طراحی پترن

در علم برندسازی اهمیت بخش ناخودآگاه ذهن کمتر از بخش خودآگاه ذهن نیست. صاحبان کسب‌وکارها به تصاویر یا تقش‌هایی احتیاج دارند که برای طراحی فضاهای کاری، زیباسازی محصولات و بسته‌بندی آنها یا در صفحات مجازی استفاده کنند. این فضاها معمولاً از گستردگی زیادی برخوردار هستند و ناگفته پیداست که کسب‌وکارها نمی‌توانند بیش از حد معقول و در همه نقاط از لوگوی خود برای طراحی آنها استفاده کنند. دقیقاً در همین جاست که نیاز به پترن (Pattern) در طراحی هویت بصری یک برند احساس می‌شود.

در یک تعریف ساده، پترن یک الگوی تصویری تکرار شونده یا گسترش‌پذیر هست که با داشتن مشترکاتی با سایر عناصر هویتی برند مانند لوگو، همانند یک چکش بصری (Visual Hammer) برای برند عمل می‌کند و وجود آن می‌تواند مکمل خوبی برای سایر عناصر برندینگ باشد‌. مشاهده‌ی پترن در موقعیت‌های مختلف، باعث تقویت آگاهی از هویت برند در ذهن مشتریان و مخاطبان خواهد شد. استفاده از یک پترن اصولی به دلایل زیر می‌تواند تأثیر زیادی روی افزایش ارزش برند داشته باشد:

 

بر تن همه چیز لباس برند خود را بپوشانید

وقتی می‌خواهید طرحی را برای فضاهای داخلی سازمان خود انتخاب کنید و یا طرح زمینه برای صفحات کلیدی وبسایت خود در نظر بگیرید، طبق اصول برندینگ بهتر است از طرح‌هایی استفاده کنید که یادآور و معرف برند اصلی شما باشد. حتی وقتی می‌خواهید طرحی برای بسته‌های محصولات خود انتخاب کنید باز هم اولین گزینه برای پر کردن فضاها اینست که از پترن استفاده کنید. ویژگی تکرار‌شوندگی و گسترش‌پذیری پترن کمک می‌کند تا بتوانید لباس پترن را به تن هر عنصر و یا فضایی که لازم دارید، بپوشانید. سایر عناصر هویتی برند مانند لوگو، به هیچ وجه نمی‌توانند چنین کارکرد گسترده‌ای داشته باشند.

طراحی پترن

با پترن خود به ناخودآگاه مشتریان راه یابید

از آن جایی که از پترن معمولاً برای برند کردن و پوشاندن فضاهای زمینه‌ای در ابعاد نسبتاً زیاد استفاده می‌شود به همین دلیل پترن بخش زیادی از میدان دید افراد را می‌پوشاند و به صورت ناخودآگاه در ذهن مشتریان ثبت و ضبط می‌شود. بنابراین طراحی یک پترن هوشمندانه می‌تواند کمک شایانی نماید تا افراد در هنگام مشاهده پترن، به یاد برند بیفتند.

انواع دیزاین پترن

ویژگی‌های یک پترن اصولی و قدرتمند

تأثیرات پترن در فرآیند هویت‌سازی بصری برند و تقویت آن بسیار نامحسوس ولی پرقدرت است. شرط این تأثیرگذاری، طراحی انحصاری پترن مطابق با اصول دانش برندسازی است. مهمترین ویژگی‌های یک پترن اصولی و قدرتمند در ادامه آمده است:

  • برگرفته از ژنتیک برند
  • هماهنگ با سایر عناصر برند مانند لوگو، رنگ سازمانی و لحن برند
  • قابلیت گسترش یا تکثیر در سطوح و اندازه‌های مختلف
  • قابلیت اجرا و پیاده‌سازی روی محصولات یا فضاهای مرتبط با برند

پترن گسترش‌پذیر بهتر است یا تکرارشونده؟

پترن‌ها معمولاً دو نوع هستند؛ گاهی با الهام از یکی از عناصر برند طرحی تولید می‌شود که قابلیت گسترش و توسعه دارد و می‌توان از آن برای پوشاندن هر فضای دلخواه استفاده نمود. به این نوع پترن‌ها که نمونه آن در پترن بانک سامان دیده می‌شود، گسترش‌پذیر می‌گویند. نوع دیگری از پتر‌ن‌ها از جنس طرح‌هایی هستند که قابلیت تکرار تا بی‌نهایت را دارند. به این معنا که کل طرح تکرار می‌شود و قابلیت پوشاندن هر سطح دلخواهی را خواهد داشت. در واقع تفاوت نوع دوم با پترن گسترش‌پذیر این هست که مانند پترن گسترش‌پذیر در داخل خود گسترش نمی‌یابد بلکه کل طرح اصلی در اندازه دلخواه و به تعداد دفعات مورد نیاز تکرار می‌شود. پترن شرکت ایساکو یکی از نمونه‌های داخلی پترن تکرارشونده به شمار می‌رود.

روند طراحی پترن در بمان

در مجموعه‌ی بمان برای طراحی پترن برند، در ابتدا به ارزیابی کامل ژنتیک برند و هویت آن خواهیم پرداخت و حوزه فعالیت برند را بررسی می‌کنیم. وظیفه ما این است که کاربردهایی که ممکن است کسب و کار شما در حال حاضر و در آینده از پترن داشته باشد، فهرست می‌کنیم. در این مرحله نوع کسب و کار شما مشخص خواهد کرد که از پترن گسترش‌پذیر استفاده شود و یا پترن تکرارشونده؟ در ادامه، عناصر هویت بصری برند مانند لوگو، رنگ سازمانی، شعار، لحن برند و بقیه موارد تحلیل می‌شود تا در مورد این موضوع تصمیم‌گیری شود که از چه بخش‌هایی از این عناصر برای طراحی پترن الهام گرفته شود؟ مرحله آخر که بسیار مهم است آزمایش پترن در هنگام اجراست. ممکن است یک پترن از جنبه‌های زیبایی‌شناسی و هماهنگی با هویت برند از سطح بالایی برخوردار باشد ولی به دلیل جزئیات و پیچیدگی‌های به کار رفته در آن، امکان یک پیاده‌سازی و اجرای زیبا و با کیفیت را بر روی محصولات یا برخی از فضاها نداشته باشد. در این مرحله هم نوع بیزینس، محصول و فضاهایی که با آن مرتبط است، بسیار مهم است. بنابراین باید پترن را از این جهت هم آزمایش کرد تا استفاده از آن در آینده به مشکل نخورد. یک پترن اصولی و قدرتمند بدون اینکه نام برند و یا لوگوی شما را به رخ بکشد، می‌تواند وارد ناخودآگاه مشتریان ‌شود و در طی زمان، ذهنیت مثبت و همدلانه‌ی مشتری را نسبت به برند جلب کند.

جهت مشاوره در خصوص شعار سازمانی برند، با کارشناسان هنری ما در ارتباط باشید.

انتخاب صحیح شعار سازمانی میتواند انرژی کارکنان و مدیران برند را به سمت اهداف اصلی برند همسو کند و هماهنگی و روحیه‌ی مضاعفی در وجود سازمان بدمد. در کنار این اتفاق، حرکت به سمت تحقق شعار سازمانی در درازمدت و مشاهده این روند توسط مشتریان.

خدمات ما در آرمکده

انتخاب کهن الگو

برندی که از رفتار یک کهن‌الگوی مشخص استفاده می‌کند، دیگر فقط یک برند تجاری نیست بلکه تبدیل به بخشی از وجود مشتریان خود شده! کهن‌الگو(آرکیتایپ) از بین مواردی مثل قهرمان، دانای‌کل، عاشق، معصوم، همه‌پسند، جادوگر و ... انتخاب می‌شود.

مشاهده بیشتر

طراحی پترن

پترن(Pattern)‌ یا الگوی تکرار‌شونده برند، بهترین طرح برای هویت‌دادن به فضاهای گسترده مانند تابلوها، مکان‌های اداری و نمایشگاهی و وبسایت شرکت‌ها و برندها است. پترن به عنوان یک چکش بصری، با پوشاندن میدان دید و یکپارچگی با عناصری مانند لوگو و رنگ، برند را ناخودآگاه وارد ضمیر مخاطب می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی ست و اوراق اداری

ست ها و اوراق اداری، سفیران یک برند هستند که از هنگام آشنایی مشتری با برند تا عقد قرارداد، نقش ایفا میکنند. طراحی یکپارچه‌ی اوراق اداری مثل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت‌نامه و غیره، ناخودآگاه وجود یکپارچگی در امور شرکت را به ذهن مشتریان القا می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی بسته‌بندی محصولات

بسته‌بندی، آخرین فروشنده‌ی محصولات شماست که به صورت خاموش بر مخاطب اثر می‌گذارد. نمایش درست محتوا، توجه به کارکرد محصول، انتقال حس استفاده از محصول و استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی، تنها بخشی از نکات تخصصی در این کار است.

مشاهده بیشتر

انتخاب نام برند

ساده‌انگاری در انتخاب نام برند، اشتباهی است که در گذشته گریبانگیر برندهای معتبر زیادی شده است. برای انتخاب نام برند بیش از ۳۰ فاکتور استاندارد باید رعایت شود. کوتاهی و زیبایی، منحصر بهفرد بودن، ماندگاری در ذهن و ... فاکتورهایی هستند که در آژانس بمان برای انتخاب نام برند در نظر گرفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

انتخاب شعار سازمانی

شعار سازمانی، عبارتی کوتاه و عصاره‌ی اهداف و ارزش‌های یک برند است که نقش الهام‌بخش و جهت‌ده برای درون و بیرون سازمان را بازی می‌کند. کارشناسان آ‌ژانس بمان در مورد کلمه‌به‌کلمه‌ی شعار سازمانی شما عمیقاً به تفکر و تحلیل می پردازند.

مشاهده بیشتر

خلق مسکات برند

مسکات (Mascot) برند یک چهره‌ی عروسکی،خیالی، شیء یا حتی انسان و حیوانی واقعی است که نقش سخنگوی برند را ایفا می‌کند. به خاطر داشته باشید که با وجود پیشرفت حیرت‌آور فناوری‌های ارتباطی، هنوز هیچ فناوری نتوانسته است جایگزین تأثیر ارتباطات موجودات زنده باشد

مشاهده بیشتر

پشتیبانی و مدیریت برند

اسناد هویتی برند، به‌ عنوان اسناد پایه‌ای بسیار لازم است ولی بمعنای انجام فرایند برندسازی نیست. با استفاده از خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی، از اشتباهات مرسوم در بدو تولد برند جلوگیری کنید و کم‌کم به مدیر برند خود تبدیل شوید.

مشاهده بیشتر

انتخاب رنگ سازمانی

انتخاب رنگ سازمانی و برند، وابسته به نتایج پژوهش‌هایی است که متناسب با هویت برند در حوزه‌هایی مثل روانشناسی‌رنگ، بررسی‌رقبا و تمایلات مخاطبان اصلی برند صورت می‌گیرد. مطالعات نشان می‌دهد انتخاب درست رنگ تا ۴۰ درصد در بهبود شناسایی برند مؤثر است.

مشاهده بیشتر
 
 

سوالات متداول

پترن (Pattern) یک الگوی تصویری تکرار شونده یا گسترش‌پذیر است که با داشتن مشترکاتی با سایر عناصر هویتی برند مانند لوگو، همانند یک چکش بصری (Visual Hammer) برای برند عمل می‌کند و وجود آن می‌تواند مکمل خوبی برای سایر عناصر برندینگ باشد‌.

هر برندی در کسب‌وکار خود به تصاویر یا نقش‌هایی نیاز دارد که در طراحی فضاهای کاری، صفحات مجازی یا بسته‌بندی و زیباسازی محصولات استفاده نماید. با توجه به وسعت این فضاها، استفاده از عناصر محدودی چون لوگو، پاسخگوی این نیاز نیست و یک پترن می‌تواند با گستردگی خود، این نیاز را تأمین نماید.

نفوذ برند به ذهن ناخودآگاه بیننده، پر کردن میدان دید مخاطبان و مشتریان، پوشاندن فضاهای خالی مرتبط با برند، هویت‌دهی ساده و کم‌هزینه به فضاها و اشیای دلخواه و موارد دیگر.