گروه طراحان آرمکده

موکاپ چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید

این روزها طراحی لوگو به حرفه‌ی پرکاری تبدیل شده است و در ساخت و تبلیغ برند نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. اما زمانی که کار طراحی تمام می‌شود، موضوعی که اهمیت پیدا می‌کند نحوه‌ی نمایش آن لوگو به مخاطب و مشتری است. اگر نمایش کار خود را به صورت حرفه‌ای انجام بدهید، می‌توانید تاثیر مثبتی روی مشتری خود بگذارید. یکی از راه‌های نمایش اثر شما، موکاپ است که قصد داریم در این مقاله با آن آشنا بشویم.

تعریف موکاپ

موکاپ نمونه‌ای از یک طرح با ابعاد واقعی است که برای آموزش، آزمایش یک طرح، تبلیغات و نمایش محصولات، ساخت لوگو یا دیگر اهداف مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این نمونه در حرفه‌ی طراحی لوگو با اسم موکاپ لوگو اشاره می‌شود. به این ابزار به عنوان چیزی نگاه کنید که به شما نشان می‌دهد طرحتان در دنیای واقعی چگونه به نظر می‌رسد.

در واقع این ابزار فایلی است که به شما اجازه می‌دهد یک نمونه از روی محصول مورد نظرتان بسازید یا پیش از اینکه یک محصول فیزیکی بسازید، کار خود را در محیطی مشابه با دنیای واقعی مشاهده کنید. می‌شود گفت که یک موکاپ لوگو، پیش نمایشِ با کیفیتی از طرح لوگوی شماست.

موکاپ

موکاپ‌ها چه کاربردی دارند؟

برنامه یا ابزار موکاپ جهت ساخت نمونه‌ای از یک طرح ساخته می‌شود. این نمونه برای تبلیغات، آموزش یا بررسی یک ایده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار در چندین صنعت از جمله توسعه‌ی اپلیکیشن کاربرد دارد. کاربرد اصلی نمونه‌ی اولیه در این است که مدل یا پیش نمایشی ایجاد می‌کنند که به مخاطب نشان می‌دهد محصول نهایی هنگامی که ساخته شود چه ظاهری خواهد داشت. 

با توجه به مدلی که این پیش ساخت ارائه می‌کند، طراحان می‌توانند در برنامه‌ها و استراتژی خود تغییراتی ایجاد کنند تا محصول دلخواهی که می‌خواهند را به دست بیاورند. یعنی بدون اینکه هزینه‌ای برای ساخت یک اثر انجام دهند، می‌توانند آن را ارزیابی کنند. 

همچنین این کار سرعت کار طراحان را بالا می‌برد و جذابیت بیشتری به آن می‌دهد. تجربه ثابت کرده است که زمانی که کار به صورت پیش نمایش به مشتریان نشان داده می‌شود، آن را بیشتر می‌پسندند تا زمانی که فقط یک لوگو یا طرح بدون هیچ پیش زمینه‌ای به آن‌ها ارائه شود.

در صنعت توسعه‌ی نرم‌افزار از موکاپ‌ برای ساخت رابط کاربری استفاده می‌شود. این رابط‌ها پیش از ساختن نرم‌افزار و کارکرد آن به کاربر نشان می‌دهند که نرم افزار به چه صورت نشان داده خواهد شد. برنامه نویسان و طراحان از این پیش نمونه استفاده می‌کنند تا از کاربران خود بازخورد و فیدبک بگیرند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که از این شیوه در صنایع غیر‌کامپیوتری مثل معماری یا ساخت وسایل خانه هم استفاده می‌شود. در ساخت وسایل، ابتدا با استفاده از مواد اولیه‌ی ارزان قیمت یک ماکت با ابعاد واقعی ساخته می‌شود. 

سپس از آن برای تعیین اندازه‌ی نهایی محصول و بررسی اینکه در یک فضای خاص جا می‌شود یا نه استفاده می‌شود. علاوه بر این از این راه طراحان می‌توانند ببینند که کارشان با سایر وسایل حاضر در یک محیط همخوانی دارد یا نه.

این نمونه‌ی پیش ساخته همچنین کمک می‌کند تا تیم طراحی به خوبی رنگ‌ها و مواد اولیه استفاده شده را ارزیابی کنند و اگر لازم است کارهایی پیش از ساخت محصول انجام شود، راجع به آن‌ها آگاهی داشته باشند.

چرا از موکاپ ها استفاده می شود؟

از موکاپ‌ها به دلیل مزایای زیادی که دارند در صنعت‌های مختلف به ویژه در صنعت طراحی گرافیک و لوگو استفاده می‌شود. در این بخش به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم.

- قابلیت دریافت بازخورد را به شما می‌دهد.

موکاپ چیست

با استفاده از این ابزار کاربران می‌توانند محصولی ابتدایی که طراحی شده را مشاهده کنند و نظر خود را راجع به آن بیان کنند. از این طرف شخص طراح هم می‌تواند با توجه به فیدبکی که دریافت کرده به اصلاح محصولش بپردازد. 

همچنین از این پیش نمونه‌ها هنگام ارائه‌ و پیشنهاد یک طرح به سهام داران و مدیران شرکت‌ها استفاده می‌شود. رییس یک کمپانی ممکن است با دیدن نمونه‌ی شما علاقه‌ی بیشتری به کارتان نشان دهد و شک‌هایش برطرف شود.

- واقعی‌تر است

موکاپ شبیه‌ترین طرح ممکن به محصول نهایی شماست و تقریبا واقعی به نظر می‌رسد. با استفاده از این مدل بیشتر زوایای مخفی کار بر شما روشن می‌شود و احتمال نتیجه‌گیری غلط به حداقل خود می‌رسد.

- کم هزینه است

ابزار پیش نمایش محصول به شما کمک می‌کند تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، چون با استفاده از آن شما می‌توانید بدون خرج کردن هزینه‌ای برای عملی کردن یک ایده، یک دید کلی نسبت به آن پیدا کنید. تولید یک نمونه‌ی واقعی نیازمند انرژی و هزینه‌ی زیادی است که گاهی اوقات ممکن است کاملا هدر بروند.

انواع موکاپ لوگو

ما در این بخش انواع موکاپ لوگو را به 10 قسمت تقسیم کرده‌ایم و قصد داریم شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

کاغذی

کاغذ صفحه‌ای است که تقریبا برای نمایش تمامی لوگوها از آن استفاده می‌شود. بهترین راه برای نمایش لوگو روی کاغذ، بیزینس کارت است. البته انواع بسیار زیادی سطح کاغذی با ابعاد و شکل‌های مختلف وجود دارند که شما می‌توانید برای زیباتر جلوه دادن لوگوی خود از آن استفاده کنید.

چوبی

راستش را بخواهید، چوب سطحی نیست که خیلی در دنیای لوگوها با آن سر و کار داشته باشیم. با این وجود، همین رایج نبودن است که باعث می‌شود پیاده سازی پیش نمایش روی چوب جذابیت خاص خود را داشته باشند. شما می‌توانید با به کار بردن لوگوی خود روی موکاپ چوبی به راحتی نظر مخاطبان را به خود جلب کنید.

پارچه‌ای

اگر لوگوی شما ارتباطی با صنعت نساجی دارد، پارچه قطعا انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. افرادی که قصد دارند یک لوگو را روی یونیفرم‌ها یا کیف‌های یک شرکت به نمایش بگذارند هم معمولا از این نوع استفاده می‌کنند.

سه بعدی

این موکاپ‌ لوگوها که ممکن است روی دیوار یا سطحی چوبی یا فلزی قرار بگیرند، راه خوبی برای نمایش لوگو به صورت زیباتر و حرفه‌ای‌تر هستند.

موکاپ روی اشیا

یک راه خوب برای اینکه به مخاطب خود نشان دهید یک لوگوی جدید چگونه در دنیای واقعی نمایش داده می‌شود، استفاده از یک سری موکاپ به شکل اشیا است، مثل ماگ‌ها، کیف‌ها، جامدادی یا حتی یک بطری. این کار باعث می‌شود مخاطب متوجه بشود چقدر لوگوی شما انعطاف پذیر است.

موکاپ‌های بیرونی

بسیاری از فروشگاه‌ها یا شرکت‌ها لوگوی خود را در محیط بیرون به نمایش می‌گذارند. این نوع پیاده‌سازی که ممکن است مستقیماً روی دیوار انجام شود یا روی یک تابلو قرار بگیرد، برای جذب مخاطب بسیار مفید است.

موکاپ لوگو

چرمی

اگر می‌خواهید لوگوی خود را جوری نمایش دهید که شیک به نظر برسد، استفاده از چرم یکی از بهترین راه‌ها برای این کار است. اگرچه چرم یکی از سطح‌های رایج برای نمایش لوگو نیست، اما یکی از راه‌های قدیمی برای این کار محسوب می‌شود.

از نوع تمبر

تمبرها برای شرکت‌هایی خوب هستند که معمولا محصولات خود را به جاهای مختلف ارسال می‌کنند، زیرا علاوه بر لوگوی کمپانی می‌توانید یک سری اطلاعات جانبی هم روی آن‌ها درج کنید.

به سبک قدیمی

برای اینکه این حس را به مخاطب بدهید که کمپانی شما سال‌های زیادی است که مشغول به کار است و آن‌ها بتوانند به شما اعتماد کرده و با شما ارتباط برقرار کنند، می‌توانید از لوگوهای به سبک قدیمی و کلاسیک استفاده کنید.

موکاپ‌های خلاقانه

شما همچنین می‌توانید با استفاده از مواد، سطوح و اشیای مختلف لوگوی خود را با ظاهری کاملا متفاوت پیاده سازی کنید.

این نمونه‌‌های پیش ساخته چه ویژگی‌هایی دارند؟

دیدگاه واقع گرایانه

اینکه تمام تصمیمات خود را از پیش بگیرید موضوع ارزشمندی است، اما اینکه نحوه‌ی عملکرد آن‌ها را پیش از عملی کردنشان ببینید هم اهمیت زیادی دارد. پیاده سازی پیش از ساخت نهایی می‌تواند به شما کمک کند مشکلاتی اساسی که به صورت تئوری متوجه آن‌ها نمی‌شوید را ببینید (برای مثال ناسازگار بودن رنگ‌‌ها یا خطاهای جزئی که قبلا آن‌ها را در نظر نگرفته بودید).

قابل لمس برای مخاطبان

این پیش نمایش‌ها به لطف وضوح و شفافیت بالایشان در مقایسه با documentهایی مثل wireframe (نمای خطی اجزای داخلی) به پیش زمینه‌ی کمتری احتیاج دارند تا محتوا را به مخاطب برسانند. با استفاده از پیاده سازی اولیه مخاطبان می‌توانند محصول نهایی را راحت‌تر درک کنند.

قابلیت اصلاح از قبل

موکاپ به شما این قابلیت را می‌دهد که پیش از عملی کردن کار، توانایی اصلاح آن را داشته باشید. اصلاح کردن مشکلات در پیاده سازی ابتدایی بسیار آسان‌تر است تا اینکه بیاییم در مرحله‌های بعدی به حل مشکلات بپردازیم.

طراحی موکاپ

چگونه می‌توان یک موکاپ طراحی کرد؟

4 راه آسان برای ایجاد این پیش نمایش وجود دارد که ما در این بخش به معرفی هر کدام می‌پردازیم.

1- ساخت یک موکاپ ارجینال

شما می‌توانید با ترکیب تصاویر و عکس‌های خود و ویرایش آن‌ها با ابزاری مثل فوتوشاپ این کار را انجام دهید. ویدیوهای آموزشی برای طراحی این ابزار با کمک از نرم‌افزارهای مختلف وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

2- استفاده از ابزار Smart Objects برای به کار بردن طرح خود روی یک قالب از پیش آماده شده

قالب‌های از پیش آماده شده‌ی Smart Objects می‌توانند به شما کمک کنند تا پروژه‌ی طراحی خود را به سادگی انجام دهید. Smart Objects یک قالب را با تمامی محتوای موجود در آن و ویژگی‌های اصلی‌اش در اختیار شما می‌گذارد و اجازه می‌دهد که روی آن قالب با توجه به نیاز خودتان به ویرایش بپردازید.

3- استفاده از Photoshop Action برای ساخت پیش نمایش‌‌های 3 بعدی

Photoshop Action ابزاری عالی است که می‌تواند یک طرح ساده را در چند ثانیه و فقط با یک کلیک به یک موکاپ سه بعدی تبدیل کند. این ابزارها یک سری مرحله‌ی از پیش ثبت شده دارند که هر یک به طرح شما شکل خاصی می‌دهند و لازم نیست که شما آن کارها را خودتان انجام بدهید.

سایت‌هایی مثل psdcovers هم وجود دارند که این قابلیت فتوشاپ را به صورت رایگان برای دانلود قرار می‌دهند تا طراحان برای پروژه‌های تجاری و شخصی خود از آن استفاده کنند.

4- استفاده از یک وب سایت مخصوص طراحی موکاپ

سایت‌هایی وجود دارند که فقط کافی است طرح خود را روی یکی از آن‌ها بارگزاری کنید و در عرض چند ثانیه به شما پیش نمایشی برای دانلود می‌دهد. Mockupeverything یکی از سایت‌هایی است که برای این کار به شما قالب‌هایی آماده ارائه می‌کند.

نحوه‌ی استفاده از موکاپ‌ها در فوتوشاپ

راه‌های زیادی برای استفاده از موکاپ در فوتوشاپ وجود دارند، اما این راهی است که ما پیشنهاد می‌کنیم:

1- در برنامه فوتوشاپ، فایل موکاپ مورد نظر خود را باز کنید.

موکاپ

2- به ترتیب به قسمت‌های File > Place > Embedded بروید. سپس فایل موجود در کامپیوترتان که می‌خواهید در ترکیب با موکاپ از آن استفاده کنید را انتخاب کنید. کافی است روی گزینه‌ی Open کلیک کنید تا فایل شما به عنوان یک layer جدید در فوتوشاپ باز شود.

3- اگر لازم است فایل را حرکت بدهید یا زاویه‌های آن را تغییر بدهید. آسان‌ترین راه برای این کار، انتخاب layer مورد نظر در پنل layer و سپس انتخاب گوشه‌های آن برای تغییر سایز و چرخاندن آن‌ است.

4- فایلتان را در مرکز محیط موکاپ قرار دهید. اگر تصویر در این حالت برایتان مطلوب است می‌توانید آن را ذخیره کنید. اما اگر تصویر کج است یا ابعادش مناسب نیست، می‌توانید قبل از ذخیره اول آن را اصلاح کنید.

به طور خلاصه می‌شود گفت موکاپ یک نمونه‌ی از پیش آماده شده از یک طرح است که به طراحان کمک می‌کند تا قبل از دست به کار شدن، ابتدا ایده‌ی خود را به شکل تصویری ببینند و از کیفیت و کمیت آن اطمینان حاصل کنند. 

این کار همچنین به مخاطبان و مشتریان کمک می‌کند تا محصولی که سفارش می‌دهند را از قبل ببینند و اگر احساس می‌کنند باید تغییری در آن ایجاد شود قبل از شروع به کار نظر خود را به طراح بگویند. این پیاده سازی‌های اولیه امروزه انواع مختلفی دارند و از آن‌ها روی کاغذ، پارچه، چوب و ... استفاده می‌شود. 

شما هم می‌توانید با استفاده از ابزارها و آموزش‌های مختلف موکاپ خود را طراحی کنید یا اگر فکر می‌کنید تخصص و زمان کافی برای این کار را ندارید، از قالب‌ها و سایت‌های مخصوص این کار استفاده کنید.

:reference

www.mockupworld.co/all-mockups

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر