لوگوهای تلفیق نوشتار و تصویر تقسیم می شوند. هر کدام از این سه دسته به زیر دسته های مختلف دیگری نیز تقسیم می شوند. آنچه که مهم است این است که نوع لوگو بر اساس سلایق انتخاب نشده و می بایست بر حسب استراتژی یک برند و مخاطبین آن تعریف و طراحی شود.

 • لوگو را چگونه به ثبت برسانیم؟

  برا ی ثبت لوگو با علائم تجاری شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس http://iripo.ssaa.ir و تکمیل اظهار نامه و یا از طریق یکی از موسسات ثبتی اقدام نمایید.برا ی ثبت لوگو با علائم تجاری شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس http://iripo.ssaa.ir و تکمیل اظهار نامه و یا از طریق یکی از موسسات ثبتی اقدام نمایید.