گروه طراحان آرمکده

آموزش برندسازی در اینستاگرام

آنچه در این مقاله می خوانید
آموزش برندسازی در اینستاگرام

حتما شما نیز یکی از کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام هستید و در این برنامه پرطرفدار برای خود حساب کاربری شخصی یا کاری ایجاد کرده‌اید. در حال حاضر اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های اجتماعی و تعاملی محسوب می‌شود که کاربران فعال بسیاری در سراسر دنیا دارد. به همین جهت اکثر مشاغل جهت توسعه کسب و کار خود از استراتژی‌های برندسازی در اینستاگرام استفاده می‌کنند تا محصولات و خدمات خود را طیف گسترده‌ای از مخاطبان معرفی نمایند. یعنی این اپلیکیشن در کنار ماهیت اصلی خود به یک بستر تبلیغاتی رایگان تبدیل شده است که اشخاص و بیزینس‌ها در جهت تحقق اهداف تجاری خود از آن استفاده می‌کنند.

معرفی برند در اینستاگرام روشی بسیار هوشمندانه جهت شناخته شدن برندها و مشاغل مختلف توسط مخاطبان هدف است که اگر به صورت اصولی انجام شود، تاثیرات بسزایی بر رشد و پیشرفت کسب و کارها خواهد داشت. در ادامه این مقاله همه آنچه که باید درباره برندسازی در اینستاگرام بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. بنابراین اگر به فکر برندسازی شخصی در اینستاگرام هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های برندینگ در این شبکه اجتماعی محبوب را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا باید برای معرفی برند خود از اینستاگرام استفاده کنید؟

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تعاملی و پرطرفدار است که برای اولین بار در سال 2010 رونمایی و عرضه شد و در همان ابتدا توانست توجه افراد بسیاری را در سراسر دنیا به خود جلب کند. تعداد کاربران این اپلیکیشن پس از گذشت مدت دو سال به بیش از 100 میلیون نفر رسید و خیلی سریع توانست از رقبای مطرح خود همچون فیسبوک پیشی بگیرد. اینستاگرام پس از گذشت 11 سال همچنان در اوج قرار دارد و در میان مردم دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است.


مقاله راز و رمز لوگو اینستاگرام را حتما مطالعه کنید.


این برنامه در ابتدا با هدف اشتراک گذاری عکس و ویدیو توسعه داده شد اما پس از مدتی و با افزایش تعداد کاربران، ماهیت آن دستخوش تغییر و تحول قرار گرفت و به تدریج از یک پلتفرم اجتماعی به پلتفرم تجاری و تبلیغاتی تبدیل شد. شاید دلیل این تحول، محبوبیت ویژه این برنامه در میان کاربران باشد زیرا اکثر افراد روزانه زمان قابل توجهی را در این اپ سپری می‌کنند و به همین جهت بهترین ابزار جهت تبلیغات و یا برندسازی مشاغل محسوب می‌شود. کسب و کارها در گذشته جهت برندسازی و یا تبلیغات مجبور به صرف هزینه‌های گزاف بودند اما امروزه با وجود اینستاگرام بسیار راحت‌تر این کار را انجام می‌دهند. برندسازی در اینستاگرام یک روش بسیار کارآمد و موثر جهت پیشرفت و ارتقای میزان فروش کسب و کارهای مختلف محسوب می‌شود که اکثر برندهای موفق از آن استفاده می‌کنند.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا برای برندسازی باید از اینستاگرام استفاده کنیم؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است زیرا اینستاگرام یک شبکه اجتماعی محبوب است که مورد توجه مخاطبان هدف بسیاری قرار دارد. یک کسب و کار و یا برند برای توسعه و پیشرفت باید دیده شود و این روزها کدام رسانه‌ بهتر از اینستاگرام می‌تواند شما را به مخاطبان معرفی کند؟ بنابراین مهم‌ترین علت انتخاب اینستاگرام برای برندسازی این است که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید در معرض دید و توجه مصرف کنندگان زیادی قرار بگیرید و آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید.

برندسازی در اینستاگرام

مزایای برندسازی در اینستاگرام

پیش از پرداختن به مزایای برندسازی در اینستاگرام بیایید نگاهی مختصر به مفهوم برندسازی یا برندینگ بیاندازیم و تعریف مشخصی از آن در ذهن داشته باشیم. در دنیای کسب و کار و بازاریابی به مجموعه اقدامات استراتژیک و هدفمندی که در جهت ایجاد و معرفی یک برند به مخاطبان صورت می‌گیرند اصطلاحا برندینگ یا برندسازی گفته می‌شود. در فرآیند برندسازی، تبلیغات نقش مهمی را در معرفی یک برند به مخاطبان هدف ایفا می‌کند و برای تبلیغات موثر نیز باید رسانه یا پلتفرم مناسبی که مخاطبان بسیاری داشته باشد را انتخاب کنید. این روزها نیز اینستاگرام به عنوان اصلی‌ترین بستر تبلیغاتی کسب و کارها در نظر گرفته می‌شود که نقش مهمی را در معرفی و دیده شدن برندها ایفا می‌کند. بنابراین برندسازی در اینستاگرام یک استراتژی موثر و امتحان شده است که استفاده از آن مزایای بسیاری را برای کسب و کارها به همراه دارد.

برخی از مزایای اصلی برندسازی در اینستاگرام شامل موارد زیر است:

ایجاد اعتماد نسبت به برند

اعتمادسازی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در فرآیند برندینگ محسوب می‌شود که با فعالیت هوشمندانه در اینستاگرام و تولید محتوای بصری جذاب می‌توانید توجه و اعتماد مخاطبان را به برند و خدمات خود جلب نمایید. برای جلب اعتماد مخاطبان ازطریق برندسازی در اینستاگرام باید محتواهای مرتبط، جذاب و همسو با نیازهای آنان تولید کنید تا بتوانید تصویر ذهنی مثبت و ماندگاری را نسبت به نام تجاری خود ایجاد نمایید.

ایجاد شناخت و آگاهی از برند

از دیگر مزایای برندسازی در اینستاگرام می‌توانیم به ایجاد شناخت و آگاهی از برند اشاره کنیم که نقش مهمی را در معرفی یک نام تجاری به مخاطبان ایفا می‌کند. زمانی که برندسازی و تبلیغات خود را در اینستاگرام صورت آگاهانه و مداوم انجام دهید، نام تجاری شما در ذهن و یاد مخاطبان تثبیت می‌شود و به محض دیدن لوگو برندتان در پلتفرم‌ها و محیط‌های دیگر به سرعت آن را شناسایی خواهند کرد.

معرفی برند در اینستاگرام

افزایش تعداد دنبال کنندگان و بازدید از وب سایت

زمانی که برندسازی خود در اینستاگرام را به صورت هدفمند و با برنامه انجام دهید، پس از مدتی شاهد افزایش تعداد دنبال کنندگان واقعی در حساب کاربری خود خواهید بود. زمانی که خدمات منحصر به فردی را ارائه دهید و این خدمات را با استفاده از روش‌ها و محتواهای جذاب به مخاطبان معرفی کنید، بدون شک می‌توانید میزان ترافیک وب سایت و همچنین میزان فروش خود را ارتقا دهید. افزایش تعداد دنبال کنندگان برای شما صرفا افزایش عدد نیست و قطعا منجر به رشد و پیشرفت کسب و کارتان خواهد شد.

برقراری ارتباط موثر با مشتریان

از دیگر مزایای برندسازی در اینستاگرام امکان برقراری ارتباط موثر با مشتریان از طریق تولید محتواهای جذاب در قالب پست و استوری است. یعنی شما می‌توانید از طریق اشتراک گذاری پست و یا استوری‌های مرتبط و جذاب، رابطه صمیمانه‌تری با مخاطبان برقرار کرده و آنها را به مشتریان احتمالی و سپس به مشتریان وفادار برند خود تبدیل کنید. تعامل صمیمانه و مداوم با دنبال کنندگان موجب شکل گیری نوعی ارتباط عاطفی میان برند و مخاطبان خواهد شد و آنان را نسبت به خرید و امتحان کردن محصولات و خدمات شما ترغیب می‌سازد. «برقراری ارتباط موثر» و «ایجاد تصویر ذهنی مثبت» دو فاکتور مهم در فرآیند معرفی برند در اینستاگرام محسوب می‌شوند که تاثیرات چشمگیری بر توسعه کسب و کار شما خواهند داشت.

بنابراین برندسازی در اینستاگرام مزایای قابل توجهی برای کسب و کارها به دنبال خواهد داشت و نقش مهمی را در دیده شدن آنها ایفا می‌کند. از این رو نام‌های تجاری مختلف و استارت‌ آپ‌ها برای معرفی برند و خدمات خود به طیف گسترده‌ای از مصرف کنندگان باید از این ابزار دیجیتالی موثر کمک بگیرند. بدین ترتیب می‌توانید کسب و کار خود را در یک پلتفرم پرمخاطب معرفی کرده و تاثیرات مثبت آن را پس از مدت کوتاهی مشاهده کنید.

آموزش برندسازی شخصی در اینستاگرام

حال که با اهمیت و مزایای مهم اینستاگرام در پروسه برندسازی آشنا شدید، در این بخش چگونگی برندسازی شخصی در اینستاگرام و نکات کلیدی آن را به شما آموزش می‌دهیم. بنابراین اگر می‌خواهید برندسازی در اینستاگرام را شروع کنید حتما به نکات و ترفندهای طلایی زیر توجه داشته باشید.

اهداف خود را تعیین نمایید

پیش از انتشار اولین محتوا در اینستاگرام ابتدا از خود بپرسید که چرا می‌خواهید برند خود از طریق این پست و این پلتفرم به دیگران معرفی نمایید. هدف اصلی شما از معرفی برند در اینستاگرام چیست و می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ تعیین هدف به شما کمک می‌کند تا محتواهای مرتبط‌تر و تاثیرگذارتری تولید کنید. به عنوان مثال اگر هدف شما از برندسازی در اینستاگرام افزایش میزان ترافیک وب سایت فروشتان است، باید محتوای خود را طوری تهیه کنید تا مخاطب نسبت به بازدید از وب سایت شما ترغیب شود. مثلا می‌توانید از ترفند ارائه تخفیفات و پیشنهادات ویژه در سایت استفاده کنید تا مخاطب مشتاق به بازدید از سایت شما شود.

سبک و رویکرد خاص خود را انتخاب کنید

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام برندسازی در اینستاگرام باید به آن توجه داشته باشید این است که یک سبک و رویکرد خاص و منحصر به فرد را متناسب با هدف و کسب و کار خود انتخاب نمایید. یعنی اگر هدف و رویکرد شما فروش محصولات‌تان است باید سعی کنید محتواهای خود را در جهت معرفی آنها تولید کنید و از پرداختن به حاشیه‌ها و موارد غیر مرتبط پرهیز کنید و تنها بر روی هدف خود متمرکز شوید.

محتواهای خود را با کیفیت بالا و طور مداوم منتشر کنید

انتشار مداوم و روزانه محتوای مناسب و جذاب یکی دیگر از اصول برندسازی در اینستاگرام است که به شما کمک می‌کند همیشه در معرض دید مخاطبان قرار داشته باشید و آنها را با خود همراه سازید. بنابراین انتشار مستمر پست و استوری مرتبط با حوزه فعالیت‌تان به شما کمک می‌کند تا بتوانید فرآیند برندسازی در اینستاگرام را موفقیت انجام دهید و تصویر ذهنی منسجمی در خاطر دنبال کنندگان خود ثبت نمایید.

برند سازی برای اینستاگرام

فعال و پیگیر باشید

اگر می‌خواهید با نام‌های تجاری معروف و مطرح اینستاگرام رقابت کنید باید در این پلتفرم تعاملی، فعال و پیگیر باشید و از هر فرصتی برای معرفی نام تجاری خود استفاده نمایید. با انجام کارهای ساده‌ای همچون فالو کردن پیج‌ها و اشخاص مختلف& لایک و کامنت گذاشتن برای دیگران می‌توانید به صورت نامحسوس نام تجاری خود را به کاربران بسیاری معرفی کنید.

استفاده از هشتگ

استفاده از هشتگ نیز یکی دیگر از اصول برندسازی در اینستاگرام است که تاثیر بسزایی بر دیده شدن و معرفی برند شما توسط طیف گسترده‌ای از کاربران دارد. شما باید در تمامی پست‌های خود حداقل از 15 الی 30 هشتگ مرتبط استفاده کنید تا محتواهای شما توسط کاربران بیشتری دیده شود. اگر نمی‌دانید که از چه هشتگ‌هایی استفاده کنید، تنها کافی است عملکرد رقبای موفق و اینفلوئنسرهای اینستاگرام را بررسی کرده و سپس هشتگ‌های مشابه آنها را در پست‌های خود استفاده کنید. هشتگ گذاری در پست‌ها بسیار مهم است زیرا شما را در معرض دید کاربران قرار می‌دهد و باعث می‌شود مخاطبان هدف بتوانند به راحتی شما را پیدا کنند.

تبادل با حساب‌های کاربری دیگر

از دیگر روش‌های معرفی برند در اینستاگرام که روشی بسیار موثر و کارآمد جهت ارتقای حساب کاربری و رشد برند شما محسوب می‌شود، همکاری و تبادل با حساب‌های کاربری است که تعداد فالور بالایی دارند و یا حوزه کاری آنان نزدیک به کسب و کار شماست. به عنوان مثال همکاری با یک اینفلوئنسر محبوب در اینستاگرام در حال حاضر یکی از موثرترین روش‌های معرفی یک برند و یا کسب و کار است که درمدت زمانی کوتاه می‌تواند تعداد دنبال کنندگان و بازدید از پروفایل شما را طرز چشمگیری افزایش دهد و سبب شناخت و آگاهی از برندتان شود. بنابراین از تبادل و همکاری با پیج‌ها و افراد تاثیرگذار در اینستاگرام غافل نشوید و حتما برای معرفی برند خود از آنها کمک بگیرید.

روش های برند سازی در اینستاگرام

تحلیل و بررسی عملکرد رقبای موفق

تحلیل و زیر نظر گرفتن عملکرد و فعالیت رقبای موفق نیز یک شیوه موثر برای معرفی برند در اینستاگرام است که معمولا افراد باهوش از آن بهره می‌گیرند. این روش به شما کمک می‌کند بدون نیاز به آزمون و خطا بتوانید ترفندهای جذب مخاطب را از رقبای خود بیاموزید و آنها را در فرآیند معرفی و برندسازی خود پیاده سازید. یعنی دیگر نیازی نیست زمان زیادی را برای پیدا کردن روش‌های موثر جلب توجه مخاطبان صرف کنید؛ با تحلیل فعالیت و سیاست‌های کاری رقبا به راحتی می‌توانید ترفندهای موثر و امتحان شده آنها را با کمی تغییرات جزئی در برندسازی خود بکار ببرید. البته این روش برای شروع فعالیت و برندسازی در اینستاگرام موثر است و پس از مدتی باید سبک و استایل اختصاصی خودتان را ابداع کنید.

سخن پایانی

برندسازی در اینستاگرام یکی از روش‌های موثر و کارآمد جهت معرفی یک نام تجاری به طیف گسترده‌ای از مخاطبان است. امروزه اکثر کسب و کارهای موفق برای معرفی کسب و کار خود از این پلتفرم پرطرفدار استفاده می‌کنند. شبکه اجتماعی اینستاگرام در حال حاضر به عنوان یک ابزار تبلیغاتی مهم در نظر گرفته می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در فرآیند بازاریابی دیجیتال ایفا می‌کند. بنابراین با استفاده صحیح و اصولی از اینستاگرام می‌توانید برند و یا کسب و کارتان را طیف گسترده‌ای از مخاطبان معرفی کرده و آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل نمایید. تنها کافی است اصول گفته شده در این مقاله را به دقت در فرآیند معرفی برند خود اجرا نمایید تا بتوانید از این شبکه اجتماعی محبوب در جهت برندسازی خود استفاده کرده و از آن کسب درآمد کنید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر