گروه طراحان آرمکده

چطور در فراخوان طراحی لوگو نفر اول شویم؟

آنچه در این مقاله می خوانید

طراح گرافیک همواره چالش‌های سختی پیش رو دارد تا به قله‌ی موفقیت برسد. در این حیطه اگر جای پای خود را محکم نکنید، ممکن است هرگز به جایگاهی که می‌خواهید نرسید.

برای موفقیت در این حرفه باید تجربه‌ی کاری خوبی داشته باشید. به همین دلیل است که مسابقات طراحی لوگو برای طراحان تازه‌کار اینقدر هیجان انگیز است.

این فراخوان‌ها واقعا می‌توانند به شما کمک کنند مسیر موفقیت را سریع‌تر طی کنید. در واقع این فراخوان‌های طراحی لوگو مانند یک آگهیِ استخدام بزرگ هستند. هر بار که شرکت می‌کنید بین ۷ تا ۹ درصد شانس برنده شدن دارید ولی چگونه در این جنگ پیروز از میدان خارج شویم؟

ما در این مقاله نکات مفیدی را از افرادی که در این مسابقات موفق بوده‌اند، جمع آوری کردیم. این نکات مطمئنا به شما کمک خواهند کرد در این حرفه‌ی سخت و رقابتی موفق شوید و کارتان رونق بگیرد.

1. فراخوانی مناسب را برای خود انتخاب کنید

یکی از بهترین ویژگی‌های فراخوان طراحی لوگو، آزادی آن است. به عبارت دیگر ورود به این مسابقات رایگان است و چیزی به جز تلاش و کوشش شما را نمی‌طلبد.

حالا یعنی باید در گوگل جستجو کنید «مسابقات طراحی لوگو» و در تمام مسابقاتی که پیدا می‌کنید شرکت کنید؟ خیر. به هیچ وجه! اگر خوددار باشید و مسابقات را با دقت بیشتری انتخاب کنید احتمال بیشتری وجود دارد به عنوان یک طراح لوگوی موفق شناخته شوید. البته دلیل این سخت‌گیری هم فقط یک چیز است: همه‌ی ما نقاط ضعف و قوت خودمان را داریم.

فراخوان طراحی لوگو

برخی مسابقات ویژگی‌های خاصی دارند و استعداد‌های خاصی را می‌طلبند که ممکن است با استعدادهای شما مطابقت داشته باشند. در حالی که برخی مسابقات ممکن است این طوری نباشند. گذاشتن وقت و مهارت خود در مسابقاتی که متناسب با شخصیت و مهارت شما نیستند، فقط به معنی هدر دادن وقت و انرژی شماست.

برای همین قبل از اینکه ثبت نام کنید لحظه‌ای درنگ کنید و به خودتان فکر کنید. نگاهی به آرشیو طراحی‌های خود بیندازید و ببینید نقاط قوت شما کدام‌ها هستند؟ کدام سبک از طراحی را می‌پسندید؟ راحت‌تر هستید با کدام برنامه کار کنید؟

وقتی این سوالات را در مورد خود جواب دادید و سلیقه، نقاط قوت و ضعف خود را بهتر شناختید، می‌توانید مسابقات بهتری را برای خود انتخاب کنید. نهایتا می‌توانید از انرژی و وقت خود استفاده‌ی کارآمدتری داشته باشید و مطمئن باشید شانس شما برای برنده شدن بیشتر است.

اجازه ندهید دعوت‌نامه‌هایی که دریافت می‌کنید حواستان را پرت کنند. مشتریان ممکن است از دعوت‌نامه استفاده کنند تا طراحان بهتری را برای کار خود استخدام کنند، ولی این تضمین برنده شدن در فراخوان نیست. درست است که دریافت دعوتنامه هیجان انگیز است و شما را خوشحال می‌کند، ولی باید مطمئن شوید که این نوع کار برای شما مناسب است. اگر این طور نبود فقط تشکر کنید و به سراغ مورد بعدی بروید.

2. مسابقاتی را انتخاب کنید که شرکت کنندگان کمتری دارند

عموما به سراغ مسابقاتی بروید که افراد کمتری در آنها شرکت می‌کنند. در این مسابقات، مشتری ایده‌های شما را راحت‌تر قبول می‌کند و زمان بیشتر خواهید داشت رابطه‌ی معنی داری با آنها برقرار کنید.

مسابقاتی که شرکت‌کنندگان زیادی دارند معمولا دیگر کارشان تمام است و مشتری فقط دارد موارد مورد علاقه‌ی خود را مرور می‌کند. وقتی در مراحل آخر فراخوان وارد می‌شوید شانس کمتری برای دیده شدن دارید، چه برسد به برنده شدن در آن.

البته همیشه استثنائاتی هم وجود دارند. شاید شما همان ایده‌ی تازه‌ای باشید که مشتری منتظر آن بود. گاهی ممکن است زمانی طرحتان را ارسال کنید که مشتری هنوز به لوگوی مورد علاقه خود دست پیدا نکرده باشد.

3. تحقیق کنید

توضیحات مربوط به فراخوان را بخوانید. بعد توضیحات را دوباره بخوانید. ببینید که مشتری از شرکت‌کنندگان چه می‌خواهد. اگر منظور او را متوجه نمی‌شوید، بپرسید. با این کار هم ایده‌ی بهتری در مورد لوگوی مورد علاقه مشتری به دست می‌آورید و هم شانس ارتباط برقرار کردن با او را پیدا می‌کنید.

ببینید مشتری در چه حوزه‌ای کار می‌کند، برای چه مخاطبی لوگو را نمایش می‌دهد و از چه سبک کاری خوشش می‌آید. هیچ چیز برای مشتری جالب‌تر از این نیست که بداند شما در مورد او تحقیقات لازم را انجام داده‌اید. حتی یک جستجوی ساده در گوگل هم می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

اگر مشتری نتواند آنچه می‌خواهد را واضح توضیح دهد، احتمالا نمی‌تواند آنچه در ذهن دارد را به دست بیاورد.

البته باید مراقب باشید که از لوگو یا وبسایت کنونی مشتری تقلید نکنید. چون مشتری که فراخوان طراحی لوگو را آغاز کرده، حتما می‌خواهد در لوگوی کنونی خود تغییراتی اینجاد کند.

4. رقبای خود را بشناسید

یکی از اصول اولیه‌ی هر جنگی این است که دشمن را به خوبی بشناسید. ببینید که لوگوهای رقبای شما چه شکلی هستند. لوگویی که شما طراحی می‌کنید باید در برابر آن‌ها به چشم بیاید.

البته باید در نظر داشته باشید که کاری که انجام می‌دهید، خلاقانه باشد. ولی با اینکه نیازمندی‌های صنعت، کسب‌وکار و حرفه‌ی مشتری را در نظر می‌گیرید، کاری که طراحی می‌کنید به هر حال باید جدید و تازه باشد و توجه همه‌ را جلب کند.

5. طراحی خود را متمایز کنید

اگر مشتری همان اول فراخوان از یکی از طرح‌ها خوشش آمد، بقیه‌ی طراحان حتما وسوسه می‌شوند که از همان طرح تقلید کنند. ولی این تقلید کنندگان باید بدانند که هر کار کپی‌ای که ارائه‌ می‌دهند در واقع مهر تاییدی بر همان طرح اولیه می‌زنند و خودشان هم به خاطر ارائه‌ی طرح کپی امتیاز پایین‌تری می‌گیرند.

اگر دیدید که طرح‌هایی که ارائه می‌شوند تا حد زیادی مشابه هم هستند، بهترین استراتژی این است که طرح متفاوتی بزنید و خودتان را از بقیه جدا کنید. بهتر است صبر کنید ۱۰ تا ۱۵ نفر اول طرح‌های خود را ارائه کنند، ببینید که مشتری کدام طرح‌ها را می‌پسندد، و بعد ریسک کنید و طرحی بی‌پرواتر بزنید. این یعنی سعی کنید جهت جدیدی را انتخاب کنید که بقیه تا به حال آن را امتحان نکرده‌اند. مثلا اگر همه در طرح خود از کلمات استفاده می‌کنند شما یک نشان طراحی کنید، یا اگر طرح همه آبی است شما از رنگ گرم استفاده کنید. اگر طرح‌های همه‌ی رقبا رسمی و شرکتی است، شما چیزی جالب و رنگی طراحی کنید.

6. چند طرح اولیه بزنید

احتمال برنده شدن طرح‌های اولیه زیاد است. به این خاطر که برخی مشتریان به جزئیات ظریفی که به چشم طراحان می‌آید توجهی نمی‌کنند. برای همین باید مراقب باشید که کمتر روی حدکمال تمرکزکنید و بیشتر به کارتان سرعت ببخشید. چون هر چه سریع‌تر طرح را بفرستید، احتمال پسندیده‌شدن آن بیشتر است.

یکی از بهترین تکنیک‌ها در این مورد این است که از زمان اضافه و سرعت خود استفاده کنید و چندین نمونه اولیه لوگو طراحی کنید. به علاوه این کار به مشتری اجازه می‌دهد به شما به سرعت بازخورد دهد، به کمک این بازخورد می‌توانید راحت‌تر بفهمید چه چیزی برای مشتری از همه چیز مهم‌تر است.

یک ایده‌ی دیگر این است که دو طرح متفاوت بزنید. یکی به سبک «محافظه‌‌کارانه» و حرفه‌ای، و آن یکی به سبک «خلاقانه» که ایده‌آل خودتان است. سبک محافظه‌‌کارانه همان لوگوهای معمولی است که بیشتر مشتری‌ها آن را می‌پسندند. ولی باید دقت داشته باشید که مشتری‌ها معمولا از این سبک لوگوها زیاد دریافت می‌کنند. برای همین هم باید چیزی دیگر هم ارسال کنید که نظر مشتری را جلب کند. گاهی اوقات مشتری شما را انتخاب می‌کند چون که لوگوی شما بی‌نظیر بوده، حتی با اینکه قلبا گزینه‌ی محافظه‌‌کارانه‌تر را بیشتر دوست داشتند.

برای طرح محافظه‌کارانه‌ی خود چیزی را انتخاب کنید که ارتباط مشتری را با صنعت خود نشان می‌دهد. برای طرح خلاقانه چشم‌هایتان را ببندید و فرض کنید انتظار بهترین ایده را دارید. حالا این لوگو در ذهن شما چه شکلی دارد؟

7. در مورد کارتان توضیح بدهید

یکی از تاکتیک‌های برنده شدن داشتن ارتباط روشن وموثر است. درست است که بعضی انتخاب‌ها ممکن است برای شما کاملا واضح باشند، ولی به هر حال باید کاری کنید مشتری هم تمام ابعاد کار شما را به خوبی درک می‌کند.

برای همین باید توضیحات کامل و جامعی را در مورد مفهوم و طراحی خود به همراه طرح ارائه دهید. این کار می‌تواند تا حد زیادی شانس شما را برای برنده شدن افزایش دهد. مخصوصا اگر طرح پر جزئیاتی آماده کرده باشید،ممکن است مشتری در نگاه اول به آن توجه نکند. پس حتما در مورد آن توضیحاتی را ارائه کنید.

8. تاکتیکی کار کنید

اول طرح بدهید یا آخر؟ در ابتدای مقاله گفتیم که بهتر است صبر کنید ۱۰ تا ۱۵ طرح اول ارائه شوند. ولی بعد به این نکته اشاره کردیم که هر چه سریع‌تر نمونه‌ی اولیه کارتان را ارائه دهید شانس بیشتری برای دیده شدن دارید.

حالا کدام بهتر است؟ هر کدام از این تاکتیک‌ها فواید و مضرات خود را دارند.

اگر مشتری شما یک شرکت تبلیغاتی یا مدیر پروژه است بهتر است طرح اولیه را زودتر بفرستید. شرکت‌های تبلیغاتی نمی‌خواهند مشتریان خود را با انتخاب‌های زیاد گیج کنند. مخصوصا در مراحل آخر تصمیم گیری این شرکت‌ها معمولا طرح جدیدی را قبول نمی‌کنند مگر اینکه طرح شما واقعا برجسته باشد. مدیر پروژه‌ها هم همین طور هستند، آنها هم مجبور هستند جلساتی را برگزار کنند تا در مورد یکی از طرح‌ها به توافق برسند.

اگر مستقیما با مشتری درارتباط هستید، وقتی سریع‌تر طرح لوگو را ارائه می‌دهید احتمال این بیشتر است که طرح شما در ذهن مشتری بماند و برنده‌ی فراخوان شوید. اگر از همان اول نظر مشتری را جلب کنید، طرح‌های مشابهی که بعد از شما ارائه می‌شوند تاثیر کمتری روی مشتری می‌گذارند.

فراخوان طراحی لوگو

مشکل اینجاست که خیلی از مشتریان به انتخاب‌های اولیه خود اعتماد ندارند و بشتر به طرح‌هایی اهمیت می‌‌دهند که در یک سوم آخر فراخوان ارائه شده‌اند. مشتری معمولا در ابتدای فراخوان بازخوردهای خوبی به طراحان ارائه می‌دهد و برای همین هم تا آخر فراخوان بیشتر طرح‌ها دیگر یکدست شده‌اند. به همین دلیل اگر در اواخر فراخوان وارد شوید و طرحی نو و خلاقانه ارائه دهید، تازگی طرحتان به چشم می‌آید و حتی می‌تواند برنده‌ی فراخوان باشد.

9. پشتکار داشته باشید

مسابقات طراحی لوگو امروزه خیلی زیاد شده‌اند و بهترین فرصت برای طراحان تازه کار هستند. هر چقدر بیشتر در مسابقات طراحی لوگوی مختلف شرکت کنید شانس شما برای برنده شدن هم بیشتر می‌شود. البته باید تلاش کنید تعادل بین کمیت و کیفیت کار را رعایت کنید. نه آنقدر در مسابقات مختلف شرکت کنید که وقتی برای تمرکز و بهبود کار خود نداشته باشید، و نه آنقدر سخت‌گیر و سخت‌پسند باشید که فرصت رقابت را از خودتان بگیرید.

به هر حال به عنوان یک طراح حرفه‌ای باید آرشیو خوبی برای کارهای خود داشته باشید.

ولی نگذارید برد یا باخت تاثیر زیادی روی شما بگذارد. برخی طراحان بعد از برنده نشدن در چند فراخوان طراحی لوگو ناامید می‌شوند. این کار را نکنید. به خاطر داشته باشید که هنری‌ترین و خلاقانه‌ترین کارها همیشه برنده نمی‌شوند. برنده شدن در فراخوان طراحی لوگو فقط به مشتری و سلیقه و نیازهای او بستگی دارد. بعدها کارتان در دنیای واقعی هم همین طور است. چه برای شرکت تبلیغاتی کار کنید و چه کار آزاد داشته باشید، گاهی اوقات ممکن است در رقابت با سایر طراحان یا شرکت‌ها بازنده شوید. هرچقدر میتوانید از تجربه‌ی خود بیاموزید و بعد به کارتان ادامه دهید.

10. بدانید کی باید دست بردارید

این یکی از مهمترین و سخت‌ترین درس‌هایی است که باید در زندگی حرفه‌ای خود بیاموزید. همیشه به ما یاد داده‌اند که باید پشتکار داشته باشیم و اگر دست برداریم یعنی باخته‌ایم. ولی برای برنده‌شدن در مسابقات طراحی لوگو گاهی اوقات باید باخت را قبول کنیم. فرض کنید در فراخوانی شرکت کرده‌اید که خیلی در آن موفق نیستید. اگر اصرار کنید و ادامه دهید، نهایتا ممکن است امتیاز سه یا چهار بگیرید.طراحان دیگری هستند که کارشان از شما بهتراست، ولی حالا که امتیاز بیشتری دارید نمی‌خواهید از رقابت کنار بکشید. تمام وقت وانرژی خود را روی فراخوان می‌گذارید ولی نهایتا ناامید می‌شوید چون طراح دیگری برنده فراخوان می‌شود. این یعنی ساعت‌ها زمان سرمایه گذاری کرده‌اید و هیچ سودی نبرده‌اید.

حالا فرض کنید وارد فراخوانی شده‌اید که خیلی در آن موفق نیستید. فورا آن را رها می‌کنید و در عوض وارد دو فراخوان دیگر می‌شوید. یکی نتیجه‌ای ندارد ولی آن یکی را با تلاش کمی برنده می‌شوید. در اینصورت همان قدر وقت و انرژی صرف کرده‌اید ولی این بار یک برد به تجربیات خود افزوده‌اید.

تفاوت را می‌بینید؟ پس دیگر به خاطر دست برداشتن از مبارزه حس بدی نداشته باشید. در واقع باید خوشحال باشید که اینکار را کردید

حرف آخر

برنده شدن در مسابقات طراحی لوگو هم چالش بر انگیز است و هم هیجان انگیز. حتی می‌توانید وارد مسابقاتی شوید که مبلغی را به طراحان پرداخت می‌کنند و از این طریق درآمدی هم داشته باشید.

تاکتیک‌های زیادی هستند که باید آن‌ها را مد نظر داشته باشید، مخصوصا اگر عجله دارید که هر چه زودتر وارد بازار کار شوید. دنبال کردن نکاتی که در این مقاله خواندید شاید بتواند بهره‌وری شما را بیشتر کند و شانس شما را برای برنده شدن افزایش دهد. این کار به شما کمک می‌کند تجربه‌ی لازم برای شروع کار را به دست آورید و در عین حال شبکه‌ی بسیار مفیدی از مشتریان را هم برای شما ایجاد می‌کند.

پس اگر به تازگی وارد بازار کار طراحی لوگو شده‌اید و می‌خواهید اسم خود را بر سر زبان‌ها بیندازید، هر چه زودتر شروع کنید و چند فراخوان‌ مناسب برای خود انتخاب کنید. موفق باشید.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر