گروه طراحان آرمکده

رنگ و برند سازی

آنچه در این مقاله می خوانید
رنگ و برند سازی

طراحی و روانشناسی رنگ برای برند سازی

برند ها و رنگ ها به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند، زیرا رنگ یک روش سریع و آنی برای انتقال معنا و پیام بدون استفاده از کلمات ارائه می دهد. 

رنگ و برند سازی

برند سازی کلمه ای است که معمولا توسط تبلیغ کنندگان و بازاریابان استفاده می شود، اما معنای واقعی آن چیست؟ کارشناسان بازاریابی "برند" را به عنوان "اسم، واژه، نشانه، نماد و یا طراحی و یا ترکیبی از آنها برای شناسایی محصولات یا خدمات یک شرکت در نظر می گیرند.

" به عبارت دیگر، یک برند "ایده" ای از شرکت و یا محصول آن می باشد. این همان چیزی است که با مصرف کنندگان ارتباط برقرار می کند.

به عنوان مثال، در تصویر سازی 3 عکس برند در بالا:

تصویر JAL (هواپیمایی ژاپن) دارای چندین مؤلفه است: پرنده نماد پرواز و رنگ قرمز القا کننده ی قدرت است. رنگ قرمز همچنین نمادی برای آرزوی موفقیت در آسیا است. دایره و رنگ قرمز ارجاع دهنده ی پرچم ژاپن هستند.

 بنابراین، تصویر برند حمل و نقل قدرتمند هوایی از یک شرکت ژاپنی و پیام در سفر موفق باشید را به نمایش می گذارد.

تصویر AT & T برنده جایزه طراحی است. کره نمادی است از یک جهان دور که توسط ارتباطات الکترونیکی محصور شده است. به طور خاص، نمادی است که با دقت فراوان از "سایه روشن ها " و عناصر" سایه ای" تشکیل شده است.

 در نتیجه، نماد ممکن است تولیدی باشد تا تصور یک کره سه بعدی که از فاصله ای دور روشن است را تداعی کند. از خودتان آزمون بگیرید. رنگ آبی نماد چیست؟

رنگ و برند سازی

تصویر UPS (یونایتد پارسل سرویس) یک مثال عالی از چگونگی القای معنی با تنها یک رنگ است. قهوه ای نماد اعتماد و اطمینان و استحکام است. (قهوه ای یک رنگ پر افاده و یا تکنولوژی بالا نیست، قهوه ای در زمین ریشه دارد.)

رنگ و برند سازی

قدرت تصاویر

یک تصویر بسیاری از اطلاعات را در یک زمان بسیار کوتاه ارائه می دهد. زیرا ما تمام یک تصویر را یک باره دریافت می کنیم، در حالی که پردازش اطلاعاتی که از خواندن یا شنیدن به دست می آیند، اغلب به طور قابل توجهی بیشتر طول می کشد.

مطالعه ی اخیر نشان داد که تصاویر برند ها موجب واکنش های مذهبی در افراد می شود. دکتر جما کالورت دریافت زمانی که مردم تصاویر مرتبط با برند های قوی مانند آی پاد، هارلی دیویدسون، فراری و غیره را مشاهده می کنند، مغز آن ها دقیقا همان الگو هایی از فعالیت را ترسیم می کند که هنگام مشاهده ی تصاویر مذهبی ایجاد می شود.

قدرت اشکال و رنگ ها

برندها معانی را با استفاده از زبان رنگ ها و اشکال انتقال می دهند. همانطور که کلیشه ی بیش از حد استفاده شده می گوید: "ارزش یک تصویر بیش هزار کلمه است."

قرارداد هایی طبیعی و یا جهانی برای اشکال و رنگ ها وجود دارند که در وجود ما برانگیخته می شوند و در همه ما مشترک هستند : به عنوان مثال، یک خط افقی پایدار است و یک خط مورب پویا است. قرمز گرم و پر از آتش است، آبی خنک و آبکی و یا غیر ملموس مانند آسمان است.

درباره اشکال

رنگ ها و اشکال در هماهنگی با یکدیگر برای برقراری ارتباط کار می کنند. بنابراین، درک درستی از اشکال برای درک قدرت رنگ در برند سازی ضروری است.

حتی ابتدایی ترین اشکال هندسی می توانند نرم یا سخت، پایدار یا تهدید آمیز باشند. تصویر زیر نشان دهنده ی شکل های هندسی اولیه و نمادهای معاصر است که از اشکال پایه تکامل یافته اند.

رنگ و برند سازی

قدرت رنگ

ذهن ما برای پاسخگویی به رنگ برنامه ریزی شده است. برای مثال، ما اتومبیل های خود را با دیدن چراغ قرمز متوقف می کنیم و با دیدن چراغ سبز به حرکت ادامه می دهیم.

اثرات رنگ را در تصویر زیر از نمادهای معاصر در نظر بگیرید.

رنگ و برند سازی

قدرت رنگ برای برندها

برند ها و رنگ ها به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند، زیرا رنگ یک روش سریع و آنی برای انتقال معنا و پیام بدون استفاده از کلمات ارائه می دهد.

رنگ اولین مؤلفه ی بصری در مورد یک برند است که در ذهن افراد به یاد می ماند. بعد از آن به فاصله ی نزدیکی اشکال و نماد ها، سپس اعداد و در آخر کلمات و حروف قرار دارند.

به عنوان مثال، مک دونالد واقعی در تصویر زیر برای تشخیص بسیار آسان است.

افراد قبل از جذب هر چیز دیگری رنگ را مشاهده می کنند.
بسیاری از برند های شناخته شده در جهان بر رنگ به عنوان یک عامل کلیدی برای به رسمیت شناخته شدن فوری خود، تکیه می کنند.

حقایق دلیل اهمیت رنگ

تحقیقات ثابت کرده است که 60 درصد مواقع، افراد تنها بر اساس رنگ تصمیم می گیرند که به یک پیام جذب شده اند یا نه !
رنگ به رسمیت شناخته شدن برند را تا 80 درصد افزایش می دهد!

نمونه هایی از برند سازی رنگی

1. نماد گرایی رنگی طبیعی و جهانی برای برندها

رنگ و برند سازی

دو الگوی رنگی متفاوت از FedEx ، بهترین نمونه های نماد گرایی رنگی "جهانی" هستند. سبز انتقال دهنده ی خدمات زمین و نارنجی منتقل کننده ی انرژی بالا و سرعت حمل و نقل هوایی است.

مثال دیگر را می توان در یک محصول رایج خانگی ، مواد شوینده یافت.

رنگ و برند سازی

دفعه بعد که در یک خواربار فروشی هستید، به رنگ های مواد شوینده توجه کنید. اکثریت قریب به اتفاق آبی و نارنجی هستند. آبی نماد پاکیزگی و نارنجی نماد انرژی و پویایی است. بنابراین، یک بسته آبی و نارنجی به وضوح منتقل کننده ی "استحکام صنعتی قدرت پاکیزگی" است.

بسته بندی سیگار نمونه ای دیگر از برند سازی رنگی است. توجه کنید که چگونه هر برند منتول از سایه ای از رنگ سبز برای تشخیص منتول از عطر و طعم طبیعی توتون و تنباکو استفاده می کند. 

حالا که قوانین جدید توتون و تنباکو در ایالات متحده استفاده از کلمه "سبک" برای القای این که برخی از سیگار ها امن تر از باقی هستند، را ممنوع کرده است، شرکت های سیگار از رنگ های طلایی، نقره ای و رنگهای روشن تر برای دور زدن این قانون استفاده می کنند.

استرالیا نخستین کشور در جهان است که اجبار کرد تا محصولات توتون و تنباکو در بسته بندی ساده فروخته شود. این قانون جدید در سراسر کشور از دسامبر 2012 اجرا شده است. قانون کشورهای دیگر هم شامل بسته بندی کسل کننده قهوه ای و زیتونی و یا تصاویر گرافیکی از خطرات سلامتی در بسته بندی است.

2. نماد گرایی رنگی خلاق و تخیلی

برخی از برند ها سنت های رنگی را می شکنند. رنگ سرخابی شرکت T-Mobile (صورتی گرم) در جمعیت بازار ارتباطات تلفن همراه غیر منتظره است. امری مخاطره آمیز که موفق به ایجاد یک هویت منحصر به فرد از برندهای دیگر شد.

3. برند سازی رنگی خوب و بد

رنگ و برند سازی

رنگ لباس تیم های فوتبال نیز تصاویر برند سازی است . اما گاهی اوقات رنگ ها به طرز بسیار بدی اشتباه استفاده شده اند. به عنوان مثال، رنگ لباس فوتبال وایومینگ به عنوان یکی از بدترین ها در فوتبال کالجی استناد شده است.

 فکر می کنید چرا استفاده از رنگ قهوه ای در یک لباس ورزشی پذیرفته نیست ؟ قهوه ای در UPS بسیار خوب جای گرفته است. اینجا نکته ای وجود دارد: قهوه ای قوی ترین رنگ در طیف رنگ ها نیست. این رنگ مانند زمین قابل اطمینان است، اما از طرفی فاقد انرژی است.

در پایان اگر شما هنوز هم قدرت رنگ در برند سازی را زیر سوال می برید، به این مثال توجه کنید:

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر