گروه طراحان آرمکده

تاریخچه لوگوی BBC

آنچه در این مقاله می خوانید

تاریخچه لوگوی BBC از دهه‌ی 1950 آغاز می‌شود. از آن سال‌ها تا به امروز لوگوی BBC دستخوش تغییرات زیادی شده است و هیچ کدام از طرح‌های سابق به اندازه لوگوی فعلی، هویت این برند را نشان ندادند. 

برای ساخت لوگو خبری خود از آرمکده کمک بگیرید :

ساخت لوگو

در این مقاله به سیر تکاملی لوگوی BBC می‌پردازیم و با هم بررسی می‌کنیم که چرا طرحی که در نهایت برای شناساندن این برند به مخاطب انتخاب شد، بهترین گزینه برای معرفی BBC است.

تاریخچه لوگوی BBC

درباره برند BBC

BBC یا بنگاه خبرپراکنی بریتانیا (British Broadcasting Corporation) یک سرویس پخش عمومی خبر در بریتانیاست. مقر این سرویس در لندن قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین پخش‌کننده‌های ملی در جهان است. 

این سازمان با توجه به تعداد کارمندانی که در آن مشغول به کار هستند بزرگترین سازمان پخش خبر در جهان به شمار می‌رود. تعداد کارمندان BBC در مجموع بیش از 22 هزار نفر است که بیش از 16 هزار نفر از آن‌ها در بخش دولتی یا رسانه‌ی عمومی مشغول به فعالیت هستند.

 با احتساب افرادی که به صورت پاره‌وقت و پیمانکاری برای این سرویس خبری کار می‌کنند تعداد کارمندان آن به 35402 نفر می‌رسد. BBC بر اساس یک منشور سلطنتی تأسیس شد و بر پایه‌ی توافقی با وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش بریتانیا مشغول فعالیت است. 

بنیان‌گذاران این سرویس پخش خبری، دولت انگلستان، جان ریث و بارون اول ریث بودند. BBC با شعار «هر ملتی باید با صلح و آرامش با ملتی دیگر صحبت کند» در سال 1922 تأسیس شد.

تاریخچه لوگوی BBC از ابتدا تا به حال

تاریخچه لوگوی BBC از دهه‌ی 1950 آغاز می‌شود. از آن زمان طرح‌های مختلفی از لوگو که بیانگر هویتی برای این سرویس پخش خبری به حساب می‌آمدند ارائه شدند. تا پیش از آنکه در سال 1958 لوگویی اختصاصی برای معرفی BBC ارائه گردد، این سرویس خبری برای مستندات و مکاتبات خود از نشانی که در آن شیر و عقاب به چشم می‌خورد استفاده می‌کرد. 

در دهه‌ی 1960 و با افزایش نقش تلویزیون در BBC و خصوصا پس از تأسیس ITV، این شرکت از لوگویش برای شناساندن خود به بینندگان و استانداردسازی تصویر و محتوا استفاده کرد. در گذشت زمان لوگوی BBC چندین بار طراحی مجدد شده و آخرین بار در سال 1997 بوده است که از بلوک‌هایی در طرح آن برای به کاربردن در رسانه استفاده کردند.

 تاریخچه لوگوی BBC نشان می‌دهد که از سال 1958 برای این شبکه‌ی تلویزیونی 5 لوگوی مختلف طراحی شده است. اولین لوگوی BBC از سال 1958 تا 1963، دومین لوگوی آن از سال 1963 تا 1971، سومین لوگوی آن از سال 1971 تا 1992، چهارمین لوگوی آن از سال 1988 تا 1997 و پنجمین لوگوی آن از سال 1997 تا هم اکنون مورد استفاده قرار گرفته است.

تاریخچه لوگوی BBC

تکامل در تاریخچه لوگوی BBC

قبل از اینکه BBC لوگوی خود را به شکل بلوک ارائه کند، از نمادهای مختلفی برای نمایش خود استفاده می‌کرد و لوگویی که از آن برای رسانه‌های چاپی و مکاتبات خود استفاده می‌کرد متفاوت از لوگوی به کار برده شده روی صفحه نمایش تلویزیون بود.

تاریخچه لوگوی BBC

در تاریخچه لوگوی BBC نام آبرام گیمز به چشم می‌خورد؛ او کسی بود که در سال 1953 طرحی را برای این شرکت ارائه کرد. به طرح او لقب «بال خفاش» داده شد که در آن کره‌ی زمین در وسط و دو بال در اطرافش قرار گرفته بودند. برای BBC اسکاتلند، شیر جایگزین کره‌ی زمین شد.

اولین ایده‌های شکل‌گیری لوگوی BBC به شکل بلوک در سال 1958 نمایان شد. این طرح شامل جعبه‌های مربعی با حروف شکسته بود.

تاریخچه لوگوی BBC

اولین لوگوی BBC

در اوایل دهه‌ی 1960 بود که استفاده از طرح موسوم به «بال‌های خفاش» متوقف شد. در 30 سپتامبر 1963 برای اولین بار لوگوی BBC در جهان نمایش داده شد. لوگوی مورد استفاده در رسانه‌های چاپی آن شامل متنی پیچیده بود در حالی که روی صفحه نمایش تلویزیون لوگوی BBC1 در کنار تصویری از کره‌ی زمین نمایش داده می‌شد. 

این طرح به ندرت همراه با زیرنویس «سرویس تلویزیونی BBC» در کنار ساعتی برای نشان دادن زمان روی صفحه نمایش بود و به محض پخش آن گوینده جمله‌ی «این تلویزیون BBC است» را بیان می‌کرد.

تاریخچه لوگوی BBC

در سال 1964، BBC2 راه‌اندازی شد و طرح‌های BBC1 و BBC2 با نوارهای افقی متمایز در سرتاسر صفحه نمایش داده می‌شدند. لوگوی BBC2 نیز مشابه BBC1 دارای خطوط افقی بود با این تفاوت که یک عدد 2 بزرگ در مرکز و بلوک‌های BBC در زیر آن قرار داشت.

تاریخچه لوگوی BBC

برای معرفی این کانال جدید هنرمندی به نام دزموند ماروود تصویری از یک کانگورو با بچه‌ای در کیسه خود طراحی کرد.

تاریخچه لوگوی BBC

در سال 1969 وقتی که BBC1 پخش رنگی خود را آغاز کرد لوگوی «جهان آینه» را نمایش داد. این لوگو شامل یک کره‌ی زمین در حال چرخش به همراه زیرنویسCOLOUR BBC1 بود که به صورت رنگی نمایش داده می‌شد. 

کلمه‌ی «رنگ» در زیرنویس این لوگو به بینندگان یادآوری می‌کرد که اگر هنوز در حال تماشای برنامه‌ها به صورت سیاه و سفید هستند یک تلویزیون رنگی برای مشاهده‌ی رنگی برنامه‌ها خریداری کنند.
تاریخچه لوگوی BBC

در دهه‌ی 1960 لوگوی اصلی BBC که شامل جعبه‌هایی شیب‌دار با حروف برجسته بود طراحی شد. با بررسی تاریخچه لوگوی BBC این طرح پس از تأسیس ITV به بینندگان معرفی شد. 

این نوع از لوگو همراه با زیرنویس در پایان تبلیغ محصولات مقابل دوربین BBC می‌آمد. این موضوع خصوصا زمانی که برنامه‌ها و کلیپ‌هایی از آرشیو BBC به شبکه‌ها و کانال‌های دیگری فروخته و پخش می‌شد مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

تاریخچه لوگوی BBC

دومین لوگوی BBC

با نگاه به تاریخچه لوگوی BBC در سال 1971 طرحی را مشاهده می‌کنیم که در آن حاشیه بلوک‌های حروف B، B و C نرم‌تر شدند و از یکدیگر فاصله بیشتری گرفتند. این لوگو بیشتر برای معرفی کالاهای مربوط به این برند استفاده می‌شد.

تاریخچه لوگوی BBC

سومین لوگوی BBC

در سال 1972 بیشتر از همان لوگوی «جهان آینه» با فونتی زینتی استفاده می‌کردند. از اواسط دهه‌ی 1970 تا اواسط دهه‌ی 1980 از فونت‌های مختلفی برای لوگوی BBC1 استفاده شد اما در تمام آن‌ها رنگ آبی وجود داشت. 

در این زمان از تاریخچه لوگوی BBC، طرح‌ها، مدل‌های مکانیکی بودند که توسط دوربین‌های سیاه و سفید فیلمبرداری می‌شدند. پس از آن رنگ‌ها به صورت الکترونیکی به مدل‌ها اضافه شدند. در سال 1967، BBC2 لوگویی که در آن میان منحنی عدد 2، نقطه‌ای قرار گرفته بود و پایین آن زیرنویس COLOUR وجود داشت را معرفی کرد.

تاریخچه لوگوی BBC

در سال 1979، BBC2 اولین لوگوی تولید رایانه‌ای خود را به نمایش گذاشت. در این لوگو عدد 2 توسط خطی دو تایی در اطراف احاطه می‌شد. این نماد در پس‌زمینه‌ای سیاه ظاهر و سپس ناپدید می‌گردید. این لوگو تا سال 1992 مورد استفاده قرار گرفت.

در می 1988، BBC لوگوی جدیدی ارائه کرد. این سرویس پخش خبری به هویتی قوی و یکپارچه نیاز داشت و کلید اصلی آن را تغییر در لوگوی خود دید. مایکل پیترز برای طراحی لوگویی که بتواند هویت BBC را به صورتی همه جانبه نمایان سازد، استخدام شد. 

او گوشه‌های متوازی‌الاضلاع را تیز کرد و بدون کم کردن فاصله بین بلوک‌ها، آن‌ها را در زاویه‌ی 17 درجه تنظیم نمود. او متن داخل بلوک‌ها را نیز در لوگوی جدید واضح‌تر کرد و برای اولین بار خطوطی را به زیر لوگو افزود. 

این خطوط به رنگ‌های آبی، قرمز و سبز بودند و به ترتیب پرچم اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی را به یاد می‌آوردند (تعصبی انگلیسی که همواره مورد نقد قرار می‌گرفت). علاوه بر این موضوع، آبی، قرمز و سبز، سه فسفر تلویزیون رنگی نیز هستند.

تاریخچه لوگوی BBC

چهارمین لوگوی BBC

قبلتر در سال 1986 لوگوی BBC2 نیز بروزرسانی شده بود. به این صورت که شکل عددی 2 به شکل نوشتاری آن (TWO) تبدیل شد. در آن لوگو حروف سفید رنگ و سه بعدی با نوار قرمزی روی T و همچنین نوارهای سبز و آبی روی W بودند که در پس‌زمینه‌ای سفید ظاهر و سپس محو می‌شدند. این لوگو تا آگوست 1988 اعتبار داشت.

تاریخچه لوگوی BBC

در اواسط دهه 1990 که این سرویس پخش خبری قصد داشت مجددا از همان لوگوی BBC1 استفاده کند، طراحی به نام مارتین لامبی-نیرن پیشنهاد داد که تغییراتی در آن طرح ایجاد شود. او متوجه شد که BBC برای هر سرویس یا دپارتمان خود لوگوی متفاوتی داشته است. به نظر او این اتفاق موجب تضعیف برند BBC می‌شد. 

او تصمیم گرفت با در نظر گرفتن تمام مشکلاتی که در لوگوهای این سرویس پخش خبری می‌دید، لوگوی جدیدی را طراحی کند. لوگوی قبلی از نظر فنی برای صفحه نمایش مناسب نبود و با کوچک کردن آن، بخش‌هایی از لوگو ناپدید می‌شد. 

بلوک‌های متوازی‌الاضلاع، مناسب قرارگرفتن حروف صاف و نام برند در کنار خودشان نبودند و چاپ چهار رنگ موجود در لوگو، مقرون‌به‌صرفه به نظر نمی‌رسید. مارتین لامبی-نیرن بلوک‌ها و حروف شیبدار موجود در لوگوی قبلی را صاف کرد و مشکل خطوط زیر آن که در صفحه نمایش ناپدید می‌شدند را نیز از بین برد. 

این لوگو از 4 اکتبر 1997 تا به امروز مورد استفاده واقع شده است. در این لوگو از فونت Gill Sans که توسط اریک گیل ساخته شده بود، استفاده گردید. این لوگو به گونه‌ای طراحی شده است که هر کلمه‌ای اعم از تلویزیون، رادیو، شرکت و غیره می‌تواند در ادامه‌اش قرار بگیرد و مشخص شود که متعلق به برند BBC است.

تاریخچه لوگوی BBC

پنجمین لوگوی BBC

مفهوم لوگوی BBC

آخرین طرح در تاریخچه لوگوی BBC به شکل سه بلوک سیاه، با فاصله و صاف است و در هر کدام از آنها حروف، B، B و C به صورت جداگانه قرار گرفته است. BBC یا بنگاه خبرپراکنی بریتانیا مخفف عبارت British Broadcasting Corporation است. فونت به کار رفته در این لوگو که حروف را به شکلی ضخیم به تصویر می‌کشد نشانی از قدرت و برتری این شبکه پخش خبر در میان سایر رقبای خود دارد. 

ترکیب رنگ سیاه و سفید در لوگوی اصلی این برند به قدرت، شکوه و ظرافت آن اشاره دارد. شکل ظاهری بلوک‌های مربعی صاف که در نتیجه اصلاح لوگوی پیشین آن که همراه با زاویه بود به وجود آمده است پیشرفت سریع در جهان را به تصویر می‌کشد. این لوگو در مجموع با تفسیر مفاهیم هر یک از عناصر سازنده آن، قدرت نفوذ این شبکه پخش خبری را به ذهن مخاطب متبادر می‌سازد.

لوگوی BBC چه نوع لوگویی است؟

لوگوی BBC از نوع مونوگرام است. مونوگرام سبکی از لوگوی نوشتاری است که در آن حروف اول کلمات به شکل مخفف آورده می‌شود و برای برندهایی که نام طولانی دارند کاربرد دارد. در این مثال BBC حروف ابتدایی کلمات British Broadcasting Corporation است.

 برندهای مشهوری اعم از شبکه‌های خبری از این سبک لوگو برای معرفی خود به مخاطب استفاده می‌کنند چراکه ساده و مینیمال است و به راحتی می‌توان از آن در کنار کلمات و نمادهای مختلف استفاده کرد، در مقیاس‌های مختلف وضوح ایده‌آلی برای نمایش دارد و از همه مهمتر به راحتی در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود.

تاریخچه لوگوی BBC

هزینه تغییر لوگوی BBC

از اواخر دههd 1950 تغییریاتی جزئی در تاریخچه لوگوی BBC وجود داشته است. آخرین طراحی لوگوی BBC در سال 1977 انجام گرفت و با وجود قدمتی که دارد اما هنوز تازه به نظر می‌‌رسد. این طراحی که در حقیقت رفع نواقص لوگوهای قبلی و طراحی مجدد آن‌ها بود 1.8 میلیون دلار هزینه به همراه خود داشت. 

این لوگو، ساده و سبکتر از طرح‌های پیش از خود بود. این اتفاق در تاریخچه لوگوی BBC به ما نشان می‌دهد که طراحی مجدد می‌تواند نوعی از روند ساخت یک لوگو باشد و نکته مهم این است که لازم نیست تغییرات اساسی و زیادی در آن صورت بگیرد. 

طبق اصل «کمتر، بهتر است»، مینیمالیسم شیوه‌ای متعادل و مناسب و برای طراحی مجدد لوگو است. حتی اگر که این روزها همه طراحان از مینیمالیسم برای ساخت لوگو استفاده کنند، اما باز هم باید بگوییم که انتخاب آن پیشنهاد می‌شود چراکه روشی ایمن برای طراحی لوگو است.

با نگاهی که در این مقاله به تاریخچه لوگوی BBC داشتیم دریافتیم که تنوع لوگو در بخش‌های مختلف مربوط به یک شرکت و تغییر شدید و مداوم طرح می‌تواند به هویت یک برند لطمه بزند. 

طراحی مجدد لوگوهای قبلی با هدف اصلاح نواقص، شیوه‌ای رایج در دنیای ساخت لوگو به شمار می‌رود، به این شرط که تغییراتی که طراح در نظر می‌گیرد ،همانند طرح نهایی لوگوی BBC، به شکلی مینیمال اما هدفمند و با در نظرگرفتن مفاهیمی که هر یک از عناصر در ذهن باقی می‌گذارند ایجاد شوند. 

یادتان باشد لوگویی موفق است که با شناخت جامعه، متناسب با هدف خود، با در نظرگرفتن اصول روانشناختی، زیبایی‌شناسی و تکنیکی در گذر زمان نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

اشتراک گذاری:

  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر