گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی opera

آنچه در این مقاله می خوانید

طراحی لوگوی opera روز به روز زیباتر می شود و در این بین افرادی هستند که علاقمند به تاریخچه لوگوی opera هستند. در این مقاله قصد داریم در خصوص طراحی لوگوی opera از روز انتشار ابتدایی تا به امروز صحبت کنیم.

بررسی تاریخچه لوگوی مرورگر اٌپرا

گام های آغازین لوگوی opera

اپرا به طور کلی یک مرورگر وب رایگان محسوب شده که متن بسته است و سیستم آن به صورتی راه اندازی شده است که برای نمایش وب سایت ها و دریافت نامه های الکترونیکی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا طراحی اپرا بر پایه تب های کوچک بوده و رفته رفته نشانگر های موس آن پیشرفت کرد و امروز شاهده پیشرفت شگفت انگیزی در این مرورگر هستیم.

انتشار ابتدایی مرورگر اپرا به تاریخ 9 دسامبر 1996 باز می گردد که اولین طراحی لوگوی opera نیز درست یک هفته پس از انتشار آن صورت گرفته است. در طراحی این لوگو از یک دایره به عنوان حرف اول opera استفاده شد که از زیبایی خاصی برخوردار نبود این طراحی به رنگ طوسی و در واقع بدون رنگ بوده و از هیچ زاویه بندی خاصی در آن استفاده نشد.

پس از اینکه سیستم های امنیتی محافظ داخلی برای لوگوی opera فراهم شد رنگ قرمز به این دایره دوست داشتنی اضافه شد و حال در سال 1999 یک دایره قرمز رنگ تو خالی داشتیم که از نظر زیبایی چنگی به دل نمی زد اما به نسبت گزینه قبل زیباتر بود.

در طرح های بعدی این لوگو تغییراتی بر روی ارتفاع آن فراهم شد به طوری که حرف O کمی قد بلندتر طراحی شده و فضای داخلی آن کشیده تر شده و زیبایی آن کمی بیشتر شد. در حدود 3 سال نیز این لوگو با همراه رنگ قرمز یک دست مورد استفاده قرار گرفت و عموم افراد آن را شناختند.

گام های تکامل لوگوی opera

در نسخه های بعدی این مرورگر شاهد ورود سیستم عامل لینوکس بودیم که سبب شد طراحی لوگوی opera با تغییراتی همراه شود. لینوکس معتقد به افکت گذاری برای لوگوی opera بود و به این ترتیب نسخه جدید این لوگو با سایه روشن زیبایی رونمایی شد که خوشبختانه از دید کاربران گزینه بسیار زیبایی محسوب شد و توانست به لوگوی رسمی اپرا تبدیل شود.

البته در طراحی این لوگو زمانی که نسخه مک آن به بازار عرضه شده شاهد یک سایه بیرونی برای لوگو بودیم که نشان از سیستم عامل مک داشت و البته دوام این گزینه به نسبت قبل کمتر بود.

اگر به نرم افزارهایی که از خانواده اپرا هستند دقت نمایید یک سایه پرده مانند نیز به همراه حرف o دیده می شود که البته از افکت بسیار زیبایی برخوردار بوده و در نسخه های متفاوت این گزینه با تغییرات چشمگیری همراه بوده است.

لوگوی opera در نسخه های غیر مرورگر خود دارای طرح متفاوت از نسخه مرورگر است، مثلاً اپرا تاچ با حرف O به رنگ آبی تیره طراحی شده است به طوری که دیواره درونی آن به رنگ بنفش است و این نرم افزار همیشه خود را مجزا از اپرا دانسته است.

پس از به روز رسانی مرورگر اپرا شاهد یک لوگوی پایانی هستیم که معنی تأیید روند به روزرسانی است یعنی هاله ای که در میان حرف o گذر کرده است نشان می دهد که به روزرسانی به درستی صورت گرفته و بسیار زیبا است.

لوگوی opera دارای طراحی خاصی است و o معروف آن همیشه در ذهن ها باقی می ماند.

بررسی تاریخچه لوگوی مرورگر اپرا

تاریخچه اپرا

حدس می زنیم که دوست دارید در خصوص اپرا بیشتر بدانید. اپرا در ابتدا یک پروژه تحقیقاتی در شرکت تله نور محسوب می شود. این شرکت بزرگترین شرکت ارتباطی در نروژ است. در سال 1995 شرکتی خصوصی به نام اپرا سافتور تاسیس شد که هدف اصلی آن گسترش اپرا بود. اولین نسخه از این مرورگر تنها بر روی ویندوز قابل اجرا بود.

اپرا از سال 2000 تبدیل به یک آگهی افزار شد و جنبه درآمدزایی پیدا کرد. در همین دوره طراحی لوگوی opera با پیشرفت و زیباسازی بیشتری همراه بود. در سال های بعد شاهد بودیم که یک سری بنرهای تبلیغاتی عرضه می شد که کاربران می توانند گزینه مناسب را انتخاب نمایند.

نسخه 8 مرورگر اپرا در سال 2005 میلادی منتشر شد و در این نسخه خبری از تبلغیات نبود، در همین دوران لوگوی opera با سایه سازی های گسترده همراه شد و توانست یک محصول جدید هم از نظر کیفیت و هم از نظر لوگو باشد.

شرکت گوگل در همین دوره حامی این نرم افزار شد و به این ترتیب طراحی آن به شکل حرفه ای تر پیش رفت و امروز شاهد طرح های جدید از لوگوی opera هستیم که با تغییرات جزیی اما واضح همراه است. در طرح جدید از لوگوی opera یک سری شاخک های ریز به لوگو اضافه می شود که نشان از قابلیت های جدید این نرم افزار می باشد به طوری که از کلاهبرداری های اینترنتی تا حد بسیاری محافظت می کند.

لوگوی opera در یک دوره زمانی خاص به صورت کلمه کامل opera همراه بود. البته این طرح لوگوی opera دوام کمی داشت اما سعی شد که روند طراحی خود را با حفظ رنگ قرمز به نوع اختصار یافته تغییر دهد. یک سری پیشنهادهای جدید برای طراحی نسخه جدید از این لوگو دیده می شود که قطعاً شگفت انگیز خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر