آنچه در این مقاله میخوانید

  آیا لوگو انتزاعی انتخاب مناسبی است؟

  آیا لوگو انتزاعی انتخاب مناسبی است؟

   آرم‌ها یا همان لوگو ها مهم‌ترین جز هر برند هستند و با اینکه از اشکال و خطوط به‌ظاهر ساده تشکیل شده‌اند اما ماهیتی بسیار پیچیده دارند و کوچک‌ترین بی‌دقتی در طراحی آن‌ها می‌تواند به شکست یک کسب‌وکار منجر شود. 

  اصلا به همین خاطر است که انواع و اقسام سبک‌های طراحی لوگو به وجود آمده است تا طراحان بتوانند با کمک هر یک از آن‌ها مناسب‌ترین و بهترین طرح را برای هر برند ارائه دهند. در این مقاله به معرفی یکی از جذاب‌ترین انواع آرم‌ها، یعنی لوگوی انتزاعی پرداخته‌ایم تا ببینیم آیا این سبک از آرم‌ها انتخاب مناسبی هستند یا خیر؟! شما چه فکر می‌کنید؟

  لوگو انتزاعی چیست؟

  لوگو انتزاعی، یکی از مشهورترین و قدرتمندترین انواع لوگو در جلب توجه مخاطب است. این لوگوها که در عین سادگی و با کمک خطوط و رنگ‌ها طراحی می‌شوند، می‌توانند با برانگیختن احساسات گوناگون در بیننده، پیام برند را به او مخابره کنند و برای همیشه در ذهن او حک شوند.

  ویژگی‌های لوگو انتزاعی

  لوگو انتزاعی دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از سایر انواع لوگو متمایز می‌کند و باعث می‌شود تاثیرگذاری عمیق‌تری بر ذهن مخاطب داشته باشد. اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باید در طراحی آرم انتزاعی رعایت شوند عبارتند از:

  - تاثیر ماندگار: هدف هر کسب و کاری پیدا کردن جایگاهی خاص در ذهن و قلب مشتری است. استفاده از چنین لوگویی می‌تواند تا همیشه تصویر برند را در ذهن مخاطب ثبت کند و اثری ماندگار ایجاد نماید.

  - برانگیختن کنجکاوی: کنجکاوی یکی از اولین احساسات بشری است. درواقع بشر با دنبال کردن حس کنجکاوری خود و سرک کشیدن به موضوعات مختلف موفق شده است کشفیات و اختراعات بسیاری را به دنیا عرضه کند. 

  لوگو انتزاعی

  در دنیای کسب و کار نیز، برانگیختن حس کنجکاوی مخاطبین باعث می‌شود تا آن‌ها به دنبال کشف قابلیت‌های برند شما و آشنایی بیشتر با کار شما باشند. لوگو انتزاعی با داشتن این ویژگی کمک می‌کند تا بتوانید مخاطبان بیشتری را به سمت کسب و کارتان جذب کنید. به این ترتیب آن‌ها بیشتر و بیشتر در مورد برند شما تحقیق می‌کنند و همین موضوع به بیشتر دیده شدن شما کمک خواهد کرد.

  - خلاقیت: از دیگر ویژگی‌های کلیدی این نوع از لوگو، خلاقیت در طراحی آن است. طراحی آرم انتزاعی از دستورالعمل خاصی پیروی نمی‌کند و همین موضوع طراحی چنین لوگویی را بسیار پیچیده کرده است. 

  طراحان لگوهای انتزاعی باید برای خلق یک لوگوی کارآمد و جذاب تمام خلاقیت خود را به کار گیرند. وجود خلاقیت در این لوگوها موجب می‌شود تا برندها با انتخاب این مدل از طراحی، منحصربه‌فردترین لوگو را برای کسب و کار خود داشته باشند.

  - به روز بودن: طراحی آرم انتزاعی به نحوی است که می‌توان سالیان سال از آن استفاده کرد. همانطور که گفتیم این لوگوها تصویری ماندگار در ذهن مخاطب به جا می‌گذارند، پس عجیب نیست که گذر زمان نیز تاثیری بر آن نداشته باشد.

  - تفسیرپذیری آزادانه: هر یک از لوگوهای انتزاعی بر اساس تعریف و تفسیر خاص صاحبین برند طراحی می‌شوند، اما از ویژگی‌های جالب این لوگوها این است که مخاطب می‌تواند بدون توجه به تعریف اولیه، تفسیر خاص خود را از لوگوی برند داشته باشد و آن را با سبک و تفسیر خود در ذهن داشته باشد.

  برترین لوگوهای انتزاعی ایرانی

  بسیاری از برندهای معروف ایرانی برای معرفی کسب‌وکار خود از طراحی لوگوی انتزاعی استفاده کرده‌اند. لوگوهایی همچون شرکت هواپیمایی هما، سایپا و بانک صادرات جزو نمونه‌های موفق این سبک در ایران هستند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

  - هما: لوگوی شرکت هواپیمایی ملی ایران که با نام اختصاری «هما» شناخته می‌شود، نمونه‌ای از طراحی آرم انتزاعی موفق است. طراح این لوگو ادوارد زهرابیان، با انتخاب یک المان خاص ـ پرنده‌ی اساطیری هما ـ و ترکیب آن با رنگ‌ها و اشکال هندسی، موفق به خلق یکی از به یادماندنی‌ترین لوگوهای تاریخ ایران شد. این لوگو به‌گونه‌ای طراحی شده‌ است که حتی بدون آوردن نام برند نیز بین مردم شناخته شده است.

  - سایپا: یکی دیگر از لوگوهای شناخته شده‌ی ایرانی، لوگوی شرکت خودروسازی سایپا است که در طراحی آن از متدهای انتزاعی کمک گرفته شده است. این لوگو با استفاده از خطوط و طرح‌های متقارن طراحی شده است و تداعی‌گر تصویر چرخ‌دنده‌ و صنعت است.

  - بانک صادرات: لوگوی بانک صادرات از معروف‌ترین لوگوهای ایرانی است که توسط مرتضی ممیز طراحی شده است. در این لوگو از اشکال هندسی و جامد استفاده شده است تا حس دقت و قدرت را به بیننده القا کند. ستون‌های به کار رفته در این لوگو نمایانگر صادرات و واردات هستند که در کنار یکدیگر در گردش‌اند.

  برترین لوگوهای انتزاعی جهان

  بازار جهانی مملو از لوگوهای خاص و خلاقانه به سبک انتزاعی است که انتخاب بهترین‌ها را برای ما دشوار کرده است. با این حال در این بخش چند نمونه از بهترین طراحی‌های آرم انتزاعی جهانی را با هم بررسی می‌کنیم.

  - پلی استیشن: طراح لوگوی کنسول بازی پلی استیشن با استفاده از خطوط و اشکال جامد و همچنین رنگ‌ها حرف اول ترکیب پلی استیشن را در لوگوی این برند به کار برده است. طرح‌ها و رنگ‌های استفاده شده ذهن مخاطب را به‌خوبی تحریک می‌کنند تا درمورد برند اطلاعات جامع‌تری کسب کند.

  - نایک: لوگوی برند نایک از لوگوهای انتزاعی بسیار معروف است که با وجود سادگی زیاد تقریبا در سراسر دنیا شناخته شده است و بیشتر افراد با دیدن این تیک سفید یا مشکی سریعا برند آن را شناسایی می‌کنند. کمپانی نایک با طراحی این لوگو موفق شد تا همیشه در ذهن مخاطبان خود باقی بماند.

  - اپل: اولین لوگوی رسمی اپل که طرح سیبی گاز زده و مزین به رنگ‌های رنگین کمان بود، یکی از طراحی‌های انتزاعی موفق در تاریخ برندهاست. انتخاب یک المان واحد (سیب) و استفاده از رنگ‌های رنگین کمان که وعده‌ی آینده‌ای پیشرفته‌تر و زیباتر را به مخاطب می‌داد، به‌خوبی در ذهن مخاطبان جای گرفت.

  در کجا از لوگوهای انتزاعی استفاده می شود؟

  لوگو انتزاعی دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از سایر انواع لوگو متمایز می‌کند  به منظور ایجاد تحولی عظیم در بازار طراحی می‌شوند. معمولا برندهایی که می‌خواهند با ایده‌های جدید و خاص‌، بازار کالا یا خدمات مرتبط با حوزه‌ی فعالیت خود را متحول نمایند، از لوگو انتزاعی استفاده می‌کنند. 

  بنابراین اگر برند شما نیز دارای چنین ویژگی‌ها و اهدافی است و می‌تواند بهتر از سایر رقبا ظاهر شود، بهتر است که برای نمایش برندتان از لوگو انتزاعی استفاده کنید. طراحی این مدل از لوگوها هزینه‌بر است، اما باور کنید که نتیجه‌ی نهایی، ارزش صرف این هزینه را خواهد داشت.

  لوگوهای انتزاعی

  انواع طراحی لوگو انتزاعی

  در طراحی لوگو انتزاعی از روش های متنوعی استفاده می‌شود که هر یک از این روش‌ها می‌توانند تاثیر مخصوص به خود را بر ذهن بیننده داشته باشند. به‌طور کلی، طراحی لوگو انتزاعی به روش‌های زیر انجام می‌شود:

  - استفاده از شکل‌های جامد: طراحی لوگو با استفاده از اشکال هندسی، احساساتی همچون ظرافت و دقت را در بیننده زنده می‌کند. از همین رو این تکنیک در طراحی لوگوی شرکت‌های کامپیوتری و تمامی برندهایی که با دقت و ظرافت سر و کار درند استفاده می‌شود. 

  این شکل‌ها اغلب به یاد ماندنی هستند و کمتر کسی آن‌ها را فراموش می‌کند. این سبک از طراحی با استفاده از رنگ‌های سفید و مشکی تاثیرگذاری بیشتری بر ذهن بیننده دارد.

  - استفاده از طرح‌های متقارن: طراحی لوگو با استفاده از طرح‌های انتزاعی متقارن، جنبه‌های درونی هر چیز را نشانه می‌گیرد. به همین منظور برای برندها و کسب‌وکارهایی مناسب است که می خواهند تعادل و هماهنگی را به جنبه‌های درونی زندگی افراد هدیه دهند. چنین طرح‌هایی حس و انرژی مثبتی را به بیننده منتقل می‌کنند و باعث می‌شوند مخاطبین برند، آن را به عنوان برندی حرفه‌ای و خاص بشناسند. 

  استفاده از طرح‌های قرینه به بیدار شدن احساسات بیننده دامن می‌زنند و به‌جای انتقال مفاهیم تحت‌اللفظی، احساسات گوناگون را به مخاطب القا می‌کنند. صنایع مختلفی از این سبک طراحی استفاده می‌کنند که در میان آن‌ها صنایع مربوط به ساخت و ساز املاک، بیمه، سلامت و درمان خودنمایی می‌کنند.

  - استفاده از تکنیک تصویرسازی: برخی از نمونه‌های لوگو انتزاعی به کمک تصویرسازی طراحی می‌شوند. از ویژگی‌های مهم این تکنیک به جا گذاشتن تصویر واضح و پررنگ برند در ذهن مخاطب است. 

  لوگو انتزاعی در این تکنیک به نحوی طراحی می‌شود که افراد با دیدن آن به فکر فرو بروند و برای درک معنای لوگو آن را تجزیه و تحلیل کنند. این تکنیک می تواند هویتی منحصر به فرد برای برند شما ایجاد کند. کافی است یک المان واحد را برای لوگوی برند خود انتخاب کنید و آن را به شیوه‌ی تصویر سازی تبدیل به لوگو انتزاعی خود کنید.

  - استفاده از تکنیک ترکیبی: در این روش طراحی لوگو انتزاعی، سبک‌های مختلف طراحی برای انتقال پیامی واحد در کنار یکدیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای مثال می‌توان خطوط را در کنار طرح‌های متقارن مورد استفاده قرار داد یا از تصویرسازی در کنار اشکال جامد کمک گرفت. با استفاده از تکنیک ترکیبی شما می‌توانید لوگویی طراحی کنید که هویت برند شما را به‌صورت هرچه بهتر به مخاطبین معرفی کند.

  مراحل طراحی لوگو انتزاعی

  برای طراحی لوگوی انتزاعی موفق، لازم است که مراحل زیر را با دقت طی کنید:

  - طرحی ساده و خاص انتخاب کنید: همانطور که گفتیم سادگی از ویژگی‌های این نوع از لوگو است، پس بسیار مهم است که طرحی ساده برای آن انتخاب کنید که در عین سادگی بتواند جنبه‌های مختلف برند شما را به نمایش بگذارد و پیام اصلی برند را به مخاطب انتقال دهد.

  - طرحی ایجاد کنید که ارزش به خاطر سپردن داشته باشد: آرم‌های انتزاعی خصیصه‌ای دارند که باعث می‌شوند همیشه به خاطر سپرده شوند و در بین رقبا متمایز باشند. بنابراین شما باید در هنگام طراحی لوگوی خود این ویژگی را مد نظر قرار دهید و طرحی را اجرا کنید که نسبت به سایر رقبا از برجسته‌تر و به یاد ماندنی‌تر باشد.

  - تحقیق کنید: لوگوها به منظور نشان دادن هویت یا ایده‌های برند شما به مخاطب مورداستفاده قرار می‌گیرند. بنابراین باید به نحوی طراحی شوند که بتوانند این ایده‌ها یا بخشی از آن‌ها را در اختیار مخاطب قرار دهند. 

  به همین خاطر لازم است پیش از شروع طراحی، با دقت درمورد برند، اهداف و ایده‌هایش تحقیق کنید و لوگویی طراحی کنید که بتواند این داده‌های موردنیاز را در اختیار مخاطبین قرار دهد.

  لوگوهای انتزاعی

  - طرحی تطبیق‌پذیر داشته باشد: با اینکه طراحی این نوع از لوگوها جز سادگی و خلاقیت به چیز چندانی نیاز ندارند، اما باید مطمئن شوید که طراحی شما در پلتفرم‌های گوناگون درست به نمایش درمی‌آید و با تم‌های مختلف سازگار است.

  - طرح‌تان را رنگی کنید: در نهایت پس از طراحی قالب اصلی لوگو نوبت به رنگ‌آمیزی آن می‌رسد. در این مرحله شما باید رنگ‌هایی را برای لوگوی خود انتخاب کنید که مفهوم و پیام یکسانی را به بیننده منتقل می‌کنند و به اندازه‌ی طرح لوگوی‌تان تاثیرگذار هستند. پس در انتخاب رنگ‌ها دقت به خرج دهید.

  برای طراحی آرم انتزاعی از چه نرم افزارهایی می توان استفاده کرد؟

  نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های گوناگونی برای طراحی لوگو ساخته شده‌اند که به طراحان اجازه می‌دهند در هر لحظه و مکانی، دست به طراحی بزنند. بیشتر نرم‌افزارهای گرافیکی از قبیل فوتوشاپ و ایلاستریتور، امکان طراحی آرم انتزاعی را برای شما فراهم می‌آورند و ابزاری لازم برای این کار را در اختیار شما قرار می‌دهند.

  آیا لوگو انتزاعی انتخاب مناسبی است؟

  جواب این سوال در رویکرد و اهداف برند شما نهفته است، اما برای اینکه به انتخاب هرچه بهتر شما کمک کنیم، باید بگوییم که استفاده از م انتزاعی همواره یکی از انتخاب‌های اول برندهای مشهور دنیا بوده است.

   با اینکه آن‌ها همیشه از لوگوی متنی در کنار لوگوی انتزاعی خود استفاده می‌کنند، اما می‌توان به وضوح دید که تصویر انتزاعی لوگو پیش از هر چیز چشمان بیننده را به خود خیره می‌‌کند و در ذهن باقی می‌ماند.

   پس استفاده از این آرم برای برند می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. با این وجود توصیه می‌کنیم که پیش از طراحی لوگوی برند خود از یک متخصص کمک بگیرید.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone