گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی xbox

آنچه در این مقاله می خوانید

ایکس باکس یک کنسول از ششمین نسب کنسول های بازی محسوب می شود که توسط مایکروسافت عرضه شده است. این کنسول در روز 15 نوامبر سال 2001 در آمریکای شمالی عرضه شد.

 این در حالی بود که در سال 2002 در ژاپن، اروپا و استرالیا نیز شاهد عرضه این کنسول بوده ایم. در این مقاله قصد داریم در خصوص لوگوی xbox و همینطور تاریخچه آن کمی بیشتر صحبت کنیم.

بررسی تاریخچه لوگوی ایکس باکس

تاریخچه لوگوی xbox

توسعه دهنده این کنسول مایکروسافت است و در لیست خانواده بازی های کنسولی قرار می گیرد که نیاز به 64 مگابایت حافظه دارد و می تواند 8 الی 10 گیگا بایت را ذخیره سازی نماید. این محصول از صدا پشتیبانی کرده و دارای 4 ورودی دسته است. سرویس های بر خط آن ایکس باکس لایو نام دارد.

اولین طراحی لوگوی xbox به سال 2001 با انتظار اولیه آن همراه است. به طور کلی در تمامی طرح هایی که برای لوگوی xbox استفاده شده است از یک توپ با نشان ضرب ریاضی معروف استفاده شده است که البته نشان از همان x است. 

اولین طرحی که برای لوگوی xbox استفاده از این کلمه به رنگ سبز بسیار روشن بود که در کنار یک توپ با نشان ایکس قرار داشت این لوگو کوچک طراحی شده بود و و نوع فونت نوشتاری در آن نیز ریز بود. این طراحی به نوبه خود توانست در ذهن کاربران نقش ببندد. 

البته یک موضوع جالب در خصوص طراحی لوگوی xbox این است که در ابتدا قرار بود به هیچ عنوان از کلمه ایکس باکس در این محصول قید نشود و اینطور که مشخص است.

 این طرح می بایست به یک گرافیک قوی همراه می بود که بتواند نشان از این کنسول باشد که طراحان حرفه ای و همینطور نرم افزار های موجود در سال 2001 نمی توانند این ایده را به خوی به نتیجه برسانند به هر روی اولین نسخه از لوگوی xbox طبق شرایط اعلام شده مشخص شد.

بررسی تاریخچه لوگوی ایکس باکس

این طرح تا سال 2005 ادامه دار بود و به نوبه خود نیز زیبا و جالب به نظر می رسید. در سال 2005 تصمیم گرفته که شکل ساختاری لوگوی xbox تا همیشه حفظ شود .

اما تغییر رنگ و سایز یک امر طبیعی در هر لوگو بوده و به نوبه خود یک تنوع عالی محسوب می شود یعنی اگر یک لوگو سالها دست نخورده باقی بماند کاربر اینطور برداشت می کند که ارزش این برند زیر سوال رفته و به نوعی اهمیتی به نیاز های روز داده نمی شود.

لوگوی xbox نسخه تکمیلی

در سال 2005 سایز نوشتاری لوگوی xbox بزرگتر شد به طوری که رنگ سبز به کار رفته برای کلمه ایکس باکس کمی بزرگتر شد و همینطور دایره کناری آن نیز با افزایش سایز همراه بود.

 در نظر داشته باشید که به طور کلی رنگ توپ کناری نیز از سفید به خاکستری تغییر کرد و حرف ایکس میانی آن نیز به صورت برجسته نمایش داده شد که گزینه بسیار جالبی محسوب می شد. 

این لوگو نیز همانند گزینه قبل توانست 5 سال عمر نماید. اینطور که مشخص است در هر نسخه جدید از لوگوی xbox هیچ تغییری در نوع نوشتاری ایکس باکس دیده نمی شود اما توپ کناری آن همیشه با تغییر رنگ همراه بوده است.

در سال 2010 لوگوی xbox با تغییر رنگ توپ کناری خود همراه بود به طوری که از افکت های سایه دار فتوشاپ در طراحی این بخش استفاده شده بود و به نوبه خود رنگ روشن تری به نسبت گزینه های قبلی ایفا می کرد.

 اینطور که شواهد نشان می دهد این لوگو در طرح اولیه خود نیز قرار بود با همین سیستم همراه باشد اما در آن زمان استفاده از چنین المان هایی کار ساده ای محسوب نمی شد.

بررسی تاریخچه لوگوی ایکس باکس

در سال 2012 یک سری آپشن های جدید به این کنسول بازی اضافه شد به طوری که شخصیت ها و ابزارهای موجود با هوش مصنوعی بسیار قدرتمندی ظاهر شده بود و اینطور که شواهد نشان می دهد این آپشن ها به نوبه خود دارای فضای طراحی قابل قبولی بودند. 

در نظر داشته باشید که با چنین تغییراتی، لوگوی xbox نیز تغییر کرد و توپ کنار ایکس باکس با یک تغییر اساسی رنگ معکوس همراه بود به طوری که دیگر خبری از رنگ سبز برای ایکس نبوده و جای خود را به رنگ سفید داده بود و توپک به رنگ سبز طراحی شده بود. 

این مجموعه به نوبه خود یک ایده بسیار عالی محسوب شد و توانست نگاه ها را به سمت خود جلب نماید اما برخی از کاربران این لوگوی xbox را فیک خطاب کردند و آنها عادت به سبک های قبل داشتند به این ترتیب در سال 2013 لوگوی xbox با رنگ سبز و سفید مشهور خود ظاهر شد و توپ آن نیز به همان شکل همیشگی اما با درصدی تغییر رنگ همراه بود.

در نظر داشته باشید که لوگوی xbox به نوبه خود یک فضای طراحی بسیار عالی محسوب می شود به طوری که در چندین سال پیاپی توانسته رتبه بهترین لوگوی سال را کسب نماید.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر