گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی internet explorer

آنچه در این مقاله می خوانید

می دانیم که مرورگر اینترنت اکسپلورر از پراستفاده ترین مرورگرها در بین کاربران محسوب می شود. این گزینه به صورت پیش فرض با سیستم عامل ویندوز همراه است . در این مقاله قصد داریم در خصوص تاریخچه لوگوی internet explorer بیشتر صحبت کنیم.

بررسی تاریخچه لوگوی مرورگر اینترنت اکسپلورر

گام های آغازی لوگوی internet explorer

پروژه اینترنت اکسپلورر در سال 1994 توسط تماس ریدون آغاز شد. نسخه اینترنت اکسپلورر 1 در تاریخ 24 آگوست 1995 عرضه شد و البته با یک پک اضافه تر نیز همراه شد. به محض عرضه این نسخه طراحی لوگوی internet explorer آغاز شد.

توماس معتقد بوده که برای طراحی لوگوی یک مرورگر باید از خط های دورانی استفاده شود، در ابتدا او نتوانست این ایده را به طور دقیق به نتیجه برساند زیرا نرم افزارهای طراحی در سال 1995 آنطور که باید در دسترس نبود و از کیفیت بالایی نیز برخوردار نبود. 

طراحی اولیه لوگوی internet explorer به صورت یک مستطیل بود که درون آن از رنگ آبی آسمانی برای پس زمینه استفاده شده بود. در گوشه سمت راست این لوگو شاهد یک دایره با نشان ویندوز بودیم.

 درون لوگو به طور دقیق از کلمه internet explorer استفاده شده بود که به نوبه خود بسیار پیچیده و شلوغ به نظر می رسید البته در آن زمان لوگوی internet explorer شهرت بالایی را کسب نمود.

نسخه دوم این مرورگر در نوامبر سال 1995 اجرا شد که به نوعی نسخه نهایی محسوب شد و برای سیستم عامل های ویندوز و مک گزینه جالبی بود. در این نسخه از کدهای جاوا اسکریپت و همینطور ssl استفاده شده بود که سبب زیبایی هرچه بیشتر گرافیک آن شده بود. طراحی لوگوی internet explorer برای نسخه دوم با تغییران جالبی همراه بود.

 در این لوگو دیگر خبری از مستطیل ساده نسخه اول نبود و هیچ کادربندی برای این نسخه از لوگوی internet explorer در نظر گرفته نشده بود. لوگوی internet explorer درون یک فضای ابری به رنگ خاکستری قرار داشت که هنوز هم در بخش بالا و سمت راست شاهد دایره دیندوز نشان بودیم. طراحی این لوگو توسط یک طراح فرانسوی صورت گرفت در آن زمان بسیار محبوب شد.

روند تکامل لوگوی internet explorer

در سال 1996 و در ماه آگوشن نسخه سوم این مرورگر ارائه شد که در آن از زبان css استفاده شده بود و می توانستد فایل های gif و همینطو پخش های صوتی را پوشش دهد. در لوگوی internet explorer یک نشان آبی رنگ e دیده می شود که به نوبه خود غوغا به پا کرده است.

 دیگر وقتش رسیده بود که e به میدان بیاید و خود را در دل لوگوی internet explorer قرار دهد که در نسخه سوم این اتفاق صورت گرفت و البته این لوگو با کادربندی مشکی همراه بود و از نظر ظاهر بسیار مشابه با لوگوی internet explorer نسخه 1 بود.

در سال 1997 نسخه چهارم این مرورگر عرضه شد و از زبان DHTML در آن استفاده شده است و یک سری ویژگی های جدید داشت. لوگوی internet explorer برای نسخه چهارم به صورتی عمودی طراحی شده بود به طوری که نوشته لوگوی internet explorer کوچکتر و تأکید بر روی حرف e به رنگ آبی بود. این لوگو با پس زمینه سفید ارائه شد.

در ماه می سال 2000 شاهد نسخه 5 این مرورگر بودیم که همراه با ویندوز SE98 ارائه شد و از نمایش های دو جهته برای آن استفاده شده است. طراحی لوگو در این نسخه به صورت کمی شیک تر و با استفاده از سیستم های نرم افزاری پیشرفته تر همراه بود. 

در نظر داشته باشید که طراحی این لوگو به صورت یک فضای متنی ساده به صورتی که حرف e در سمت چپ قرار گرفته و نوشته لوگوی internet explorer در سمت راست قرار دارد دیده شد.

بررسی تاریخچه لوگوی مرورگر اینترنت اکسپلورر

سیر پیشرفت لوگوی internet explorer

در سال 2001 نسخه ششم این مرورگر عرضه شد که همراه با ویندوز xp همراه بد و می توانست اندازه تصاویر به صورت خودکار تغییر دهد و یا از امکان مشاهده حالت پرینت نیز استفاده نماید. طراحی لوگوی internet explorer در نسخه 6 کمی عجیب و غریب بود و هیچ کس فکرش را نمیکرد که از چنین المان های رنگی برای طراحی لوگوی internet explorer استفاده شود. 

از قاب بندی های رنگی به رنگ های زرد و سبز و قرمز به صورت تو در تو استفاده شده بود به صورتی که حرف e درون یک قاب آبی رنگ قرار داشت. این لوگوی به طور کلی با طراحی بسیار شاد و ویژه ای همراه بود.

در سال 2006 شاهد نسخه 7 از این مرورگر بودیم که دیگر خبری از رنگ آمیزی قبلی در آن وجود نداشت و بیشترین مانور بر روی حرف e بود به طوری که به دور این حرف از یک کمان طلایی رنگ استفاده شده بود که سبب شد شهرت این مرورگر بیشتر شود در واقع آنچه در ذهن توماس در زمینه هلال طلایی مدنظر بود فراهم شد.

 نسخه 8 این نرم افزار نیز دقیقاً با هم لوگو همراه است و تنها عدد 7 به 8 تبدیل شده است امروز عموم افراد لوگوی internet explorer را با همین e آبی رنگ زیبا می شناسند و هنوز هم این مرورگر محبوبیت خود را از دست نداده است.

 برای طراحی لوگوی internet explorer در سال 2019 تنها ایده موجود بر روی سایز حرف e بوده و هنوز تصمیم دیگری در این خصوص اعلام نشده است.

اشتراک گذاری:

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر