گروه طراحان آرمکده

چند قانون اساسی برای انتخاب نام برند و لوگوی مناسب

آنچه در این مقاله می خوانید
چند قانون اساسی برای انتخاب نام برند و لوگوی مناسب

اگر از شما بخواهیم که بدون فکر کردن زیاد، نام چند برند را روی کاغذ بنویسید، احتمالا در کمتر از ده ثانیه، فهرستی از مشهورترین برندهای دنیا تهیه می‌کنید. یا احتمالا اگر لوگوی چند برند مختلف را به‌صورت تصادفی به شما نشان دهیم، نام بیشتر برندها را به‌درستی حدس خواهید زد. 

شما این حضور ذهن در به یادآوری نام و تصویر برندهای گوناگون را تماما مدیون خوش‌فکری طراحان و بنیان‌گذاران این برندها هستید. این افراد خلاق با رعایت چند قانون اساسی در نام‌گذاری برند و طراحی کردن لوگوی خود برای همیشه در حافظه‌ی شما ماندگار شده‌اند. حالا اگر دوست دارید رمز موفقیت این برندها را بدانید، با ما همراه باشید تا با قوانین اساسی برای انتخاب نام و لوگوی برند آشنا شوید.

برای طراحی و مشاوره در مورد لوگو و نام برند خود می توانید از تیم حرفه ای ما کمک بگیرید. 

طراحی لوگو

نام برند چیست؟

نام برند یا نام تجاری، همان اسمی است که صاحبین کسب‌وکارها، برای شناخته شدن هرچه بیشتر، روی محصولات و خدمات‌شان می‌گذارند. این نام در ساده‌ترین شکل خود از اسم بنیان‌گذاران برند الهام گرفته شده است. 

برای مثال دولچه و گابانا (dolce and gabbana)، فراری یا تام فورد (Tom Ford). اما امروزه کسب‌وکارها از روش‌های استراتژیک و خلاقانه‌تری برای انتخاب نام برند استفاده می‌کنند؛ چرا که این کار می‌تواند آگاهی مصرف‌کننده را نسبت به برند افزایش دهد و باعث ایجاد مشتریان وفادار شود.

انتخاب نام برند

لوگو چیست؟

لوگو نوعی طرح گرافیکی، آرم یا نمایه‌ است که برای شناسایی یک کسب‌وکار، سازمان یا برند مورداستفاده قرار می‌گیرد. لوگوها به شکل‌های گوناگونی طراحی می‌شوند؛ گاهی در قالب یک طرح انتزاعی یا تمثیلی و گاهی در قالب نام شناخته ‌شده‌ی برند که با طرح‌های متفاوتی نوشته شده است.

 لوگوها بخش جدایی ناپذیر هویت برند هستند. درواقع می‌توان گفت که یک لوگوی مشهور و نام‌آشنا، جزو دارایی‌های بسیار گران‌بهای کسب‌وکارهاست. علايم تجاری از این دست، در حفظ حق مالکیت معنوی برندها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

اهمیت استفاده از نام برند و لوگو در کسب‌وکارها

در بیان ساده، نام برند و لوگوی آن به‌عنوان امضای شرکت یا کسب‌وکاری در نظر گرفته می‌شوند که محصول یا خدمت خاصی را عرضه می‌کند. به این ترتیب با اعتباردهی به کسب‌وکار مزبور، محصولات آن را از سایر محصولات مشابه در بازار متمایز می‌سازد. استفاده از نام برند و لوگو از دو جهت برای کسب‌وکارها اهمیت دارد:

- شناخته شدن: داشتن نام تجاری و همچنین لوگویی با طراحی به یاد ماندنی، باعث می‌شود محصول شما در بازار قابل تشخیص باشد. به این ترتیب محصولات مشابه از برندهای دیگر یا برندهایی که شبیه به شما هستند، در برابر شما شانسی نخواهند داشت.

- تایید شدن: نام تجاری و لوگو این پیام را به مصرف‌کننده منتقل می‌کنند که محصول انتخابی‌شان دارای کیفیت خوبی است و اصالت دارد.

درواقع شما با انتخاب نام تجاری برای برندتان و طراحی یک لوگوی حرفه‌ای، همچون نویسنده‌ یا نقاشی که امضایش را پای کار ثبت می‌کند، محصول خود را امضا می‌کنید. با این کار سایرین را از وجود محصول خود آگاه می‌کنید و به آن‌‌ها اطمینان می‌دهید که کالایی بااصالت و متفاوت را خریداری می‌کنند.

قوانین انتخاب نام و لوگو برند

انتخاب نام برند و لوگوی مناسب، دارای اصول و قوانینی است که رعایت آن‌‌ها به انتخاب هرچه بهتر نام تجاری و لوگو کمک خواهد کرد. این قوانین با تکیه بر دستاوردهای تحقیقات علمی به وجود آمده‌اند و پیروی از آن‌ها، نام کسب‌وکار شما را تا ابد بر سر زبان‌‌ها خواهد انداخت.

قوانین انتخاب نام برند

با اینکه انتخاب نام مناسب برای برند از فرمول جادویی خاصی پیروی نمی‌کند، اما دارای قوانینی است که استفاده از نام شما را برای مصرف‌کنندگان آسان‌تر می‌کند. این قوانین عبارتند از:

- نام تجاری باید معنادار باشد: یک نام تجاری معنادار ماهیت برند شما را به مخاطبین نشان می‌دهد و با ایجاد تصویری کلی از برند، به مخاطب حس مثبت القا می‌کند.

- نام تجاری باید متمایز باشد: متمایز بودن نام تجاری باعث می‌شود کسب‌وکار شما در میان رقبا قابل تشخیص باشد. از سوی دیگر این تمایز موجب به‌ خاطر سپردن نام شما توسط مصرف‌کنندگان خواهد شد.

- نام تجاری باید قابل‌دسترسی باشد: یعنی مخاطبین شما باید قادر به تفسیر، تلفظ و ترجمه‌ی نام تجاری شما باشند و بتوانند آن را در گوگل جست‌وجو کنند. نام‌های تجاری مبهم و ناآشنا خیلی زود از حافظه‌ی افراد پاک می‌‌شوند.

- نام تجاری باید قابل حفاظت باشد: نام تجاری باید به گونه‌ای انتخاب شود که بتوان آن را به‌طور قانونی ثبت کرد و دامنه‌ای را به این نام اختصاص داد. درواقع باید بتوانید نام برند را از منظر قانونی و عمومی در تملک خود درآورید.

- نام تجاری باید در طول زمان ثابت بماند: نام برند باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که همراه با شرکت شما رشد کند و در عین حال مفهوم اولیه‌ی خود را از دست ندهد. از سوی دیگر باید با محصولات و خدمات آینده‌ی شما نیز ارتباط معنایی داشته باشد.

- نام تجاری باید بصری باشد: نام تجاری باید به نحوی انتخاب شود که بتوان آن را به‌صورت لوگو، آیکون یا هر قالب بصری دیگری درآورد.

قوانین انتخاب نام برند

قوانین طراحی نام برند و لوگو مناسب

لوگو یکی دیگر از نشانه‌های هویتی برند شماست که پس از طراحی تقریبا در هر مکانی قابل استفاده است. بسته‌بندی محصولات، بیلبوردهای تبلیغاتی، آگهی‌های تلویزیونی، وب‌سایت شرکت، تابلوی سر در شرکت و مکان‌های گوناگون دیگر، نقاطی هستند که پذیرای لوگوی شما خواهند بود و نگاه مصرف‌کنندگان را متوجه شما خواهند کرد. پس رعایت قوانین زیر برای طراحی موفق لوگوی برند ضروری است:

- لوگو باید ساده باشد: اولین قانون در طراحی موفق لوگو این است که تا حد ممکن ساده باشد. لوگوها باید درعین سادگی، تصویر واضحی از برند شما را به مصرف‌کنندگان نشان دهند. فراموش نکنید که موفق‌ترین لوگوها ساده‌ترین آن‌ها هستند.

- رنگ‌های لوگو باید با فکر انتخاب شده‌ باشند: پیش از هرچیز باید مطمئن شوید که طراحی لوگوی شما جذاب است. برای داشتن لوگویی منحصربه‌فرد باید رنگ‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید. چرا که رنگ‌ها توانایی خارق‌العاده‌ای در بیدار کردن احساسات گوناگون در انسان دارند. برای مثال رنگ قرمز، احساس هیجان، عشق، پرخاش و شور و اشتیاق را در ما زنده می‌کند.

- لوگو باید تنوع و قابلیت تغییر سایز داشته باشد: لوگوی شما در نقاط مختلفی به چاپ خواهد رسید. از تمبری کوچک گرفته تا هدیه‌های تبلیغاتی از قبیل خودکار و لیوان. بنابراین باید قابلیت تغییر سایز داشته باشد و در اندازه‌های کوچک نیز خوانا و قابل تشخیص باشد. اگر لوگوی شما دارای پیچیدگی و جزئیات بسیار است، باید در طراحی آن تجدید نظر کنید.

- لوگو در حالت سیاه و سفید هم باید زیبا باشد: به یاد داشته باشید که یکی از روش‌های تبلیغ کسب‌وکار شما از چاپ آگهی در روزنامه، مجله، تراکت و ... است. در بسیاری از مواقع ناشران ترجیه می‌دهند تا آگهی شما را به‌صورت سیاه‌ و سفید به چاپ برسانند. بنابراین بسیار مهم است که لوگوی شما به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که حتی در حالت سیاه و سفید نیز زیبا و تاثیرگذار باشد.

- طراحی کردن لوگو باید به یاد ماندنی باشد: یکی از رازهای موفقیت لوگوی‌های مشهور جهان این است که برای همیشه در خاطر بیننده می‌‌مانند. آن‌ها با ایده‌های ناب و خلاقانه طراحی شده‌اند و به خاطر سپردن آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است. موفق‌ترین برندها بدون داشتن لوگویی به یاد ماندنی خیلی زود فراموش می‌شوند و شانس به دست آوردن مشتریان وفادار را از دست می‌دهند.

- لوگو نباید متاثر از زمان باشد: مسلما دوست ندارید که هر دو سال یک‌بار لوگوی خود را تغییر دهید! به‌علاوه هزینه‌ی این کار برای کسب‌وکارهای کوچک سرسام آور است. از طرفی تغییر مداوم لوگو مخاطبین شما را گیج خواهد کرد و تصویری بی‌ثبات از شما ارائه خواهد داد. پس باید لوگویی طراحی کنید که مجبور به تغییر دادن مداوم آن نباشید.

نحوه‌ی انتخاب نام برند

انتخاب نام تجاری مناسب می‌تواند فرآیندی بسیار طاقت‌فرسا باشد. گاهی انتخاب بهترین اسم از میان هزاران گزینه‌ی روی میز ماه‌ها طول می‌کشد و حتما می‌‌توانید تصور کنید که چقدر خسته‌کننده است. برای تسهیل این فرآیند، راهکارهایی وجود دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها در کمترین زمان ممکن، بهترین نام تجاری را برای شرکت خود انتخاب کنید:

- قلب برندتان را به نمایش بگذارید: برای انتخاب نام تجاری مناسب باید پیش از هرچیز به خودتان و اهداف‌تان نگاهی بیندازید. برای به نمایش گذاشتن قلب برندتان باید هدف، نگرش، ماموریت و ارزش‌های برندتان را مشخص کنید. به این ترتیب به دنبال نامی می‌گردید که بازتابی از درونیات برندتان باشد.

- به تفاوت‌های خود نگاه کنید: تفاوت‌هایی را که باعث منحصر بودن برندتان می‌شود شناسایی کنید. پیدا کردن این تفاوت‌ها کلید اصلی رسیدن به نام تجاری مناسب است. با اینکه قلب برند شما یکی از عوامل خاص بودن شماست، اما قطعا کسب‌وکار شما ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی دارد که باعث می‌شود در بین رقبا بدرخشید.

- طوفان فکری راه بیندازید: راه انداختن طوفان فکری یکی از راهکارهای سرگرم‌کننده و درعین حال خشن برای پیدا کردن نام مناسب است. برای اینکار از تک تک افرادی که در امور شرکت سهم یا نقشی دارند بخواهید تا نظرات خود را درمورد نام تجاری مطرح کنند. البته فراموش نکنید که برای این کار از دستورالعمل مشخصی پیروی کنید تا به نتیجه‌ی بهتری برسید.

نام برند و لوگوی مناسب

- موجودی نام تجاری خود را بررسی کنید: خسته‌کننده‌ترین قسمت انتخاب نام تجاری بررسی موجودی نام است. مسلما آزمایش نامی که از قبل برای برند دیگری انتخاب شده است فایده‌‌ای برای شما ندارد. بنابراین باید ۱۵ تا ۲۰ نام موردعلاقه‌تان را انتخاب نمایید و شروع به بررسی تمامی مراکز و منابعی کنید که نشان می‌دهند آیا نام موردنظر شما موجود است یا خیر.

- آزمایش، آزمایش، آزمایش: پس از طی کردن مراحل قانونی و پیدا کردن نام مناسب، نوبت به هیجان‌انگیزترین بخش ماجرا می‌رسد. در این مرحله شما باید برای ۳ نام تجاری منتخب خود شروع به طراحی کردن لوگو، وب‌سایت و بسته‌بندی محصول کنید. 

سپس این تولیدات را به مخاطبین خود عرضه کنید و بازخورد آن‌‌ها را بسنجید. قطعا از واکنش‌های آنان شگفت‌زده خواهید شد و در نهایت مناسب‌ترین نام تجاری را برای برند خود انتخاب خواهید کرد.

چگونه برای برند خود نام و لوگو مناسب طراحی کنیم؟

درصورتی که با قوانین طراحی آشنا باشید می‌توانید با تکیه بر گزینه‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم مناسب‌ترین لوگو را برای برند خود طراحی کنید.

- با مبانی طراحی لوگو آشنا شوید: اگر نمی‌خواهید زیر بار هزینه‌های طراحی کمر خم کنید، بهتر است که با مبانی طراحی کردن لوگو آشنا شوید. با اینکار نه‌تنها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنید، بلکه می‌توانید کنترل بهتری روی طرح‌ها داشته باشید و مفهموم برند خود را بهتر منتقل کنید.

- فونت مناسب را برای لوگو انتخاب کنید: تایپوگرافی یکی از المان‌های بسیار مهم در طراحی کردن لوگو است. چرا که نه ‌تنها نام برند شما را به سایرین نشان می‌دهد، بلکه هویت آن را نیز آشکار می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها تنها با انتخاب فونت مناسب، موفق به کسب سود زیاد شده‌اند.

- رنگ مناسب برند را انتخاب کنید: رنگ‌ها به خودی خود دارای شخصیت هستند و به همین ترتیب می‌توانند لوگوی شما نیز شخصیت دهند. ۸۰٪ مصرف‌کنندگان بر این باورند که وجود رنگ‌ها شناسایی برند را راحت‌تر می‌کند. رنگ‌ها می‌توانند با زنده کردن احساسات مختلف در مخاطبین، پیام برند شما را انتقال دهند. پس درهنگام طراحی کردن لوگو، روی انتخاب رنگ‌ها دقت فراوان به خرج دهید.

انتخاب نام برند

نمونه‌هایی از بهترین نام‌ها و لوگوها برای برند

حال که با قوانین اساسی انتخاب نام برند و لوگو آشنا شدید، بد نیست نگاهی به نمونه‌های موفق این انتخاب‌ها بیندازیم.

شرکت کسل‌کننده (THE BORING COMPANY)، سرمایه‌گذاری جدید ایلان ماسک (Elon Musk) است که نسبت به تسلا (Tesla) حالت رسمی و منطقی‌تری دارد. این نام تجاری زیبا با معنای دوگانه‌اش، توجه هر شنونده‌ای را به خود جلب می‌کند. 

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که این نام دارای کمی خودتحقیری است که با بلندپروازی‌های ماسک در تضاد است. همین موضوع نشان می‌‌دهد که ایلان ماسک با اضافه کردن چاشنی شوخ‌طبعی، نام تجاری خود بر سر زبان‌ها انداخته است. البته نباید فراموش کنید که استفاده از شوخ‌طبعی نیاز به رعایت حد و مرزهای مشخصی دارد.

لوگوی استارباکس (Starbucks) نمونه‌ای از موفق‌‌ترین لوگوهای جهان به شمار می‌آید که تقریبا در سرتاسر این کره‌ خاکی شناخته شده است. سیرن دو دم، پری دریایی معروف لوگوی استارباکس، موجودی افسانه‌ای است که در افسانه‌های شمالی، توجه کشتی‌ها را به خود جلب می‌کرد و باعث غرق شدن آن‌ها می‌شد.

 این طرح برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ به ذهن بنیان‌گذاران استارباکس خطور کرد. دلیل استفاده از این شمایل این بود که بنیان‌گذاران استارباکس عقیده داشتند که محصولات آن‌ها می‌تواند مصرف‌کنندگان را اغوا کند و به‌سمت فروشگاه‌شان بکشاند. 

با اینکه لوگوی استارباکس دارای پیچیدگی‌های بسیار است، اما طرحی به یاد ماندنی است که در بین مردم جهان به‌خوبی شناخته می‌شود. از سوی دیگر لوگوی استارباکس به‌نحوی طراحی شده است که روی محصولات، بنرها و وب‌سایت به‌خوبی می‌نشیند و جلوه‌ی بصری زیبایی ایجاد می‌کند.

 

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر