گروه طراحان آرمکده

تاریخچۀ لوگوی Dell

تاریخچۀ لوگوی Dell، موضوع این جستار است. تاریخچۀ لوگوی Dell در راستای مجموعه مقالاتی است که به معرفی و تشریح جزئیات لوگوهای برندهای مطرح دنیا می پردازند. 

dell تاریخچه طراحی لوگو

نام Dell برای بسیاری از هم وطنان ما آشناست و این برخاسته از محبوبیت محصولات و رواجی است که بعضی از مدل های Dell در کشور ما پیدا کرده است. 

با یک نگاه به برندهای خاص دنیا، همین که ذهن متمایل به هر برندی می شود، ناخودآگاه نماد یا لوگوی خاص آن برند در ذهن نقش می بندد. این امر بعیدی نیست چرا که ذهن به سمبل ها و رمزها آشنا و معتاد است. 

پس صنعت طراحی لوگو یکی از ابزارهای روانشناختی کارآمد در جهت ماندگار کردن یک حرفه، خدمات یا تخصص در ذهن و نظر افراد است.

تاریخچۀ Dell

تاریخچۀ لوگوی Dell به حوزۀ فناوری اطلاعات و تولید رایانه های شخصی مرتبط است. Dell (DELL CORPORATION) یک کمپانی آمریکایی است و در شهر آستین از ایالت تگزاس واقع است. 

Dell در ردۀ بزرگ ترین کمپانی های تولید کنندۀ لوازم فناوری آمریکایی قرار دارد، با هدف توسعۀ رایانه های شخصی و لوازم وابسته به آن ها. مایکل دل، مؤسس و مالک این کمپانی است. آرمان این شرکت برای تأسیس، فروش مستقیم رایانه های شخصی به مصرف کننده (بدون واسطه) بود. 

dell تاریخچه طراحی لوگو

این شرکت با تلاش و خلاقیت دو جوان زیر 20 ساله با سرمایه ای حدود 1000 دلار پا گرفت و به دلیل ابداع روش فروش مستقیم اینترنتی به یک کمپانی مطرح در جهان با سرمایه ای بالغ بر چند میلیارد دلار و بیش از شصت هزار کارمند شد که در 150 کشور نمایندگی دارد. DELL در سال 1984 میلادی تأسیس شد.

از ایده تا عمل

تاریخچۀ لوگوی Dell دربارۀ شروع کار این شرکت این طور حاکی است که در سال 1984 سه جوان باهوش و مبتکر با آچارهایی که در دست داشتند و در حالی که کنار میزهای کوچک خود به بهسازی دستگاه ها می پرداختند، توانستند ظرف یک سال نخستین رایانه را با طراحی خودشان به بازار عرضه کنند. 

خیلی زود، یعنی دو سال بعد دفتری در انگلیس باز کردند و به این ترتیب پله های ترقی را با سرعتی باور نکردنی پیمودند و در عرصۀ بین المللی برای خود بازار و اعتباری کسب کردند. 

نخستین رایانۀ کیفی یا نوت بوک (Note book) را ساختند. در سال 1992 توانستند خود را جزو پانصد شرکت برتر دنیا بگنجانند و یک سال بعد در میان 5 فروشندۀ برتر جهانی قرار گرفتند. 

حوزۀ فعالیتی کمپانی Dell شامل خدماتی چون سرورها، حافظه ها، چاپگرها، ایستگاه های کاری، رایانه های کیفی (نوت بوک) و رایانه های رومیزی، محصولات شبکه ای، عرضۀ نرم افزاری، مدیریت و پشتیبانی، خدمات اجرایی و حتی آموزشی است.

dell تاریخچه طراحی لوگو

Dell و لوگو

تاریخچۀ لوگوی Dell را که مرور می کنیم، مشخص می شود که مانند اکثر کسب و کارهای مطرح که هم اکنون یک برند شناخته شده و معتبر هستند، از یک ایدۀ ساده پایه ریزی گشته است و با ابتکار و خلاقیت و شناخت بازار و نیاز مردم، توانسته با سرعت به موفقیت دست یابد. 

همان طور که می دانید برای رسیدن به چنین جایگاهی عوامل و فاکتورهای متعددی دخیل هستند که مجموع آن ها با هم برای نیل به هدف تأثیر گذار خواهند بود. یکی از این فاکتورهای خیلی مهم، لوگو است. 

هر برندی یک لوگوی اختصاصی دارد. هر برندی پس از شناخته شدن و پیدا کردن جایگاه تثبیت شده در مارکتینگ جهانی، نخستین دغدغه اش داشتن یک لوگوی اختصاصی است. 

تنها پس از طی این مرحله می توان گفت که این برند صاحب امتیاز گشته است و به اصطلاح، هویت و شناسنامۀ تجاری پیدا کرده است. کمپانی Dell هم جزو این دسته است. همگی لوگوی Dell را به خوبی می شناسید.

dell تاریخچه طراحی لوگو

لوگوی Dell

تاریخچۀ لوگوی Dell از طراحی ساده و بی پیرایۀ Dell می گوید. لوگوی کمپانی مطرح در زمینۀ ساخت و عرضۀ رایانه های شخصی، یک لوگو تایپ است، همین و دیگر هیچ. حروف تایپی لوگو، متشکل از نام این برند است که قطعاً متوجه شده اید، برخاسته از نام فامیل "مایکل دل" مالک و مؤسس این کمپانی است! 

حروف تایپی نام Dell خیلی ساده طراحی شده اند و تنها پیچ وتاب داده شده به آن، ویژگی حرف E است که به صورت شیب دار اما چسبیده به حروف پیش و پس قرار گرفته است. 

از آنجا که شعار این کمپانی، فروش بی واسطه به مشتری است، و این اهمیت و توجه به مشتری را می رساند، می توان E شیب دار لوگوی Dell را تعبیر کرد. تمام عوامل در حال یاری دادن به یکدیگر هستند تا محصول سریع و آسان به دست مشتری برسد. 

انگار حروف لوگوی Dell در راه رساندن محصول به مشتری هستند و در این کار با سرعت پیش می روند. در این میان همگی پشت به پشت در تلاش هستند. اکثر برندهای بزرگ در طراحی لوگو به سادگی گرایش دارند؛ ساده اما در عین حال پیچیده و حاوی مفاهیم بسیار.

اشتراک گذاری: