گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی DHL

آیا می دانید لوگوی DHL به چه صورت طراحی شده است و تا به امروز با چه تغییراتی همراه بوده است؟ در طراحی لوگوی DHL یک سری اصول به طور دقیق در نظر گرفته شده است که شاید بررسی آن برای شما نیز جالب باشد. 

بررسی تاریخچه لوگوی DHL

در این مقاله قصد داریم در خصوص برند دی اچ ال کمی بیشتر صحبت کنیم و شرایط طراحی لوگوی DHL را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

لوگوی DHL نسخه اولیه

دی برگرفته از اسم دال سی، اچ برگرفته از نام هیلبوم و ال برگرفته از نام لین است. دی اچ ال نام یک شرکت خدمات لجستیک است و زیر مجموعه شرکت دویچه پست بزرگترین شرکت آلمانی است. 

این شرکت در حال حاضر در بیش از 180 کشور جهان دارای ضعبات مختلفی است و هر ساله میلیون ها جعبه را به سراسر دنیا ارسال می کند. این شرکت بزرگترین شرکت حمل و نقل هوایی و دریایی و به نوبه سودآورترین شرکت حمل و نقل در دنیا محسوب می شود.

این شرکت در سال 1969 بنا نهاده شده است و دفتر مرکزی آن در شهر بن کشور آلمان قرار دارد. مدیر عامل این شرکت فردی به نام فرانک اپل است. طراحی لوگوی DHL به طور کلی به دوره از تاریخ باز می گردد و در نهایت نیز سه سری لوگو برای این برند در نظر گرفته شده است.

در سال 1969 اولین طرح از لوگوی DHL رونمایی شد که به نوبه خود زیبا بود. در این طرح در ابتدا از فضای چند بخشی استفاده شد تا جانمایی دقیقی برای هر حرف در نظر گرفته شود. 

سه مستطیل با سایزهای مختلف انتخاب شد که قرار بود در کنار هم قرار بگیرند این مستطیل ها به شکل اریب طراحی شده بود و دارای یک بخش بیرون زده به عنوان نشان نیز می بودند به طوری که در نهایت پس از مونتاژ این سه قطعه شاهد ایجاد یک فضای آبشاری بوده ایم. 

بررسی تاریخچه لوگوی DHL

هر یک از حروف در نظر گرفته شده برای لوگوی DHL درون یک مستطیل قرار گرفت به طوری که هر بخش آن از بخش دیگر مجزا بود. در نظر داشته باشید که این مستطیل به نوبه خود توانست یک ایده بسیار جالب محسوب شود و از رنگ داخلی قرمز بسیار خوش رنگ نیز برای آن استفاده شده بود. 

رنگ به کار رفته درون این مستطیل دقیق و ایده آل بود و اینطور که به نظر میرسید استفاده از رنگ های سفید و قرمز در کنار هم می توانست یک ایده بسیار خوب محسوب می شود. 

این لوگو تا سال 1982 ایده آل به نظر رسید و یک استراتژی بسیار خاص به شمار آمد به طور یکه در ذهن کاربران نیز به طور دقیق نقش بست.

لوگوی DHL نسخه تکمیلی

در سال 1983 طرح جدیدی از لوگوی DHL رونمایی شد که تنها از نظر رنگ درصدی با نمونه قبل مشابه بود. در نظر داشته باشید که در این طرح سه حرف اصلی و بزرگ دی اچ و ال در کنار هم قرار گرفته بودند به صورتی که دو سمت آن از یک فضای جاده ای استفاده شده بود که سبب عریض تر شدن لوگو به نسبت طرح قبلی بود. 

این طرح به رنگ زرشکی طراحی شد و البته در طرح ریزی آن دو طراح حرفه ای آلمانی حضور داشتند در ترکیب بندی این طرح سعی شد سه حرف دی اچ و ال در فضای دقیقی قرار بگیرد به طوری که هر بخش از بخش دیگر مجزا به نظر برسد. 

اینطور که شواهد نشان می دهد، دی اچ ال با نشان اختصاری خود در این طرح توانست بیش از پیش از ذهن ها محبوبیت یابد اما رنگ آمیزی به کار رفته در این طرح کم به نظر می رسید و سبب شده بود که ایده دیگری وارد میدان شود.

بررسی تاریخچه لوگوی DHL

لوگوی DHL نسخه نهایی

در سال 2002 شاهد رنگ آمیزی شاد در لوگوی DHL بودیم و امروزه نیز همین طرح به عنوان لوگوی DHL رسمی شناخته می شود. 

در این طرح در ابتدا لوگوی قبلی ساده سازی شد و از فضای زرد رنگ منحصر به فردی برای آن نیز استفاده شد که می توانست یک ترکیب بی نظیر محسوب شود. 

استفاده از رنگ قرمز آتشین برای نوشته دی اچ ال به همراه پس زمینه زرد رنگ می توان یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود. 

در نظر داشته باشید که موسس این برند معتقد بود که در ابتدا باید در رنگ آمیزی به کار رفته برای لوگوی DHL بیشتر دقت می شد و از رنگ های ساده کمتر استفاده می شود این موضوع را در نظر داشته باشید که چنین طرح هایی به نوبه خود ارزش بالایی از نظر زیبایی دارند و یک محصول بی نظیر محسوب می شوند. 

اکنون که در سال 2018 هستیم لوگوی DHL هستیم باز هم همین طرح به عنوان یک المان رسمی محسوب شده و یک گزینه بسیار عالی به شمار می آید در نظر داشته باشید که لوگوی دی اچ ال در این سری از طرح پردازی ها در وضعیت نرمال قرار دارد و شاید شاهد رنگ آمیزی های گسترده تر از این لوگو در سال های آینده نیز باشیم.

اشتراک گذاری: