گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی Mobil

موبیل نان یک نوع نهاد مخصوص به نفت و گاز است که توانسته شهرت خوبی را برای خود شامل شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص تاریخچه لوگوی Mobil صحبت کنیم و البته از این برند نیز اطلاعاتی ارائه دهیم.

بررسی تاریخچه لوگوی Mobil

لوگوی Mobil نسخه اولیه

موبیت نام شکرت نفتی آمریکاییی است که در سال 1892 تاسیس شده است. بنیانگذاری این شرکت فردی به نام جان دیویس راکلفر نام دارد. این شرکت دارای دفاتر مرکزی در فرهکس، ویرجینیا و ایالات متحده است. 

محصولات این شرکت بنزین، تعمیرگاه خودرو همینطور کارواش است. در سال 1999 این شرکت توسط شرکت نفتی اکسون خریداری شده است و این دو شرکت با هم ادغام شده اند و در حال حاضر اکسون موبیل نام دارد.

طرح هایی که برای لوگوی Mobil به کار رفته است هر یک دارای فضای خاصی است و اینطور که مشخص است طراحان زیادی سعی کرده اند که ایده های خود برای لوگوی Mobil به نتیجه برسانند. 

یکی از طرح هایی که به سال 1892 باز می گردد یک دایره به رنگ روشن است که درون آن اطلاعاتی به فونت بسیار ریز در خصوص این برند نوشته شده است اطلاعاتی در خصوص متن نوشته شده در این دایره در دسترس ما نیست. 

البته در آن زمان عموم افراد علاقمند به بررسی لوگوهایی بودند که در آن توضیحات بیشتری بود و استفاده از چنین لوگویی جای تعجب نداشت.

در سال 1904 طرحی که برای لوگوی Mobil در نظر گرفته شد به کل تغییر کرد و این روند سبب شد که کاربران بیشتری بر روی این برند تمرکز نمایند در نظر داشته باشید.

بررسی تاریخچه لوگوی Mobil

 که در این طرح از یک حیوان به رنگ قرمز استفاده شد که بسیار مشابه با اژدها است و دهانی باز و آتشین دارد. استفاده از چنین نمادی برای نشان قدرت این محصولات بوده و با نظر موسس این شرکت انتخاب شده بود.

در سال 1908 شاهد استفاده از یک دایره طرح دار برای لوگوی Mobil بودیم به طوری که درون آن یک عمارت را نمایش می داد که به صورت طلایی در نظر گرفته شده بود و بر روی آن نیز نوشته های سیاه رنگی در نظر گرفته شده است که به نوبه خود بسیار جذاب است. 

این طرح به محض اعلام سر و صدا کرد و عده ای معتقد بودند که شرکت موبیل این طرح را از روی یک شرکت مشابه تقلید کرده است و با بررسی های لازم این نظریه رد شد و طرح به کار رفته برای لوگوی Mobil یکتا و غیر تکراری در نظر گرفته شد.

لوگوی Mobil نسخه نهایی

در سال 1911 شاهد یک طرح جدید به شکل اسب بالدار بودیم که البته رنگ خاصی برای آن در نظر گرفته نشد و طراحی آن 3 ماه زمان را به خود اختصاص داد.

البته موسس این برند با این طرح بسیار موافقت نمود و معتقد بود که همان ایده ای است که در ذهن وی وجود دارد این طرح به نوبه از رنگ آمیزی برخوردار نبود و یکی از دلایلی که سبب شد عمر کوتاهی داشته باشد نیز همین است.

طرح بعدی که برای لوگوی Mobil اژدهای قرمز رنگ به طوری که در گوشه ای در خاص استراحت است و البته زیر این لوگو از واژه mobiloil نیز استفاده شده است. 

بررسی تاریخچه لوگوی Mobil

این طرح به مزاج موسس این برند اصلا خوش نماید و این معتقد بود که استفاده از یک اژدهای خسته در این طرح هرگز نمی تواند نشان از قدرت باشد کشمش بر روی این طرح زیاد بود و برخی از افراد معتقد بودند که چنین طرحی می بایست در وضعیت قابل قبول تری ارائه شود. 

به این ترتیب طرح بعدی لوگوی Mobil رونمایی که به نوبه خود بسیار جذاب و مهیج به نظر می رسید در این طرح از اسب پرنده ( یا اژدهای پرنده) استفاده شده بود و رنگ قرمز بسیار زیبایی نیز برای آن در نظر گرفته شده بود که عالی و منحصر به فرد طراحی شده بود و توانست نظرها را به خود جلب نماید. 

این طرح نیز با کلمه موبیل اویل همراه بود. آخرین طرحی که برای لوگوی Mobil در نظر گرفته شد همراه با رنگ آمیزی آبی و قرمز بود که ایده یک طراح خارجی بوده و سبب می شد که به نوبه خود یک گزینه بسیار عالی باشد.

 در نظر داشته باشید که در این طرح اژدها درون یک فضای آبی رنگ قرار داشت به طوری که حرف o به کار رفته در کلمه Mobil نیز به رنگ قرمز طراحی شده بود. 

در نظر داشته باشید که این طرح به نوبه خود دارای ایده های خاص و بسیار مدرنی بود که سبب شد موسس این برند با آن موافقت نماید و هنوز هم بهترین و جدیدترین طرح برای لوگوی Mobil محسوب می شود و البته از زیبایی های خاصی نیز برخوردار است.

در رنگ آمیزی این طرح از رنگ های اصلی گرم و سرد استفاده شده است که سبب زیبایی بیشتر آن می شود.

اشتراک گذاری: